מרכז עננים - הבלוג של ettykatz

הסוד שבסודוקו - לשחק ולטפל בהפרעת קשב וריכוז

סודוקו הוא אולי משחק מתמטי, אבל יש בו תובנות פסיכולוגיות עמוקות. לבעלי הפרעת קשב וריכוז הוא עוזר ללמוד לייצר רצף, חושף תובנות לגבי רמת הריכוז שלהם ואפילו עוזר להם לקבל את עצמם כמו שהם

ettykatz

27/10/2014


חישבו לרגע על סודוקו. במה מדובר? זהו משחק שמתעסק במציאת מיקום על רצף ל-9 ספרות שאפר לחשוב עליהן  כמו אנשים שונים, שלכל אחד מהם חייב להיות מיקום שונה וייחודי משלו. זהו משחק שהטעות מובנית בו – אין מי שמשחק אותו בעט – כותבים ומוחקים כחלק מההתקדמות במשחק, כך שטעות למעשה אינה טעות. השינוי הוא חלק מהמשחק.

כבני אדם, אנחנו נוטים לאהוב יציבות ולפחד ממעברים – אוהבים למצוא את המקום שלנו – ולהישאר בו. הנטייה הזו מועצמת כשיש הפרעת קשב וריכוז. אבל בסודוקו אנחנו מניחים ההנחות יסוד שאין לנו ברירה אלא לשנות אותן – וילד שמשחק מבין ששינוי הוא חלק מהעסק.

בקיצור, זהו משחק מתמטי אבל עם תובנה פסיכולוגית עמוקה. הוא עוזר לייצר רצף ולחשוף תובנות לגבי המשחק בו. אם, למשל, אתה מפוזר – אתה עלול לגלות ששמת פעמיים את אותה ספרה בטור, ועברת עליו 4 פעמים ולא ראית את זה...

sudoku

אז מה הסודוקו מלמד אותנו?

1. שמותר לטעות ולתקן

2. שלכל אחד יש את המקום שלו, ולכל אחד את הייחודיות שלו ואין דבר כזה "כולם"

3. להתגבר על הפחד שחווים כשמגלים עד כמה אנחנו מפוזרים ולא מאורגנים

4. להיות יותר מסודרים ומאורגנים

יש משחקי סודוקו גם לילדים קטנים - שעדיין לא מכירים את המספרים, וכדאי וחשוב להתחיל מהמשחקים הכי פשוטים.

SudoKID-Sudoku-for-Kids-1

ועוד דבר קטן – לעתים קשה לילדים לקבל את עצמם כפי שהם, על כל הקשיים שיש להם. הם רוצים להיות כמו מישהו אחר שנראה להם חכם או מוצלח יותר. הסודוקו עשוי ללמד אותם (בתיווך שלכם) שילדים, ממש כמו מספרים, הם לא אותו דבר – כל אחד שונה, ולכל אחד יש מקום – כפי שהוא, על השוני שבו, ממש כמו שלכל מספר יש מקום על לוח הסודוקו.

רוצים לדעת עוד? בואו להיות חברים של מרכז עננים בפייסבוק