הטיפול בפנים שיכול לעזור לך לרזות

מהו הטיפול המוכר והוותיק שקיבל בשנים האחרונות טוויסט חדש ומפתיע ושעשוי לעזור לך לשנות את כמות השומן בגוף? כל הפרטים המסקרנים

אסנת עופר

23/02/2016


טיפול פנים שירזה אותך. צילום שאטרסטוק

בוקר אחד את קמה, מתבוננת במראה ונדהמת: אישה מבוגרת, מאד מבוגרת, מתבוננת אליך מהצד השני. מי זו בכלל? לא, זו לא יכולה להיות את, עם כל הקמטים האלה.

ואז את נזכרת בחתונה שמתקרבת, או בחופשה הרומנטית שתכננת בקיץ לך ולבן זוגך, עושה חשבון כמה זמן נשאר עד ה"חגים" ומחליטה: לאירועים האלה את מגיעה צעירה בעשר שנים. לפחות.

הפנים שלנו מזדקנות, ואצל כל אחת זה קורה בקצב שונה, שמושפע בעיקר מנתונים גנטיים, אבל גם מהסביבה: חשיפה לשמש, עישון ועוד. על ההבדלים הסביבתיים אנחנו יכולות להשפיע, אבל הגנטיקה היא תנאי שלא ניתן לשלוט עליו.

"הגנטיקה משפיעה על  האיכות הבסיסית של עור. ככל שהיא טובה יותר, ההזדקנות העור איטית יותר, וביחד עם זאת, אם מטפלים בעור באמצעות הזרקות או ניתוח למתיחת פנים, ניתן לצפות שהתוצאות ישמרו לאורך זמן", מסביר ד”ר יעקב בר, מומחה לכירורגיה פלסטית, מנהל רפואי של רשת מרפאות פרופורציה.

לאן נעלמו תאי השומן?

ככל שמתבגרים, כל אישה מרגישה זאת על בשרה, הגוף שלנו מתמלא בתאי שומן שקשה מאד להיפטר מהם. מתני הצרעה של גיל 17 מתמלאים, הישבן מתרחב. והנה, דווקא כשמדובר בפנים, אנחנו מבקשות את ההיפך: שתאי השומן יישארו בדיוק כמו שהם.

"אבדן נפח רקמות השומן בפנים הוא חלק מתהליך הזדקנות, והוא תורם למראה פנים נפול, עייף וזקן. בשנים האחרונות מצאנו שהזרקת תאי שומן מהגוף לפנים עשויה להיות פתרון מצוין להצערת העור מחד, ועל הדרך – להרוויח שאיבת שומן מאזורי גוף בעייתיים, כמו הבטן, הירכיים והאגן", מבשר ד"ר בר. "כיום ניתן לשאוב ולהזריק תאי שומן שנצברו בגוף על מנת להחזיר את הנפח לפנים".

חידוש נוסף קשור לשימוש בתאי גזע שנמצאים בריכוז גבוה בתאי השומן. "תאי הגזע הם תאים שנקלטים בגוף בצורה יעילה ומהירה. מדובר בסוג של תאים קדמונים שקיימים בגוף, שיודעים  לפתח סביבם תשתית של כלי דם, להתחלק ולהתמיין לפי צרכי אותו אזור בגוף אליו הוזרקו, למשל – להפוך לתאים שהם חלק משכבת העור העמוקה (דרמיס) שמייצרים קולגן. קולגן הוא חומר שתורם לגמישות העור, ולכן למראה צעיר ורענן יותר", מסביר ד"ר בר.

מתיחת פנים היא ניתוח פלסטי במהלכו מסלקים עודפי עור ומותחים את שרירי הפנים. למתיחת פנים קיימות מספר שיטות ביניהן שיטת ה -Direct Line, שמקצרת את משך הניתוח ואת משך ההחלמה מהניתוח. במהלך הניתוח מבוצעים חתכים קטנים בעור,  דרכם המנתח מותח ומהדק את שרירי הפנים והרקמות

זה תלוי בגיל?

ד"ר בר: "לא בהכרח מבצעים את הניתוח בגיל מבוגר ואין המלצות באיזה גיל אפשר להתחיל, זה עניין של הרגשה אישית. ניתן לבצע מתיחת פנים ברגע שמופיעים הסימנים המעידים על רפיון בשרירי הפנים והעור. הכירורגים המומחים בפרופורציה מתאימים את מתיחת הפנים לכל מטופל או מטופלת באופן אישי, בהתאם לגיל, מצב רפואי, מצב העור וציפיות המטופל".

טיפול פנים שירזה אותך. צילום שאטרסטוק

למי מומלץ לעבור מתיחת פנים?

"הניתוח מתאים למי שיש עודפי עור גדולים ופנים עם מרקם כבד. במקרים כאלה לא ניתן להצעיר את העור בדרכים אחרות, כמו שיטת טאץ' ליפט. כאמור, הצורך בניתוח לא בהכרח המצב מושפע מגיל, יש נשים צעירות וגם גברים צעירים עם פנים נפולות, ויש בני ובנות 65 שהם בעלי עור  חלק ויפה, שממש לא צריכים ניתוח ויכולים לשפר את המראה גם בעזרת הזרקות. מתיחה פנים היא ניתוח גדול ומורכב, וצריך להתבצע רק בהתאם להתוויות רפואיות מוצדקות. יש מצבים בהם לא ניתן להסתפק רק במתיחת פנים, וצריך להוסיף פרוצדורות שונות, כמו הזרקות למילוי קמטוטים עדינים, או באזורים שאי אפשר להרים בניתוח, כמו מתחת לעיניים או במצח", מדגיש ד"ר בר.

לדברי ד"ר בר משך הניתוח הוא כ3-4 שעות, ואם יש צורך בתוספות, כגון הזרקת תאי שומן ותאי גזע, הניתוח יכול לארוך גם 5 שעות. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה ומשך ההחלמה ממנו – כ-3 שבועות. "לפני הניתוח חייבים להפסיק לעשן, ולהשתמש בטיפול תרופתי מונע להרפס, למי שנמצאים בסיכון".

וכמה שנים התוצאות נשמרות?

ד"ר בר: "התוצאות נשמרות 5-15 שנה. זה מאד משתנה מאישה לאישה, לפי נתונים גנטיים אופי, תחום עיסוק נתונים סביבתיים. יש דברים שיש להם השפעה, כמו שהייה בשמש, עישון והרגלים נוספים. אבל בסיכומו של דבר, הגנטיקה היא שקובעת את האיכות הבסיסים של עור, וככל שהיא טובה, התוצאות ישמרו לאורך זמן".

למידע נוסף על ניתוחים למתיחת פנים