משפחות חד-הוריות יקבלו מענק לימודים עד גיל 18

ע"פ הצעת החוק של מירב בן ארי, משפחות חד-הוריות וזכאי קצבת קיום יהנו ממענק לימודים עד גיל 18 ולא כפי שהיה נהוג עד היום, עד גיל 14, כשדווקא בשנים הקריטיות והיקרות ביותר (בין 14 ל-18), התמיכה פסקה

ח''כ מירב בן ארי

18/02/2016


ח"כ מירב בן ארי. צילום מתוך "המועמדות"

שלשום עברה הצעת החוק שלי להרחבת מעגל הזכאים למענק לימודים למשפחות חד-הוריות וזכאי קצבת קיום, ונכנסה לספר החוקים של מדינת ישראל. זוהי הצעת החוק הראשונה שלי שעוברת ואני מתרגשת, גם בגלל שזהו חוק על שמי, אבל גם בגלל שהחוק הזה נוגע בי אישית.

על פי הצעת החוק, משפחות חד-הוריות וזכאי קצבת קיום יהנו ממענק לימודים עד גיל 18 ולא כפי שהיה נהוג עד היום, עד גיל 14, כשדווקא בשנים הקריטיות והיקרות ביותר (בין 14 ל-18), התמיכה פסקה.

את החסר הזה בחוק זיהיתי בעזרת עמותת "ידיד" וקידמתי את החוק שירחיב את מענק הלימודים גם בזמן התיכון.

היום, אחרי שהצעת החוק עברה, כל ילד מהמשפחות הנ"ל יהיה זכאי לקבל מענק לימודים של 1000 ש"ח לשנה מגיל 6 עד גיל 18. זו בשורה אמיתית למשפחות חד-הוריות ולמקבלי קצבת קיום. 1000 ש"ח בשנה הם סכום שאי אפשר לזלזל בו לאוכלוסיות המוחלשות ביותר בחברה שלנו והם יצרו שינוי חשוב ביכולת של ההורים לתמוך בילדיהם בתקופת הלימודים.

הצעת החוק שלי דרשה תוספת של כ-30 מיליון ש"ח לביטוח הלאומי. לא קל לעשות שינויים שקשורים לתקציב המדינה בימים אלו, אבל לשמחתי שר האוצר משה כחלון הוא אדם חברתי והבין את הצורך הזה להקביל את מענק הלימודים לחוק חינוך חובה עד גיל 18 וכך התאפשר להפוך את החוק מחלום למציאות.

לחוקק חוק ולהיות שותפה לתהליך חקיקה, זה תהליך מעניין ומרגש, אבל ההתרגשות האמיתית שלי היא אישית. החוק הזה, אם היה קיים בילדותי, היה נוגע גם בי אישית, כבת לאם חד-הורית.

אמי, שעבדה קשה מאד כל חייה על מנת שאוכל להגשים את כל החלומות שלא הצליחה להגשים, שאוכל ללמוד בשקט ובלי דאגות, לא קיבלה את התמיכה הזו מהמדינה וגם לא מאבי. ראיתי לנגד עיני כי למרות הקשיים האובייקטיביים היא לא ויתרה ועל אף שלא קיבלה כל עזרה, גידלה אותי ואת אחותי לתפארת.

אני רוצה להיות הקול של המשפחות החד-הוריות, להיות זו שתהיה עבורם הכתובת בכנסת ובכלל במדינה. אני רואה חשיבות רבה ביכולת שלי להשתמש בכוחי לעזור ולתמוך באוכלוסיות אלו, לא מתוך חולשה אלא מתוך גבורה, מתוך ידיעה כי לילדים אלו מגיעה הזדמנות שווה כמו לכולם.

זוהי רק תחילת הדרך ועוד נושאים רבים עומדים בפתחי, בעיקר בכל הנושא של הפגיעה במזונות ילדים אל מול היציאה לעבודה של נשים חד-הוריות ואני מתכוונת להשקיע את כל מרצי וכוחי בעניין. מזונות ילדים הם לא קצבה, הם זכות בסיסית של נשים אלו ולכן גם כאן אני מתכוונת לעשות את השינוי, כשאני יודעת שיש לי תמיכה של שר האוצר וצוות משרדו.

בדיוק עבור הנושאים הללו נכנסתי לכנסת והצטרפתי למפלגת "כולנו". הנושאים של צמצום הפערים החברתיים עומדים לפתחי ואני מתכוונת לעסוק בהם בכל תקופתי כחברת כנסת. הדרך ארוכה ומלאה מהמורות אך אני מוכנה להיות שם עבורכם תמיד.