לחם ושושנים - הבלוג של מיכל שורץ

הכירו את עאישה סאלח מסינדיאנת הגליל

מזה 11 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל לסחר הוגן תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות בשם “לחם ושושנים” שהכנסותיהן מוקדשות לפרויקטים “נשים ועבודה”. זהו אינו פרויקט פילנטרופי, אלא פרויקט של העצמה. הוא מסייע למאות נשים ערביות חסרות מקצוע להקלט בעבודה ישירה וחוקית מדי שנה, מוציא אותן ממעגל העוני, ומשפר את רמת חייהן ואת מעמדן בחברה. מאות אמנים ואמניות, יהודים […]

מיכל שורץ

01/12/2016


עאישה סלאח עובדת במפעל של סינדיאנת הגליל בכפר כנא. צילום: אלון לויטה

עאישה סלאח עובדת במפעל של סינדיאנת הגליל בכפר כנא. צילום: אלון לויטה

מזה 11 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל לסחר הוגן תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות בשם “לחם ושושנים” שהכנסותיהן מוקדשות לפרויקטים “נשים ועבודה”. זהו אינו פרויקט פילנטרופי, אלא פרויקט של העצמה. הוא מסייע למאות נשים ערביות חסרות מקצוע להקלט בעבודה ישירה וחוקית מדי שנה, מוציא אותן ממעגל העוני, ומשפר את רמת חייהן ואת מעמדן בחברה. מאות אמנים ואמניות, יהודים וערבים, תורמים לתערוכה כל שנה, וציבור שוחרי האמנות יכול לשלב רכישת יצירות מקוריות עם מעורבות חברתית. מי הן הנשים שתערוכת לחם ושושנים מסייעת להן? כיצד היא שנתה את חייהן? להלן סיפורה של עאישה סאלח

עאישה סאלח, בת 51 מכפר כנא, עובדת במפעל של סינדיאנת הגליל כבר 4 שנים, וגאה להיות בין מי שעזרו לפתח מקום עבודה ששם לו למטרה לספק תעסוקה הוגנת לנשים ערביות. לפני הרבה שנים, נזכרת עאישה, היא סיימה את הבגרות בהצטיינות ושאפה להמשיך ללמוד, אולם ציון נמוך בפסיכומטרי גדע את תקוותיה, ודחף אותה להתחתן בגיל 19. היא החליטה להקדיש את עצמה לגידול משפחה, ולאפשר לבעלה לפתח קריירה אקדמאית. כשהם התחתנו הוא סיים את התואר השני והחל לעבוד על הדוקטורט. כשהיא גדלה ילדים הוא סיים דוקטורט בפיזיקה ומתימתיקה, וכיום הוא מרכז את תחום הפיזיקה והמתמתיקה השימושית במשרד המדע.

"לפעמים הרגשתי שהוא מתקדם על חשבוני" היא אומרת, "אבל לא יכולתי אפילו להעלות בדעתי לוותר על האחריות לגידול הילדים". רק בגיל 47, אחרי שהילדים פרחו מהקן, והיא הרגישה מרוקנת בבית הריק, היא החליטה לצאת לעבוד. "לפחות", היא אומרת בגאווה, "עמדתי על כך שאף אחת מבנותי לא תתחתן לפני שתשלים לימודים אקדמאים ותמצא לה מקצוע". אמנם המשפחה המורחבת חשבה שאין זה יאה שאשת אדם כה מכובד ומלומד, שכל ילדיה אקדמאים, תצא לעבוד בגיל כזה, ועוד במפעל. המשפחה המורחבת התנגדה, אבל בעלה והילדים תמכו בה, והיא עמדה על שלה ויצאה לעבוד.

"העבודה פתחה בפני עולמות חדשים שלא הכרתי, הרבה יותר מעניינים מהישיבה בבית וגידול ילדים", היא אומרת. "הבנתי שאשה לא צריכה להסתפק בנישואים וגידול משפחה, אלא שהיא צריכה להפוך לאדם יצרני ולפתח את היצירתיות שלה. מבחינה זו יש לנו, לנשים, יתרון. אנחנו יכולות גם להביא ילדים ולנהל משק בית וגם לעבוד. הגברים יותר מוגבלים מאתנו.

"העבודה נתנה לי קודם כל עצמאות כלכלית מוחלטת, ואני עושה במשכורתי את כל מה שעולה בדעתי. אמנם בעלי מעולם לא חסך מאתנו דבר, אבל המשכורת נתנה לי להרגיש שיש לי ערך גם בעיני העולם שמחוץ לבית, שאני יכולה לדאוג לעצמי ולבני משפחתי בעצמי. ברור שהעבודה עוזרת לי להתמודד עם יוקר המחיה, שדוחף נשים רבות לעבוד מחוץ לבית.

"בגלל האווירה הטובה בסינדיאנת הגליל אני נהנית לעבוד שם" היא אומרת. "למרות שלא למדתי באוניברסיטה, גיליתי שיש לי יכולות שלא הפעלתי אותן,  וברגע שגילתי אותן הן נתנו לי אנרגיה ויצירתיות ואפשרו לי להצליח. אני חושבת שזה נכון לכלל הנשים. העובדה שאני פוגשת במפעל יהודים ותיירים מחו"ל, ומדברת אתם בעברית ובאנגלית, נותנת לי בטחון ביכולת שלי להתפתח וללמוד, וזה גורם לי לקורת רוח רבה. העבודה מאפשרת לי לפגוש אנשים שמנהלים אורח חיים מודרני, וזה מסקרן אותי וגורם לי לעשות השוואות. אני שמחה שהענקתי לבנותי את האפשרות לעצמאות כלכלית וחברתית, מה שכל כך חסר בחברה המסורתית שלנו."

ראיינה: חנאן מנאדרה זעבי. צילום: אלון לויטה.

תערוכת מכירות “לחם ושושנים” 11 / סופ”ש 29-31 דצמבר 2016 / פתיחה: חמישי 29.12 בשעה 20:00 | שישי 09:00 – 15:00 | שבת 10:00 – 22:00 / גלריה קלישר – גלריה של סדנאות האמנים, רחוב קלישר 5, תל אביב / לפרטים נוספים: http://breadandroses.org.il/