הבלוג של יועד אליעז - הבלוג של דר יועד אליעז

הונאה עצמית והרזיה / ד"ר יועד אליעז

המכשול הפסיכולוגי העיקרי בירידה במשקל הוא הונאה עצמית – כלומר, אנחנו משקרים לעצמנו. אנחנו מרמים את עצמנו בדיאטה, ואנחנו מרמים באשר לאימוני הכושר הגופני שלנו. כולם מכירים את השקרים הקטנים: "רק ביס קטן לא יהרוס את הדיאטה..."; " עשר דקות של אימון כושר יותר טובות מכלום..."; "מחר מתחילים להיות רציניים..." וכו'.

דר יועד אליעז

18/07/2010


קיימים מספר תנאים שמאפשרים לנו לשקר לעצמנו:

  1. רק אנחנו מפקחים על עצמנו – אכילה היא בהרבה מקרים עניין אינטימי, חלק ניכר מהאכילה שלנו היא כאשר אנחנו לבד.  גם כאשר אנחנו אוכלים עם עוד אנשים, הם אינם יודעים כמה אכלנו כבר באותו יום, ולא מה נאכל בהמשך היום. זאת ועוד, לא בכל המקרים המשפחה והחברים מסייעים בתהליך ההרזיה, לפעמים הם אדישים "זה עניין פרטי שלך..."), ולפעמים אפילו מתנגדים להרזיה ("את נראית נפלא! מה את צריכה דיאטה..."). בחשבון אחרון רק אנחנו יכולים לדעת ולפקח על ההרזיה שלנו, גם "השוטר" וגם "הגנב".
  2. ניסיונות קודמים בהרזיה – מי שהתנסה מספר רב של פעמים בדיאטות ובאימוני כושר, הופך ברבות הימים למומחה בתחום ההרזיה. כ"מומחים" שמענו כבר הכל, אנחנו יודעים כבר הכל, ואנחנו מוכנים לתת עצות לאחרים. אולם, כאשר יש לנו ידע רב בהרזיה, אנחנו יודעים גם לתרץ היטב את השקרים שאנו משקרים לעצמנו. כך למשל, כאשר אנחנו עושים דיאטה המבוססת על  צמצום אכילת פחמימות, נזכיר לעצמנו כי "בעצם לפי דיאטתX  או דיאטה Y מותר לאכול פחמימות...". מכאן ועד שבירת הדיאטה המרחק קצר מאוד.
  3. הרזיה היא תהליך מתמשך –  ככל גמילה מהתמכרות, גם הגמילה מההתמכרות לאכילה מופרזת כרוכה במאמץ המתמשך לאורך זמן רב. ככל שהזמן מתארך אנחנו עלולים להאמין לעצמנו כי אכן סיימנו את התהליך.  תהליך ממושך מאפשר לכוח הרצון שעוד היה לנו בתחילת הדרך להיחלש. ככל שעובר הזמן אנו נוטים לשכוח את הסבל הכרוך במשקל יתר.
  4. הכאב הכרוך בהרזיה גדול מהכאב הכרוך בהונאה העצמית – שמירה על דיאטה ואימוני כושר דורשים מאמץ, והמאמץ כרוך בסבל וכאב. מצד שני, גם ההונאה העצמית כרוכה בסבל, אנחנו לעולם לא יכולים לשקר לעצמנו באופן מושלם כי אנחנו הרי יודעים את האמת. כאשר אנחנו משקרים לעצמנו אנחנו חווים השפלה ובושה. כאשר אנחנו משקללים את  מחיר  הסבל שכרוך בכל אופציה, נאמין כי הסבל הכרוך בהתמדה ובמאמץ שבהרזיה "שוקלים" יותר מהסבל הכרוך בהונאה העצמית.
  5. אנחנו סלחנים כלפי עצמנו -  חז"ל אמרו: "אדם קרוב אצל עצמו, ואין אדם משים עצמו רשע". ואכן אנחנו נוטים לשפוט את עצמנו בסלחנות רבה. אנחנו המפקחים על עצמנו, אנחנו השופטים של עצמנו, ובסופו של דבר אנחנו מרחמים על עצמנו. מכאן שאנחנו נוטים לתת לעמנו הקלות גדולות, או במילים אחרות להונות את עצמנו.

אפשר להפסיק להונות את עצמנו בנושא ההרזיה. רצוי לא לעשות זאת לבד. ההונאה העצמית קשה יותר  בנוכחות פסיכולוג, ובקבוצה. כאשר אנו צריכים לתת דין וחשבון לאדם או לקבוצת אנשים יותר קשה לנו לשקר.