פואטיקה ופולטיקה להמונים - הבלוג של Yoav Aharony

פואטיקה ופוליטיקה

כמה שירים לתיאור המצב הנוכחי: על החרם מימין ומשמאל: וכי חלמנו תמיד וכי חלמנו תמיד על שיבה לארץ חרמות ארץ אוכלת יושביה ארץ בלהות וכי חלמנו לשוב לארץ בה נריבה ערש אבותינו ארץ בה נחריבה על התחנה מרכזית ברחוב פין עלובי החיים מזריקים הרואין אל תוך הגרון ברחוב פין בלב ההמון למפלצות הארבע על ארבע […]

Yoav Aharony

05/01/2011


כמה שירים לתיאור המצב הנוכחי:

על החרם מימין ומשמאל:

וכי חלמנו תמיד

וכי חלמנו תמיד

על שיבה לארץ חרמות

ארץ אוכלת יושביה

ארץ בלהות

וכי חלמנו לשוב

לארץ בה נריבה

ערש אבותינו

ארץ בה נחריבה

על התחנה מרכזית

ברחוב פין

עלובי החיים

מזריקים הרואין אל תוך הגרון

ברחוב פין בלב ההמון

למפלצות הארבע על ארבע

לא ממש אכפת

אפילו לא מאטות להעיף מבט

עלובי החיים

מתנודדים ומתגודדים מסריחים מקיא

ברחוב פין בקור המקפיא

מפלצות הארבע על ארבע

לרגע לא עוצרות

הגם כשמולם גשם של גופות.

על חדשות ופרסומות ומה שביניהן

והרי החדשות

והרי החדשות

פרצה מלחמה

ברם נעבור לפרסומות

מחוסר ברירה

תקנו אבקת כביסה

תמרחו על הגוויה

זה יעשה לכם טוב

זה יעשה לכם רע

והרי החדשות

פרצה מלחמה

נעבור לפרסומות

ללא כל דחייה.

על הרבנים והפרשיות האחרונות

לא תעשה לך

לא תעשה לך

צלם או תמונה

עשה לך רב

והללהו באמונה

מלאהו בקדושה

וכבדהו בנתינה

גבה אותו

הגם כשיהיה משונה

הגן עליו

מכל מעשה מגונה

גם כששיקר

גם כשגנב

במירמה ובתחבולות

עשה לך רב.

כללי

ערבים

כל ישראל

ערבים זה לזה

ערבים מהגליל

ועד מפרץ אילת

ערבים היינו במצרים

וכן גם בפרס

רק באירופה –

נהיינו יודן ראוס.

על פרשת נתן זך

נותר זך

'אני ענק ורק אני ענק'

אמר ולא נותר זך

פיו מפיק מרגליות ארסיות

יפות למראה אך לא לטעימה

סוררות, מסריחות כמו בהמה

מעלות גרא, מעכלות חזרה

לעיתים מייצרות חלב ולעיתים יריקה

מהבילה, ירוקה כמו מרק

'אני ענק ורק אני ענק'

אלוהים נתן ואלוהים לקח

אמר ולא נותר זך.

על השחיתות

בארץ אהבתי

בארץ אהבתי

גברה השנאה

כמו בעשבים שוטים

האש בה פשטה

בארץ אהבתי

מלכה השחיתות

כמו במופעי ליצנים

התהדרה לה בטיפשות

בארץ אהבתי

רבתה החלוקה

כמו בפלגי נחלים

התפצלה לה לאיטה

בארץ אהבתי

עוד רציתי לאהוב

כמו חלום שהיה לי

ועדיין לא נגוז.


חמישה דברים שלא מדברים עליהם:

חפש את הקאש

הנה שאלה שמאות ואלפי ישראלים מעולם לא שאלו את עצמם, בעצם שאלה זאת מעולם לא הוצבה בראש חוצות ולא הוארה באור יקרות. כיצד עשרות כלי תקשורות, עיתונאים מכובדים וידועים ועדיין את שאלת התם השווה מיליון דולר ויותר אף אחד לא העז לשאול, משל הילד הזועק שהמלך ערום מעולם לא היה נכון יותר.

אז מה השאלה הגדולה אתם שואלים ובכן היא איננה מסובכת כל כך, היא פשוטה ואצילית, מלוכלכת ותכליתית ועדיין אף אחד לא טרח לשאול אותה.

בכדי שלא להחזיקכם במתח אפרוש אותה בפשטות, הנה היא השאלה שכולנו נמנעים מלשאול אותה:

'מי עושה כסף מהכיבוש,מהסגר על עזה?', אין זה עניין פוליטי ולא אכנס לכל זה אלא ברצוני שתשאלו את עצמכם משהו מאוד מאוד ברור ופשוט.

סחורות לעזה לא נכנסות מבלי שישראל תעביר אותן בעזרת משאיות תובלה, מי הם אלו שעושים את הכסף?, מי הם אלו שמשנעים את כל הציוד? (שיכול היה להכנס חינם אין כסף דרך הים אך נכנס דרך היבשה), מי הבעלים של ציי המשאיות?, מי משלם, מי מקבל ולעזאזל מי מספק לשטחים את כל הציוד הזה- מזון,תרופות?. איזו חברה ומי בעליה?, כמה המחזור הכספי השנתי המתקבל כתוצאה מהכיבוש וההסגר?.

אולי כשנדע את התשובות לשאלה זאת נבין מדוע סחורות לא נכנסות דרך הים למרות שאינן מכילות נשק או חומרי חבלה? אולי שנקבל את התשובות האלו נבין להיכן נעלמו מאות מיליוני מכספי הסיוע האירופי שניתנו לרשות הפלסטינאית ומצאו את דרכם לידיים ישראליות המחככות בהנאה את שטרות המזומנים הריחניים.

הכיבוש אולי משחית אבל יש מי שמרוויח?, מי אלו?, את התשובות לצערי לא תקבלו באמצעי התקשורת.

תשקורת

שמתם לב פעם שמהדורות החדשות פשוט זהות אחת לשנייה, כמו העתיקו את התוכן אחת מהשנייה, ומלבד התוכן הפרסומי אין ביניהם הבדל כלל וכלל, אלו מפרסמים את כוכב נולד ואלו את הישרדות, אלו מדברים על גלנט ואלו על מסמך אבל את העיקר לא תקבלו במסך.

האמת כבר לא מביטה בנו בפרצוף, היא נחבאת בין הכלים, מאחורי אינטרסים כלכליים כבדים ופרצופי עורכים עמוקי מבע היודעים כצדיק את נפש הבהמה, רק שבהמתם היא גם משלם ממונם ועל פיו יישק דבר, כולם יודעים מה קורה כשנוחי אמר.

אז ישראלים יקרים זיכרו שאתם רואים חדשות אתם צופים במה שהטייקונים רוצים שתצפו. כן יש חופש עתונות וחופש בחירה, ובכל זאת בכמעט עשרים שנה של טלוויזיה מסחרית ותחקירים עיתונאיים - כמה אנשי עסקים עשירים נחשפו ברגעים מביכים?, בעסקאות אפלות המצולמות בידי תחקירנים מיומנים?,

לרגע לא העיזה הטלוויזיה להתקומם מול האלפיון העליון אלא רק להתמודד עם הרב המכה, החומס החולה והסוטה המשונה בהם קל לעסוק ולהיטפל אבל ממשפחות העושר רצוי להתעלם.

קרטל עלינו קרטל

מחקרים הוכיחו שמחירי הכבלים והלווין בארץ הם מהגבוהים בעולם המערבי- את זה וודאי אוזניכם קלטו במהלך החודש האחרון אך האם שאלתם את עצמכם מדוע זה כך?

מדוע הכבלים והלווין מתואמים בכל מהלך?

מדוע חבורת הדלק פועלות יחדיו?

מדוע אורנג' מעלה תעריפים יומיים לפני סלקום ושלושה לאחר פלאפון?

ולא שכחתי את חברות הגז שפועלות כחברה אחת או כמפלצת תלת ראשית.

רבותיי הגיע הזמן לומר את האמת, עובדים עלינו בעיניים, הכל מתואם ולמרות שאין עדויות ואין הוכחות והחברות שוב הוכיחו שקיפות, (בפני החוקר שמחר יעבוד אצלם ואתמול עבד אצל מתחרם) והסירו דאגה מליבכם כי המדינה שומרת עליכם.

ספורט 5 ספורט 5 פלוס ספורט 5 גולד ספורט 5 לייב וכו'

האם זה רק אני או שפשוט חובה לאסור על שמות בלעז לערוצי טלוויזיה, וכי מה רע בזהב, מה רע בחי או ישיר, מדוע הגולד נוצץ יותר, הלייב מרגש ומאושש את הלב יותר מכל שידור חי??.

כל זה כמובן שקר מוחלט שהרי כל צופה ספורט יודע שהגולד והלייב לא באמת שונים מהפלוס והמינוס וכולם פועלים יחדיו וטומנים את ידם עמוק בארנקך.

הנה אבירי הצדק רון קופמן ונתן זהבי, שני מייצגי הדור והציבור, חושפי השחיתות וזועקי העל של העתונות, שלא מהססים לייצג את ההמונים ולבזות את הפולטיקאים המכובדים, הנה שניהם ממלאים פיהם מים ושותקים.

זאת השנה השנייה ברציפות שסיכום ליגת העל, תקצירי המחזור השבועי כולל כל הגולים והרגעים היפים של הליגה שלנו ישודר בערוץ בתשלום ואין אף אחד מאבירי הצדק פוצה פה, כיצד זה יתכן שליגת העל שלנו לא תחשף בפני הילדים והנערים שעליהם הענף בנוי רק מפני שאינם בעלי אמצעים כספים נדיבים אלא רק בפני בעלי הממון?

האם המשכורת השמנה של ערוצי חמש מספיקה בכדי להשתיק את האמת?

על פי אותם אמות מידה הם יצאו למלחמה על שידורים לאומיים בתשלום והנה כשזה נוגע לבעליהם השתיקה יפה להם, מי היה מאמין שלקופמן וזהבי לא יהיה מה להגיד, כנראה שהמשיח בדרך אבל תוכלו לראות אותו רק בערוץ החדש שלנו שיושק בקרוב ערוץ ספורט5 אקסטרה ספיישל פרייס.

טמבליוויזיה

אז כמה שעות כוכב נולד היה לנו השבוע?, כמה שעות השרדות?, מי שיכול לספור עד מיליון מוזמן לעשות זאת כעת. אין דקה שתוכניות אלו לא על המרקע, בין אם בקידום פרסומי או תוכן שיווקי או אפילו אורח לרגע בתוכנית ראיונות אישית, העיקר לקדם את המוצר.

כפי שידוע כבר לכולם לרשת האינטרנט דלף התסריט השלם של גמר השרדות ואיתו שלל מצקצקי הלשון, האם ניתן להניח שיש גם תסריט לגמר כוכב נולד?, האם באמת האמנתם שכל הס.מ.ס.ים שלכם משפיעים על משהו מלבד חשבון הבנק של ערוץ 10 רשת,קשת, צביקה הדר וטמירה ירדני?

הרי אף פעם לא תמונה ועדת חקירה שתברור את המוץ מהתבן ותגלה מי הצביע וכמה, האם יש יותר קולות למועמד זה או אחר. וכי חשבתם שקולכם משנה במשהו? ובכן כן הוא שינה לחלוטין את עולם התוכן הטלוויזיוני. פעם הטלוויזיה היתה מחלקת לכם כסף בשעשוענים ושאר פרסים והנה מהפך (כפי שאמר חיים יבין) כיום אתם משלמים לטלוויזיה.

כל ס.מ.ס הוא תרומה לאולפנים ולמשפחות העשירים, התוכניות הכי מושקעות הן אלו שאמורות להכניס כסף לא רק ממפרסמים אלא יותר ויותר ממכם הצופים. בקרוב תוכנית חדשה בה יד נעלמת תצא מהמרקע ותפשפש בארנקכם בכדי לגבות את התשלום עבור הצפייה.

כבר לא צריך להשקיע בכם – חוכמה ובינה, הסטוריה ותרבות, מדע וטכנולוגיה, מרואיין ושואל כי העיקר שתשלחו ס.מ.ס בעלות של שקל תשעים ובא לטלוויזיה גואל.