מעגל תמיכה ונתינה - הבלוג של נשות העתיד

זו גם הילדה שלי

אנחנו חלק מהקהילה, הילדים שלנו הם בני אדם בעלי רגשות ורצונות, כל אדם זקוק לכבוד וליחס הוגן. אם לא נתייחס לבעלי הצרכים המיוחדים בכבוד, איך נתייחס לעצמנו?

נשות העתיד

04/02/2016


AuYZ3SISAvPn2chJaUnsPW2uy2Z020AXrmQLEUC5QvnD

"ידיעות אחרונות" 1.2.16

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית".

העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל, ביקשה לשמוע שיר אהוב ומרגיע וסורבה. הילדה הגיבה בהתקף זעם והצוות החינוכי בחר לגרור אותה לחדר אחר ולנעול אותה שם, לבד.

ביום שבו פורסמה הידיעה, התקיים דיון בוועדה לזכויות הילד על שימוש באלימות כאמצעי ענישה במוסדות חיוך. מנתונים שעלו בוועדה, בשנת 2014 נחקרו כ-130 ילדים בנושא אלימות שהופעלה מצד צוות חינוכי, במחצית מהמקרים מדובר באלימות מתמשכת. בפועל, ישנן מעט מאוד הרשעות. לדברי משרד החינוך, מקרים כאלה מטופלים בחומרה, עם זאת, למשרד אין כלים לפטר אנשי הוראה וישנה תלות בערכאות משפטיות. בסיכום הדיון אמרה יו"ד הוועדה, ח"כ שאשא ביטון כי יש לנקוט בגישה של אפס סובלנות למקרי אלימות ויש לקיים מבחני אישיות כתנאי סף לעבודה בתחום ההוראה והחינוך. כמו כן יש לשקול הקמת בית דין מקצועי של משרד החינוך.

חיה ונושמת אוטיזם

כבר 11 שנים עברו מאז שנכנס בני לחיינו, איני זוכרת כבר כיצד היו חיי לפני, אני חיה ונושמת אוטיזם, קמה עם זה בבוקר והולכת לישון עם זה בלילה. כן , אני אם לילד עם אוטיזם.

המילים בכתבה הדהדו לי כל כך חזק "התקף זעם" , חזרתי לדף הראשי וחשבתי שאולי זה חלום רע, אבל לא, היום הוא 1.2.16 העיתון והכתבה נכתבו בישראל, כן במדינה שלי, וילדה שאני לא מכירה, לא ראיתי, ואיני מכירה אף את שמה, הפכה פתאום לילדה שלי, הרגשתי צביטה בלב, צביטה ענקית ודמעות חנקו את גרוני. כן, שוב ילד עם אוטיזם, "זוכה" ליחס משפיל ולא מכיל מצד החברה, כן זו שאמורה להגן עליו, זו שאמורה לדאוג לו, ודווקא במקום שצריך להיות מקום בטוח, בית הספר שלה, מאנשי חינוך קיבלה אותה ילדה אומללה, יחס כה משפיל, חשבתי לרגע מה היא חשבה, איזו מצוקה היא חשה עקב תגובותיה, זעקות הפחד, איבוד השליטה על הסוגרים, ילדה ספק נערה בת 18, שזקוקה להגנה.

 חזרתי שלוש שנים לפני כאשר גירשו אותנו מבריכה ציבורית בטענה שאנחנו "מפחידים", בלילה, היה קשה להרדם עקב התחושה הקשה, והלכתי אל הבן הפרטי שלי וחיבקתי אותו חזק חזק, כל כך רוצה להגן עליו מפני כל הרוע הזה בחוץ.

אבל שום דבר לא ישבור אותנו, מזה שנים שאני עורכת הסברה, בבתי ספר לתלמידים מספרת את סיפורי האישי, את המקרה הפרטי שלי, חושפת את היקר לי מכל, האוצר שלי שנשאתי ברחמי והבאתי לעולם הזה מאהבה ומגדלת באהבה רבה, למרות שיש אנשים שלא מקבלים אני חייבת להמשיך ולהסתכל על חצי הכוס המלאה ולהמשיך לומר לעצמי, את האמת שלא כולם כאלה, יש תקוה, יש אנשים שעושים יום יום שליחות נפלאה עם האוכלוסיה של בעלי המוגבלויות, כן זו שלא חשבתי שאשתייך אליה, והיום אני חלק ממנה, והיא חלק ממני.

ובמילים הללו אני פונה לכל אחד ואחת שקוראים את מילותיי, אני זועקת, אנחנו חלק מהקהילה, הילדים שלנו הם בני אדם בעלי רגשות ורצונות, כל אדם באשר הוא זקוק לכבוד וליחס הוגן . אם לא נתייחס לבעלי הצרכים המיוחדים בכבוד, איך נתייחס לעצמנו? בכל שנה נולדים כ-100 ילדים שעתידם ועתיד משפחתם עומד להשתנות והחיים נצבעים בצבע אחר.

היום זה אני, מחר זה מישהו אחר. בואו נקבל את השונה באשר הוא וכמו שהוא.

רונית, אמא של ילד מקסים.

shutterstock_207607849

איור: Shutterstock