אסיה שינה מטפלת ברפואה סינית - הבלוג של אסיה שינה

תתרנות מלידה ויגון קודר

תתרנות מלידה מוגדרת כבעיה שולית וחסרת פתרון ברפואה המערבית. ברפואה הסינית חושבים אחרת. מה הקשר בין תתרנות מלידה ויגון קודר? סיפור מקרה.

אסיה שינה

03/01/2011


היא נכנסת אל הקליניקה בצעדים מבוישים... מלווה באמה האוהבת.
נערה כבת 22, צנומה וקטנה כמו מבקשת שלא לתפוס הרבה מקום במרחב.
כך הכרתי את שיר אשר הגיעה אלי על מנת לפתור, בין השאר, מגרנות מהן סובלת מזה מספר שנים.

"בואי נאזן קצת את הגוף שלי", אמרה חרישית... ואני נרתמתי בשמחה!
כחלק מתהליך האבחון הסיני, פתחתי בשאלות אשר בעזרתן תתברר מהות  וחומרת בעייתה.
- האם ישנן עוד בעיות מהן את סובלת?
- האם הווסת שלך סדירה?
- מה את אוכלת במהלכו של היום?
אלו היו רק חלק מן השאלות שנשאלה שיר.
"אני מאוד בררנית באוכל", ענתה.
"אולי זה בגלל שאני כמעט ולא טועמת את האוכל", הוסיפה.
- מדוע לא?!- תהיתי...
"אני לא יודעת אם זה חשוב לומר וקשור בכלל - אבל אני תתרנית מלידה!".

הבטתי בשיר מספר דקות... בגופה הצנום, בקולה החרישי ובמבטה המבויש ואמרתי, מבלי לדעת עדיין מה אני אומרת; "את חיה ליד החיים ולא בתוכם!".

בזמן הזה, הפניתי מבטי אל האם הקשובה שישבה לצידינו ושאלתי:
- האם שיר בכורה?
"כן", השיבה האם.
- האם היו הריונות נוספים לפניה... שכשלו? - ניסיתי בעדינות.
נאנחה האם ואמרה: "כן... היו שלושה במספר... ארבעה עוברים".
ביקשתי אותה לשתף אותי.

האם החלה מספרת כי שלוש שנים לפני בואה של שיר אל אוויר העולם, הרתה ובמשך תשעה חודשים נשאה ברחמה עוברית בריאה ומושלמת. עם לידתה התברר כי ליבה של העוברית הקטנה פסק מלפעום והאם ילדה בלידה שקטה
תינוקת מתה.
שבורה ומפורקת מיהרה האם להיכנס שוב להריון והפעם, באופן טבעי לחלוטין, נשאה ברחמה שני שקי עובר ובתוכם עוברים בריאים. במהלך החודש הרביעי להריון פסק ליבו של אחד מהם מפעימתו וכעבור מספר שבועות הפילה גם את העובר השני.
כעבור מספר חודשים כשהיא מנסה לאסוף את חלקי ליבה השבורים ואת צערה העמוק, נכנסה האם שוב להריון. גם הפעם ליבו של העובר בן שמונת השבועות לא פעם וההיריון הופסק.

כשיגון וצער ממלאים כל תא מתאי גופה וכשמרחב מחייתה סוגר עליה ואין לה נשימה, מחליטה האם להעתיק את מקום מגוריה ועוברת עם בן זוגה אל עיר אחרת... בתקווה להתחיל מחדש.
בתחילתו של החורף, בשלהי דצמבר, נכנסת האם שוב להריון ונושאת ברחמה, כמעט בלי רצון או יכולת להיקשר, תוך פחדים תהומיים, חרדות יומיומיות וצער עמוק שלא מרפה, את עוברה החמישי. בסוף ספטמבר - בתחילתו של הסתיו - יולדת היא את שיר. תינוקת יפה ובריאה!

עם דמעות בעיניים לנוכח הסיפור הכואב והלא שגרתי, אני לוקחת נשימה עמוקה ומביטה בשתיהן...

בואו ואשתף גם אתכם מה אני שומעת ומה לרפואה הסינית יש לומר בנושא:

תארו לכם תינוק שאינו מריח את ריח גופה של אימו ברגע יציאתו אל אוויר העולם... כמו אינו משתייך אליה ולא צורב בזכרונו את טעמו של החלב היוצא משדיה. כשראייתו עוד מעורפלת ורק חוש המישוש והשמיעה עומדים לרשותו, מצליח הוא לגשש דרכו אל שדה ולינוק כמעט מבלי לטעום את נוזלי גופה.
עכשיו עצמו עיניכם ועשו 'זום אאוט' על כל זיכרונות החיים שלכם עד כה - האם תוכלו לחדד חווית זיכרון ורגש המתלווה אליה - מבלי לזכור את ריח החוויה? והאם יש טעם לכך?

זוהי רק דוגמה למקרה אחד מתוך רבים אשר מובאים לפני בקליניקה, בה אני מוצאת עצמי מודה ונפעמת כל פעם מחדש אל מול חוכמתה, יופייה ופשטותה של הרפואה הסינית! ובמקרים כמות אלו - השילוב בין מזרח ומערב - אך מתבקש!

תתרנות (אנוסמיה) - היעדר חוש הריח. מוגדרת במילון כנכות. נתפסת לרוב כבעיה שולית בעולם הרפואי המערבי. הסובלים מתתרנות עלולים למצא את מזונם כפחות מעורר תיאבון. תתרנות מלידה - נגרמת בעיקר בגלל גורמים גנטיים.
כך הרפואה המערבית מתייחסת אל הבעיה.

לרפואה הסינית, לעומת זאת, יש פילוסופיה שלמה העומדת מאחורי זה.

הסינים הבינו כי הגוף בנוי כמעגל מושלם, שכל שינוי באחד ממרכיביו ישפיע על האיזון, בכל הרמות של קיומו.
הם קראו לתפיסת העולם הזו - חמשת האלמנטים (עץ, אש, אדמה, מתכת ומים).
כל אלמנט טומן בחובו מערכת אחרת בגוף ונשלט על ידי זוג איברים או יותר. כמו כן, כל אלמנט מייצג בין השאר, עונה בשנה, טעם, ריח, צבע, רגש ותדר.
על פי תפיסה זו קושרים הסינים את חוש הריח אל אלמנט המתכת שבא לידי ביטוי בשיאו בעונת הסתיו ונשלט על ידי הריאות והמעי הגס. המערכת שמשויכת לאלמנט זה היא מערכת הנשימה.בכתבים הסיניים כתוב :הריאות נפתחות אל האף וחוש הריח משוייך להן.
כשהאלמנט לא מאוזן, הרגש שיכול לפגוע בריאות הינו צער עמוק, אבלות ויגון. כמו כן, מאפיינים את אלמנט המתכת בין השאר, הטעם החריף, הנשימה הראשונה, קול בכי מייבב, זמן פרידה, איסוף, ניקוי הגוף והנפש, היטהרות וזמן להתכנסות. כל אלו מסייעים באבחון מדויק של אותו אלמנט מתכת שפגוע ולא מאוזן. פגיעתו וחוסר איזונו של אלמנט אחד במערכת ישפיע על האלמנט שבא אחריו וכך גם במערכת המייצגת, באיברים השולטים וכך הלאה...

הצער והיגון העמוקים של האם הולידו תוצאה. הולידו את שיר ללא יכולת להריח את החיים.

אין ספק ששיר היתה עבורי לאתגר. החלטתי לשלב את הידע הסיני הקדום תוך התחשבות בממצאים המערביים הפיזיים וכך, באמצעות דיקור סיני בנקודות שמטפלות באספקטים הרגשיים והנפשיים של הריאות והלב ,יחד עם שינוי תזונתי המתאים לאלמנט הפגוע ובאמצעות טכניקות נשימה והרפייה תוך חיזוקו של הגוף על כל מערכותיו, לאט ובהדרגה
שב חוש הריח אל שיר - לאחר 22 שנים!

שיר ביקשה למסור בהתרגשות שכעת היא יודעת מהו ריחו של הגשם הראשון...