shiftochic - הבלוג של shiftochic

סערה בלב - ים

לפני כשבוע החלטתי לקחת חלק בפרוייקט מטעם "זמנים מודרנים" של העיתון ידיעות אחרונות. הקונספט - הומאז' לתמונה המפורסמת של רייצ'ל הוליס, שהחליטה לעשות משהו למען כל האמהות באשר הן: היא הצטלמה כשביקיני זעיר לגופה, תוך שהיא חושפת בגאווה גוף שעבר לידות. הפרשנות הישראלית לכך - נשים שמרגישות שלמות עם עצמן ועם הגוף שלהן כמו שהוא […]

shiftochic

30/04/2015


לפני כשבוע החלטתי לקחת חלק בפרוייקט מטעם "זמנים מודרנים" של העיתון ידיעות אחרונות.
הקונספט - הומאז' לתמונה המפורסמת של רייצ'ל הוליס, שהחליטה לעשות משהו למען כל האמהות באשר הן: היא הצטלמה כשביקיני זעיר לגופה, תוך שהיא חושפת בגאווה גוף שעבר לידות. הפרשנות הישראלית לכך - נשים שמרגישות שלמות עם עצמן ועם הגוף שלהן כמו שהוא וחוגגות את העניין בסלפי קייצי בבגד ים.
אני (אישה שלא הרגישה שלמה עם המראה שלה במשך המון שנים והמציאה תרוצי "אלרגיה לחול" רק כדי להימנע מחשיפת גופי בים) הרגשתי שאחרי העבודה הרבה שעשיתי עם עצמי בתחום הקבלה העצמית והעובדה שאני כיום, לאחר תהליך אישי שלי, מלווה נשים אישית ומרצה על קבלה שכזו, אוכל לעוף על הפרוייקט הזה, לעמוד בגאווה בבגד ים ולהגיד לעצמי ולעולם - זאת אני! ואני מתה על זה!
יום הצילומים הגיע ואחרי מדידות של בגדי ים שונים וצילומים עצמיים לחיזוק שרירי הבטחון יצאתי לדרך.
כבר בשלב זה היא החלה לבצבץ....
אמנם עוד בווליום נמוך יחסית ועם הרבה יותר מקום למוטיבציה ופרגון עצמי בשלב זה, אך באופן ברור נתנה את אותותיה הראשונים -
ה-ח-ר-ד-ה!
מה יהיה? ואיך זה יראה? וכמה עליתי במשקל בשנה האחרונה? וכמה כושר לא עשיתי בשנה האחרונה? ומה עם הצלוליט? ומה פתאום יוצאת לי הבטן? והבגד ים הזה או האחר? ואיך בדיוק מצלמים? אני אוכל לבחור זווית?
ו...? ו...? ו.....? ו.....?
ולמה בכלל הייתי צריכה את זה ?!?!?
השק הזה על הגב שלי ואני כבר בים, בבגד ים, עם הסמארטפון ביד והצלמת עומדת מולי ועוד מבקשת ממני "לרוץ בהילוך איטי" לעבר המצלמה (שהכל יזוז לו בכיף מצד לצד) וכמובן לא לשכוח לחייך!!
הממממממ.....

הסלפי של הסלפי

הסלפי של הסלפי.

הצילום עצמו לקח בדיוק דקה, אך מיסיז חרדה המשיכה לה בצמיחתה, בו בזמן שהיא דואגת לחפש כל שמץ של מוטיבציה ותחושת שלמות ו/או שליחות ולנגוס בהם בתיאבון רב.
אז נוכל לראות את התמונות לראות את התמונות לפני? ואם הזווית לא טובה? ומצטטים אותנו ליד התמונה? ואם אני לא יאהב את התוצאה? ומתי זה עולה? וכל אחת תמונה לבד? ומה עם בכל זאת טיפונת פוטושופ?
ו.... ו..... ו.... ו.....
ולמה בכלל הייתי צריכה את זה ?!?!?!
מספר שעות לפני סגירת הכתבה החרדה ואני כבר אחת - היא אני ואני היא ושתינו יחד מבקשות הצצה מקדימה לתמונה הנבחרת.
והיא מגיעה...
ואנחנו שונאות אותה!
לרגע קט מבצבצת לה אני "הבטוחה בעצמה" ואומרת - יאללה, זאת אני ואני מעבירה מסר חשוב לעולם ולעצמי, אבל אנחנו יחד (החרדה ואני) חזקות הרבה יותר מזו "הבטוחה" (בכל זאת מדובר בחברות של שנים לעומת כזאת חדשה יחסית) ואנחנו הודפות ברגע את הקול החיובי הזה עד לפאניקה מוחלטת!
ככה אני נראת? אולי הגדילו אותי בתמונה? ואיך אני יעמוד בגאווה מאחורי תמונה שאני לא שלמה איתה? ומה זו הבטן הזאת? ומה עם הצלוליט? ומה הקשר בין התחושה שלי כרגע לציטוט יפה הנפש שלי לצד התמונה?
ו..... ו.... ו.... ו....
ולמה בכלל הייתי צריכה את זה ?!?!
בפאניקה מוחלטת, כל כולה כבר נוכחת בלי כל זכר לעצמי בשלב זה, החרדה שלי מתקשרת לבטל את ההשתתפות.
לרגע נשמע שיכול להיות שזה כלל לא אפשרי בשלב זה ואני כבר מוכנה לסגור את העסק, להתחפר לתוך בור ולא לצאת ממנו עד יעבור זעם. בסופו של דבר אני מקבלת אישור שלא ישתמשו בתמונה ובמקומה תהיה רק תמונה קבוצתית, עם בונוס בחירת תמונה מחמיאה לטובת החרדה, כי הרי אי אפשר לבטל כתבה שלמה רק בגללה.

התמונה שנבחרה. מתוך "זמנים מודרנים" של ידיעות אחרונות

התמונה שנבחרה. מתוך "זמנים מודרנים" של ידיעות אחרונות

רגועה יותר שהיא בפוזה מחמיאה ולא במרכז נחה לה החרדה למספר דקות בודדות, עד שמחליטה לעבור בנונשלנטיות מהצקה על דימוי הגוף לנגיסה בטעם חדש ומעניין - הלא הוא, האינטגרטי המקצועי.
איך תרצי עכשיו לנשים שיאהבו את עצמן אם זה מה שאת מרגישה לגבי עצמך? ואיך תגידי לנשים שהן יפות מבלי שתרגישי צבועה? ומי בכלל יאמין לך עכשיו? ולמה את לא אוהבת אותך ככה? ומה לא בסדר??
ו.... ו.... ו.... ו....
ולמה בכלל הייתי צריכה את זה ?!?!?
מותשת ועייפה אני מגיעה באותו הערב הביתה, לוקחת נשימה עמוקה, יושבת לכתוב ולהבין עם עצמי את מה שעברתי ובעיקר לנסות להבין... למה באמת הייתי צריכה את זה.
תוך כדי הכתיבה אני מבינה שאת הסערה בלב ים הזאת, בחרתי אני להעביר את עצמי. כשראיתי את הפוסט שמציע להשתתף הגבתי בשניות שאני בפנים. משהו אינסטקטיבי בתוכי הגיב בן רגע, כאילו קול פנימי שהבין עוד לפני שיש לי עוד שיעור חשוב לעבור.
בז'רגון הפסיכולוגי (מעולם הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי) קוראים לחוויה שכזאת - "טיפול בחשיפה". זוהי דרך טיפול להתמודדות עם חרדה או פוביה בה שמים את המטופל בסיטואציה שמעוררת בו חרדה ומראים לו, לצד תמיכה והחזקה של המטפל, שהתחושות האלה בסופו של דבר עוברות ושאין שם סיכוי ממשי במציאות לסוף קטסטרופלי.
החוויה שלי היתה בדיוק חשיפה שכזו, רק ששכחתי להיות עבור עצמי גם הצד המטפל והמרגיע ונתתי לפחד שלי מ"חשיפה" (תרתי משמע) להשתלט ולכן לא הגעתי לרגע בו אני חווה שהכל באמת בסדר ולא קרה שום דבר.
יחד עם זאת, אני לא שוכחת שקבלה והשלמה אינה רק חיצונית ופיזית ושגם פחד שכזה (משתק ככל שיהיה) גם הוא חלק ממני ברגע זה, שגם אותו אני לומדת לקבל ומתוך הקבלה הזאת לומדת משנה לשנה לנהל אותו ולא הוא אותי.
אחרי החוויה הזאת אני מבינה שלהיות "שלמה" עם עצמי מבחינתי זה לא רק להצליח לחשוף את גופי בבגד ים בלי ביקורת עצמית, אלא גם לקבל את זה שלפעמים עוד יש לי ביקורת ושבראיה אוביקטיבית היא הרבה פחות קשה מבעבר.
אז אני לומדת כל יום, עוד קצת לאהוב אותי איך שאני, עם הגוף הזה, עם הפנים האלה, עם הראש הזה, עם הלב הזה, עם הנפש הזאת ועם האתגרים והמתנות שמביא איתו כל חלק בעצמי.
המשפט שאני תמיד אומרת לנשים בליווי אישי ובסדנאות הוא - "שהמסר שאני מעבירה החוצה לעולם חייב להיות בקורלציה עם מה שאני מרגישה פנימה - אחרת הוא פשוט לא יעבור". בגלל המשפט הזה שאני כל כך מאמינה בו, לא יכולתי לפרסם את התמונה הזאת ולחגוג את עצמי, כשזה לא באמת מה שהרגשתי.
עכשיו, אחרי שעברתי שיעור מלא בתובנות ולצד הסיפור האמיתי שלי מאוחרי הקלעים אני גאה לפרסם את התמונה ואת הציטוט שמקבל משמעות כל כך חזקה ואמיתית אחרי מילים אלה.

"כל אישה היא הרבה יותר יפה ממה שהיא חושבת שהיא, אך השינוי האמיתי והקבלה צריך להתחיל מבפנים ואז יפגוש גם את החיצוני"

"כל אישה היא הרבה יותר יפה ממה שהיא חושבת שהיא, אך השינוי האמיתי והקבלה צריך להתחיל מבפנים ואז יפגוש גם את החיצוני"

וזה הטיפול בחשיפה האישית שלי. וזה הרבה יותר "חשוף" מבגד ים. והפעם אני ממש שלמה עם זה.