סוף לשתיקה: גם לחרדיות שהותקפו מינית יש כתובת

"פורום נשות הרבנים" הוא פתרון מבורך אבל חלקי. מה יקרה כאשר הרבניות יצטרכו לבחור בין הנאמנות שלהן לתפקידן לבין רום מעמדו של בכיר או רב מוכר בקהילה, שייתכן שאפילו עושה עסקים עם בעליהן? מה יעשו אז?

רות קוליאן

23/12/2015


יפה דרעי. צילום מתוך יוטיוב

השבוע התקיים כינוס ראשון וייחודי של "פורום נשות הרבנים", בראשות יפה דרעי וציפי לאו, שמטרתו להתמודד עם תופעת האלימות המינית כלפי נשים בקהילה החרדית - נושא שהודר עד כה מהשיח הציבורי החרדי.

הרעיון המרכזי העומד מאחורי הפורום הוא להכשיר כ-600 מנשות הרבנים בארץ, כך שיהיה בידן את הכלים המקצועיים על מנת לתמוך בנשים שחוו תקיפה מינית. במסגרת זו יעברו נשות הרבנים הכשרות ע"י בעלי מקצוע, כך שיוכלו לתת תמיכה מקצועית בזמן אמת.

אין ספק שהמיזם הזה מבורך מאין כמותו. לא עוד נשים חרדיות מפוחדות שחוששות לבקש עזרה. מהיום, תהיה לכולן כתובת, ובסייעתא דשמייא, כתובת נאמנה. למרות זאת, מתוקף היכרותי את המציאות החרדית, מדובר רק בחצי פתרון: סביר שהפורום יטפל בנשים, אולם יפטור מעונש את הגברים המתעללים.

אני תוהה ולא מצליחה לתאר מה יקרה כשתפנה לפורום אישה חרדית שעברה אונס והתעללות, אישה שתשפוך את ליבה בפני אחת הרבניות. אין ספק שהרבנית תתמוך בה, אבל האם היא תעשה איתה גם את כל שאר התהליך ההכרחי כולל ליווי לתחנת המשטרה, הגשת תלונה, תמיכה במהלך ההליכים המשפטיים, לרבות מול בתי הדין הרבניים? מנסיוני, הספק רב.

היות ואלימות מינית וניצול מיני של נשים עולה לאחרונה לכותרות יותר ויותר, ניתן להניח כי המימרה 'אין אפוטרופוס לעריות' אינה פוסחת גם על בכירים בקהילה החרדית, כפי שמתרחש עתה בפרשה מזעזעת אשר חוסה תחת צו איסור פרסום.

מה יקרה, למשל, כשתגיע אישה חרדית שהחליטה שלא עוד, שבעלה בכיר בקהילה, עסקן שברשותו עסקים רבים, תורם מופלג לישיבות, או אולי אפילו רב שבשעות הפנאי תוקף מינית את אשתו? האם גם אז יוכל הפורום לעזור לנפגעת באותה מסירות? האם הנפגעת לא תרגיש מאוימת לפנות לפורום? אני רק יכולה להתפלל שהרבניות ימצאו לכך פתרונות.

אז נכון, הפורום הוא פתרון מבורך אולם חלקי בלבד. לא יהיה זה מופרך להניח כי קיים חשש שבשלב מסוים, הרבניות יצטרכו לבחור בין הנאמנות שלהן לתפקידן לבין רום מעמדו של אותו בכיר או רב מוכר בקהילה, שייתכן שאפילו עושה עסקים עם בעליהן. מה הן יעשו אז? ולא פחות חשוב מזה, מי יפקח עליהן? האם הן יהפכו לגוף שאליו נוהרות נשות המגזר החרדי שנקלעות לאלימות מינית, במקום המשטרה? אם כן, הרי שזהו מצב מסוכן מאין כמותו, שכן מי הוא זה שיחליט על פתיחה או  סגירה של תיק ובאילו מצבים יש לערב את המשטרה?

מובנת מאליו העובדה שכשאישה פונה לקבלת עזרה היא סומכת את כל גורלה ומקבלת את עצותיה של מי שהיא חושבת שהיא יכולה לבטוח בה. האם הרבניות תהיינה חייבות לגלות לה במידה וקיים ניגוד עניינים?

כולי תקווה שפורום נשות הרבנים הוקם מתוך דאגה כנה לנשים החרדיות ושייתן להן מענה אמיתי על כל המשתמע מכך ושלא מדובר חלילה, בהחלטה פוליטית גרידא, שמטרתה רק ליצור מצג שווא של העלאת מצוקות הנשים החרדיות לסדר היום הציבורי. ימים יגידו.