מדברות על זה - הבלוג של נירית צוק

קיץ קיץ כמה חם

שיר הולכת לים ולובשת ביקיני, כאילו זה הלבוש הכי טבעי בעולם. אמא שלה, נירית, לא לגמרי מבינה איך שיר מצליחה להרגיש כל כך נוח עם עצמה ועם גופה

נירית צוק

02/07/2013


נירית:

"אמא, אני הולכת לים", היא מודיעה, "אל תדאגי, אני אחזור בערב"

"לים?", אני מעקמת פרצוף, "למה לים?"

"למה לא?", היא מופתעת, "ים זה הדבר הכי כיפי בעולם"

אני שותקת. לא נעים לי להגיד לה בקול רם ש"ים" ו"כיף" הם שני מושגים שמרגישים לי כמו דבר והיפוכו. אני מגלגלת לעצמי בראש מה מכל הפחדים והחששות שלי ראוי להישמע באוזניה. למודת ניסיון אני כבר יודעת שכל מה שאגיד לה יזכה לתגובה מבטלת. מין דיאלוג פינג-פונג שלא מביא לשום מקום: אם אגיד לה שאני חוששת שהיא תיסע לבד באוטובוסים היא תסביר לי שאני יכולה להסיע אותה, אם אומר לה שאני חוששת שהיא לא תמרח מספיק קרם הגנה או שלא תשתה מספיק מים היא תגחך. והאמת היא שכל זה נכון, אבל הדאגה העיקרית שלי היא אחרת. כי אם להודות באמת, אני חוששת בעיקר מכך שהילדה שלי מסתובבת לה שמחה ומאושרת בחוף הים לבושה לגופה בבגד ים מינימלי, וכלל לא מודעת להשלכות העניין.

אני מביטה בה מסתובבת בבית לבושה בבגד הים שלה, ביקיני כמובן, מבלי שהיא מרגישה כל צורך לכסות את עצמה, ללבוש מעליו גופיה או מכנסיים. אני עוקבת אחריה בזמן שהיא מכינה את התיק לים, ומגלה שהיא לא מנסה לרגע לסדר את התחתון או ליישר את החזייה, או טורחת לבדוק אם משהו מציץ בטעות או לא. היא פשוט מרגישה הכי נוח בעולם. ואני לא יכולה שלא להבחין בכך שהיא מתנהגת באופן מנוגד לחלוטין לאופן שבו התנהגתי אני בגילה. כל כך התביישתי אז, כל כך חששתי שיראו משהו, ובגד הים היה עבורי הדבר הכי לא נוח בעולם. לא סתם הייתי קונה בגד ים שלם במשך שנים. זה תמיד הרגיש לי "לבוש" יותר.

אני תוהה ביני לביני האם העניין הזה שיש לי עם בגדי ים נובע מכך שהתבגרתי בתרבות שמרנית יותר (שנות השמונים והתשעים), או שמא הוריי היו שמרנים מדי? ואולי בכלל לא מדובר פה בבגדי ים. אולי מדובר בפחד הכי בסיסי של כל אמא, כשהילדה שלה 'הולכת לבד בפעם הראשונה', כלומר נכנסת לעולם המבוגרים בלי שבכלל תהיה מודעת לכך. נכון, שהיא בסך הכל בת 14, אבל בגופה היא נראית בת 18, וכידוע- בים לא אכפת לאף אחד מהו הגיל הכרונולוגי שלך. הקריטריון היחיד הוא מצב הגוף שלך. וכך אני עומדת מולה, מרגישה כאילו אני שולחת כיפה אדומה קטנה למלכודת זאבים, ותוהה איך בדיוק להסביר לה את כל זה. אם בכלל.

מצד שני, למה להרוס לילדה אם היא מרגישה כל כך נוח עם עצמה ועם גופה? אני מסבירה לה שחשוב שהיא תקפיד לשתות מספיק מים, תמרח קרם הגנה, ותיזהר מ"כל מיני כאלה שמתחילים איתה". הילדה מקשיבה, מסבירה לי שהיא כבר יודעת את כל זה ממילא, והולכת.

חצי שעה לאחר מכן אני מקבלת סמס: "אמא, בסוף אנחנו בקניון". אני יודעת שזה טיפשי, אבל רווח לי.

שיר:

"ים ים ים המקום המושלם"-  משפט המופיע אצל רוב הנערות כשהן מעלות תמונה שלהן עם בגד ים בפייסבוק. ולא סתם, כי הים זה המקום הכי כיפי שיש.

לפני  כמה ימים אמרתי לאמא שלי שאני הולכת עם כמה חברות לים, ושאחזור בערב. הייתי בטוחה שהיא תשמח בשבילי, תיתן לי את הכסף, ותאחל לי שאיהנה. אבל הפעם זה לא היה ככה. הפעם היא עיקמה את החיוך הרחב  שהיה פרוש לה על הפרצוף והסתכלה עלי בלי לומר מילה. מיד שאלתי אותה מה קרה, כי לא הבנתי למה היא ככה. היא אמרה שהיא לחוצה ושאני קצת קטנה מדי בשביל ללכת לים לבד עם חברות. באותו רגע ניסיתי להרגיע אותה והסברתי לה שהים הוא מקום מדהים. את יכולה ללכת לים לפגוש בנים, ליהנות עם חברים ולהרגיש חופשייה ומשוחררת. הסברתי לה את כל זה, וגם הוספתי שהים הוא בין המקומות המרגיעים ביותר שקיימים בארץ. אבל היא עדיין לא הבינה.

היא בכלל לא רצתה שאלך. היא הסבירה לי כמה כללים כאילו אני ילדה קטנה. היא פחדה שאכיר בחוף אנשים "מוזרים". האמת היא שנראה לי שהיא לא מבינה איך אני כל כך בטוחה בגופי ואיך אני מוכנה להסתובב עם הביקיני שלי בכל מקום. היא לא באמת מבינה שבעיני ים זה המקום היחידי בעולם (נו, טוב, חוץ מבריכה) שבו אפשר ללכת חשוף מבלי שישפטו אותך. ניסיתי שוב ושוב להסביר לה, אבל זה לא ממש עזר. לבסוף הגענו לפשרה. החלטנו שאני אלך אבל שהיא תתקשר אליי כל שעה, פחות או יותר.

המצחיק הוא שאחרי כל זה החברות שלי החליטו בסוף ללכת בכלל לקניון.