5 המועמדות לפרס נשים בחזית - מדע ורפואה

הכירו את המועמדות לפרס "נשים בחזית" בקטגוריית מדע ורפואה. הזוכה תקבל את הפרס בכנס "נשים בחזית 2015" שייערך ב - 2.12.15

מערכת סלונה

22/11/2015


השנה החלטנו להתחיל במסורת חדשה ולקיים את טקס "פרסי נשים בחזית", שייערך מעתה מדי שנה.

הטקס ישקף את ההערכה שלנו כאתר נשים בפרט וכחלק מהחברה בכלל, לנשים מעוררות השראה בעלות רקורד של עשייה משמעותית, שמצליחות, לעיתים כנגד כל הסיכויים, לפלס את דרכן לצמרת, להגיע להישגים חשובים ולעשות שינוי משמעותי.

במסגרת הטקס נעניק פרסים ל-8 נשים כאלה, ב-8 תחומים שונים.

לאחר חודשיים של עבודת תחקיר אינטנסיבית, גיבשנו רשימה סופית של 5 נשים מצליחות ומעוררות השראה המועמדות לזכייה בפרס בתחום המדע והרפואה:

1. ד"ר אורנה בלונדהיים

אורנה בלונדהיים. צילום: ישראל פרץ

מנהלת המרכז הרפואי "העמק" בעפולה, האישה הראשונה שמונתה למנהלת בי"ח בישראל.

ב-2002 מונתה לנהל את בי"ח שנהיידר והיתה לאשה הראשונה שמונתה לתפקיד זה.  שנה לאחר מכן בחרה לעבור לגור בגליל ולנהל את המרכז הרפואי העמק, מתוך אידיאולוגיה, במטרה לחזק את הפריפריה ולצמצם את הפערים בחברה.

למרות אהבתה למקצוע הרפואה, כיום היא עוסקת בניהול וחולשת על תקציב של למעלה מחצי מיליארד שקל בשנה.

בעשור האחרון, תחת ניהולה של פרופ' בלונדהיים, חלה במרכז רפואי העמק תנופת פיתוח מואצת, נפתחו מחלקות ושירותים רפואיים חדשים והוכנסו טכנולוגיות רפואיות מתקדמות. חרף מיקומו בפריפריה, מצליחה בלונדהיים לגייס תרומות מהארץ ומחו"ל למרכז רפואי העמק ובזכותן נשמרת תנופת פיתוח והצטיידות שהופכת אותו למרכז רפואי מוביל.

אמא ל-4, בוגרת האוניברסיטה העברית, היא רופאת ילדים בהכשרתה והתמחתה בארה"ב בטיפול נמרץ בתינוקות ובפגים.

2. פרופ' ירדנה סמואלס

ירדנה סמואלס. צילום: מכון ויצמן למדע

פרופ' סמואלס גילתה משפחה חדשה של גנים המבקרים את פעילותו של 53P אחד מהגנים המרכזיים הבולמים סרטן. בהמשך, ניהלה מעבדה במכון הלאומי לחקר הגנום האנושי במרילנד, שם גילתה את תפקודו המהותי של גן PIK3CA והקשר ההדוק שלו למחלת הסרטן. בזכות הגילוי המהפכני פותח דור חדש של תרופות המטפלות ישירות בגנים הגורמים לגדילת גידולים סרטניים לגדול ולעמידות לכימותרפיה.

כבר בהיותה ילדה, פרופ' סמואלס אהבה להתבונן בחרקים. בגיל 6 היא כבר כתבה "מאמר" על עיכול, גרסה גלולות לאבקה כדי ליצור "תרופות", וביקשה מהוריה לקנות לה מיקרוסקופ.

סמואלס שירתה בצה"ל בחיל הרפואה והיא בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת קיימברידג', תואר שני מבי"ס לרפואה באוניברסיטה העברית ותואר שלישי בביולוגיה מולקולרית של הסרטן מהקולג' האימפריאלי בלונדון. ב 2012 הצטרפה לצוות מכון ויצמן למדע כפרופסור חבר.
סמואלס נולדה בתל אביב וגדלה בישראל, מקסיקו, צרפת ואנגליה. היא גרה ברחובות, נשואה ואם לשני בנים.

3. ד"ר שגית ארבל אלון

שגית ארבל אלון. צילום: אלון רון

גינקולוגית בכירה בהדסה עין כרם. הקימה את מרכז “בת עמי” בהדסה לטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, מתנדבת ב”רופאים לזכויות אדם" ומשוררת (כתבה את ספר השירים "מחוץ למעגל).

בימים אלה היא מצטרפת לתכנית "ענבר" - התכנית הראשונה לעתודה ניהולית במערכת הבריאות, אליה נבחרו בקפידה 12 'רופאי המחר' - הרופאים הטובים והמשפיעים ביותר שיאיישו בעתיד את עמדות הניהול הבכירות במערכת הבריאות.

במעבר לתכנית זו, רואה ארבל אלון הזדמנות לפעול במסגרת עשייה חברתית ממקום משמעותי בתוך משרד הבריאות.

מועמדת לכהן כראש האגף לתכניות מדינית במשרד הבריאות.

בת 49, אם ל-4 ובתה של שופטת בית המשפט העליון בדימוס, עדנה ארבל.

4. ד"ר הילית כהן

הילית כהן. צילום מהאלבום המשפחתי

בת 40, קרדו-כירורגית בכירה בבי"ח שיבא.

האישה הראשונה והיחידה בארץ שהיא מנתחת לב ובין היחידות בעולם.
הילית עושה כמעט את הבלתי אפשרי - אם יחידנית המגדלת לבדה את בנה הקטן, ובימים אלו לקראת לידה שנייה. היא חיה לבד בארץ - הוריה מתגוררים בארה"ב - ומתגוררת בשיכוני בית החולים שיבא.

אחרי שעות רבות של עמידה על הרגליים בביצוע ניתוחים מסביב לשעון, כשהיא סוף סוף מגיעה הביתה להיות עם ילדה, היא תמיד בהיכון להקפצות חירום שקורות בתכיפות.
כהן גדלה בארה"ב אך בחרה לא לגור שם, כיוון שהיא אוהבת את הארץ ומחוברת אליה.
היא למדה רפואה כללית באיטליה וב-2007 החלה את ההתמחות שלה בתל השומר. היא לא ידעה כי היא עומדת להיות מנתחת הלב הראשונה בארץ. "לא ידעתי את זה בתחילת ההתמחות שלי, לא ידעתי מה קורה וכמה רופאות יש או אין", סיפרה כהן בראיון לערוץ 2. "מה שכן ידעתי זה שלהיות מנתחת לב זה מה שאני רוצה. שהאיבר הכי יפה ומעניין זה הלב".
כהן אינה "בת של", הוריה אינם אמידים והיא מתקיימת אך ורק ממשכורתם הצנועה של רופאים בישראל. "השליחות והעזרה לאנשים כמנתחת לב היא התגמול היחיד והעקרי שלי".

 

5. נורה נסיר

נורה נסיר. צילום מהאלבום המשפחתי

בת 29, ילידת נצרת. מייסדת ומנהלת מחקר של Nurami Medical, חברה המפתחת תחליף לקרום המוח, בוגרת הנדסה ביו-רפואית ותואר שני בהנדסת רקמות.

אחרי מפגש מקצועי עם רופא שהצביע על הבעיות והפגיעות הנוצרות בקרום המוח, נסיר ושותפה עמיר בכר, היו נחושים למצוא פתרון. כעבור שנה מאומצת של עבודה פיתחו פטנט מתאים וגם מצאו עבורו מימון - כ-800,000$ למשך שנתיים.

מהות הפטנט: את קרום המוח עוטפת שכבה דקה שתפקידה לשמור על המוח מפגיעות ומכניסת מזהמים. ברוב הניתוחים הנוירו-כירורגיים נפגעת הרקמה וכתוצאה מכך הנוזל עלול לדלוף החוצה ולהגיע למצב מסכן חיים.

הפטנט הוא סוג של פלסטר שניתן להניח במקום הפצע ומעודד, בין היתר, גם גדילה מחודשת של רקמת המוח ומצד שני אוטם את הפצע למניעת דליפות לא רצויות של הנוזל המוחי.

.

תחקיר: יעל סילמן

* רשימת המועמדות הורכבה בשיתוף "מרכז מדיה נשים"

ועדת ההיגוי שתבחר את הזוכות בפרס "נשים בחזית"