איך להתמודד עם הפרת השגרה אצל פעוטות?

תקופת הקליטה בגן מלווה תמיד גם בחופשות החגים שמערערות את שגרת יומם של פעוטות. 10 טיפים שיעזרו להקל עליהם ועליכם בתקופה הזו

מורן מישל

20/09/2015


שאטרסטוק באחד מהלילות השבוע, בשעה לא סבירה לקטנטנים, שמעתי בכי מהחדר הוורוד. כשניגשתי שכבה שם הקטנה שלי, שישנה נהדר בלילות, ובכתה בדמעות גדולות. היא רצתה חיבוק, ונשיקה, ואור, ומים. אחר כך נרדמה לרבע שעה ושוב התעוררה בבכי ׳אני לא רוצה שהיונה תבוא לפה׳. חלומות. רק כשנשכבתי לידה במיטה וליטפתי עד שהנשימות הפכו להיות אטיות וכבדות, היא נרדמה בחזרה לשנת הלילה הטובה שלה. אחרי כמה לילות כאלה, כשהעייפות אצלנו גם החלה להצטבר, הבנתי שאנחנו שוב בתקופת הסתגלות. הגיוני, בהתחשב בכך שנולדה לה אחות לפני 5 חודשים ושהיא בדיוק עברה לגן עירייה.

כשמתחילים ללכת לגן, כשנולד אח קטן או כשנגמרת חופשת הלידה עם אמא, השגרה מופרת וכך גם שאר הרגלי סדר היום. תינוקות ופעוטות מושפעים מאוד משינויים, ותקופת ההסתגלות למסגרות, שמשופעת גם בחופשות החגים, מביאה להפיכת השגרה שלהם לדבר לא ברור ולא מוכר. הורים רבים מספרים על קשיים בשינה, רגרסיה בגמילה ועוד שלבים שחשבו שכבר חצו מזמן. שאטרסטוק איך מתגברים על הקושי, איך מסייעים לקטנים שלנו לחזור במהרה לשגרה ואיך שומרים על ההרגלים הטובים שעבדנו קשה כדי להקנות להם? הנה 10 טיפים לשמירה על שגרה וסדר יום בחודש הכי מבולבל בשנה, שעובדים לי כבר בפעם החמישית.

1. לדובב את הקושי

׳אני יודעת שקצת קשה לך. אני יודעת שאת מתרגשת/חוששת /מתגעגעת׳. אפילו שהם קטנים כל כך, כאשר אנחנו מדברים אליהם ומדובבים את הקושי, אוצר המילים שמתאר את קשת התחושות שלהם מתרחב, וגם התחושה שאנחנו מבינים אותם, והיאוש הרי נעשה יותר נוח כשיש עם מי לחלוק אותו.

2. להקדים תרופה למכה

עייפות ורעב הם דחפים שפעוטות לא יכולים לדחות, במיוחד בעת קושי. אל תחכו לסף העייפות כדי להשכיב לישון, קבעו שעה שמקדימה אותו והתחילו בטקס ההשכבה בנינוחות ובהתאם להרגלי הפעוט. עייפות יתר מקשה על ההירדמות וגורמת לשינה לא רגועה. שאטרסטוק

3. לעודד הצלחה

רגרסיה בגמילה מחיתולים יכולה ליצור תסכול אצל הפעוט וגם אצל ההורה. ניתן להשתמש במגן סדין ובתחתוני חיתול ללילה שישמרו על תחושה של עצמאות מצד אחד ועל המיטה יבשה מצד שני. זה בהחלט יכול להיות פתרון שמסיר את תחושת אי הנעימות מכתפי הפעוט ומעודד חזרה לשליטה במצב.

4. לשחרר

קחו בחשבון שמדובר בתקופה חולפת שנובעת מקושי אמיתי שהקטנטנים חווים. לכו בעצמכם לישון מוקדם יותר כדי לפצות על המחסור בשינה, הכינו מראש בגדים להחלפה לקראת כל יציאה מהבית, וגם ממש לא הכרחי לגמול ממוצץ או חיתולים בדיוק עכשי, חכו עוד קצת. או בקיצור – קחו על עצמכם את הקושי, ותראו שכמו כל תקופה אחרת גם זו חולפת די מהר בסך הכל.

5. לאהוב מקרוב

אין דרך טובה יותר להעביר לפעוטות שלנו תחושת בטחון מאשר במגע אוהב. משחקים במגע – דגדוגים, עיסויים, חיבוקים, ליטופים ונשיקות – כל אלה מחזקים את הקטנטנים שלנו ואת הקשר איתם, ומטפחים בהם את תחושת הביטחון שתעזור לצלוח את שבירת השגרה. שאטרסטוק

6. לבלות עם חברים

אם הקליטה בגן החדש קצת קשה על הקטנטן שלכם, הקפידו לבלות איתו זמן איכות בנפרד, אבל הוסיפו גם זמן חברתי. בילוי בגן שעשועים או בבית עם עוד פעוטות כשאתם לצידו יעזרו לו ללמוד ליהנות מהסיטואציה ולהבין שלא בכל פעם שקבוצת ילדים נפגשת, אמא נעלמת.

7. לצייר הצלחה

בהתאם לגיל הפעוט ניתן ליצור עזרים ויזואליים שימחישו את ההצלחה שלו – לוח ליד המיטה שעליו תודבק מדבקה בכל בוקר שיתעורר יבש, טבלת ציורים שבה נצייר פרצוף שמח בימים שעברו בנעימים בגן וכדומה, יזכירו את ההצלחות שהצטברו לזכותו ויאפשרו לנו לדבר עליהן ולשבח אותו.

8. להקריא זמנים

תחושת הזמן של הפעוט מעורפלת, אבל אנחנו יכולים ללמד אותו. הודיעו מראש שזמן השינה מתקרב, עוד 5 דקות למשל – פרקי זמן קצרים. לפני השינה הזכירו שבבוקר מתארגנים, תארו את סדר הבוקר שלכם, שבסיומו תיפרדו לכמה שעות – הוא לגן ואתם לעבודה, והזכירו שתחזרו במהרה לקחת אותו. לקראת סוף שבוע או חג אפשר להזכיר שעכשיו יהיו יומיים שבהם לא הולכים לגן ושביום ראשון תחזרו לסדר הרגיל, וכמובן להזכיר למחרת – היום שבת, אין גן. מחר יום ראשון וחוזרים לגן. כדאי גם לתאר את סדר הבוקר שנהוג בגן ובמיוחד את החלקים האהובים על הפעוט. שאטרסטוק

9. לתת דוגמה אישית

שתפו את הפעוט באירועי היום שלכם. ספרו שגם אתם מתגעגעים אליו כשאתם בעבודה אבל יודעים שתפגשו שוב במהרה, ספרו על ארוחת הצהריים, או על מפגש עם חבר. בקשו מהפעוט לספר על היום שלו, לפי יכולתו. ערוץ תקשורת פתוח מגיל צעיר מבסס תחושת ביטחון ומאפשר עצמאות גדולה יותר.

10. טקסים מיוחדים

אפשר להמציא אותם או לשאול אותם. אנחנו למשל שרות את ׳ידיים מחבקות׳ מערוץ הופ, כולל תנועות וחיכוך אפים בכל פרידה. משפט פרידה קבוע, משפט פגישה קבוע, אלה יבססו אצל הפעוט סימנים ברורים לכך שהפרידה זמנית ויחזקו את הביטחון שתשובו במהרה, כבכל יום. נהגו כך גם לפני השינה כדי להקל על ההירדמות ולאפשר שינה רצופה ורגועה יותר.