4 עניינים שלא עניינו אף אחד - וחבל

כשהם עלו לכותרות הם בערו והעסיקו מדינה שלמה במשך כמה ימים, אבל רגע אחרי שהזרקור הוסט לכיוון אחר, לאף אזרח כבר לא היה אכפת. כמה עניינים מטרידים שלא באמת דאגנו שיעשו איתם משהו

נעמה תורן

09/09/2015


משחקי הגז. צילום מתוך יוטיוב

1. הגז שנמצא מול חופי ישראל נגזל מהאזרחים

על אחד הקירות בדרך לבית מעריב התשוש מישהו כתב: "אחרי שבעים שנה שוב היהודים מתעסקים עם גז ורכבת". כן, עזבו אותנו מעובדות ומתווה. מה זה מתווה בכלל? אז מצאו גז מול חופי ישראל, אז מה? מדובר על גז לבישול, לא? אז נבשל על חשמל. נשלם כפליים? מוזר, שקע ותקע לא אמרו על זה כלום. רגע, מה זה גז טבעי? באמת אכלתי כרובית בצהריים. זה בסדר?

הנה, יש לנו מונופול שיש לו מדינה. מי שמפריע למהלך, כמו אורית פרקש, יו"ר רשות החשמל ואם צריך, נתניהו ידלג גם על משוכת ההצבעה בכנסת. יש לו הבטחות לקיים, עזבו אותו מדמוקרטיה. וכבר אמר פרופסור ירון זליכה: רק הציבור יכול לעצור את זה, אבל לציבור לא אכפת או כמאמר המשורר: הציבור מטומטמם ולכן הציבור ישלם. עכשיו חסרה רק שורה על השלטון המושחת.

.

אביו של אברה מנגיסטו שמוחזק בעזה. צילום מתוך יוטיוב

2. אברה מנגיסטו נעלם בעזה

רגע... מנגיסטו? מצלצל מוכר. זה שחקן כדורסל? לא? אצן? לא... נשמע שם של... נו, בטח - סודני. לא. אתיופי? ידעתי! כל כך קשה להבדיל. רגע, אל תגיד לי: ממארגני המחאה? ממשתוללי הכיכר? ההוא מ"מה קשור"? מה קשור עזה עכשיו?

אברה מנגיסטו, תושב אשקלון בן 28, עבר את הגבול לעזה לפני כשנה, אחרי "צוק איתן" בנסיבות לא ברורות. על הפרשה הוטל צו איסור פרסום, כשגם משפחתו של מנגיסטו מתבקשת לא לומר מילה. כעבור 10 חודשים נודע הסיפור התמוה לכל אזרחי ישראל, שנותרו מבולבלים עד עצם היום הזה, כמו גם משפחתו של מנגיסטו שתוהה מה עלה בגורלו.

.

הפגנת האתיופים. צילום: מני אבירם

3. מחאת האתיופים מתפרצת

אחרי 30 שנה של קשיי הסתגלות, חיים בתנאים לא קלים ואפליה חברתית, האתיופים החליטו לא לשתוק עוד.
כן, המחאה שלהם היתה ראויה. אנחנו מבינים. העלנו אותם מאתיופיה, זרקנו אותם בקיבינימט, חשבנו שהם יהיו נחמדים, כמו שתמיד אמרו עליהם. נכון אומרים שהם כאלה נחמדים? הנה תראו  ב-AM: PM , כל כך חביבים. ויש להם אפילו אחד בערוץ 2 ואחת ממש גבוה שם בעיריה. נו, מה הם רוצים?  באמת לא בסדר איך שהשוטרים מתנהגים אליהם. אז שיפגינו, אבל בין שמונה לעשר בערב, ולא על ההפוך שלנו בבקשה. ושישירו בכיכר, או משהו, מה הם חוסמים את אילון והופכים מכוניות? לא מספיק קשה לנו עם הרכבת הקלה?

 

גן פליטים בדרום תל אביב. צילום: נירי שאול

4. הפליטים - המבוגרים עצורים במתקן חולות, התינוקות מתים במחסנים

אם קל להסית אותנו מכל דיון בטיעונים דמגוגיים שבהם פטריוטיות שווה לאומנות גזענית -  אף אחד לא באמת מתפלא שליבנו קהה גם השנה, ושנעשנו אטומים עוד יותר כלפי כל מי שאינו אנחנו. פלסטינים ישראלים, פלסטינים בשטחים, פליטים שבורחים מאפריקה כדי לטבוע בים, להכלא במתקן חולות, או להביא לעולם ילדים שמתים אחר כך במחסנים מאולתרים. הפחדה תמיד עובדת עלינו, ואל תספרו לנו שמדובר בבני אדם שברחו ממוות בארצם. אופניים גנובים? יאללה לחולות. לכמה זמן? נדבר אחרי שנטפל בבג"צ עם D9.