קול הקהילה - הבלוג של אתי כהן

והגדת לבנייך לבנותייך ולכל דכפין

על ארבעת הנשים שבזכותן הכול התחיל והשנה אנחנו לא פוסחות עליהן בשולחן הסדר ובכל דור ודור נהלל, נשבח ונלמד שנשים בכוחן לחולל שינויים מרחיקי לכת אז והיום

אתי כהן

22/03/2018


טוענים שהשם ליל הסדר משמעותו כלשונו - שכל האירועים התרחשו לפי סדר ההשגחה מלמעלה וכשהיה בית המקדש קראו לזה סדר הפסח ומאז שחרב, זה הפך לליל הסדר .

אז סדר צריך להיות ולכן כמובן נזכיר ולא נפסח על ארבעת הנשים שבזכותן הכול התחיל.
כמו כל שנה ,נשב מסובין סביב שולחן החג בליל הסדר ונברך על 4 כוסות, נשאל 4 קושיות, נזכיר 4 בנים, נציין 4 אימהות (בשיר אחד מי יודע). וכנשאל מה נשתנה? אוסיף כאן, שהפעם נציין גם ארבע נשים החזקות , בעלות היוזמה שהתחילו את שרשרת הגאולה ועם ישראל עורך סדר פסח לאורך הדורות בעיקר בזכותן.

צילום כריכה של הגדה של פסח- עושות סדר

צילום כריכה של הגדה של פסח- עושות סדר


אחת הגזרות הקשות של פרעה מלך מצריים הייתה להמית את כל הזכרים שייוולדו לעם ישראל. הוא מינה 2 מיילדות עבריות שהיו אמורות לבצע בפועל את הגזירה האיומה. קל להניח מה קורה למי שמעז באותה תקופה להמרות את פי פרעה ואין רבים שיעזו לנסות זאת.
והנשים הן:
שפרה (משפרת את הולד) ,עוזרת לנשים להקל על הלידה ומשפרת את הסיכוי של הוולד לשרוד.
פועה ( שמחזיקה את הולד כשהוא יוצא ופועה כסימן החיים הראשון של התינוק)
הן היו המיילדות והן הנשים הראשונות שמוזכרות במקרא בעלות עוז רוח , הנוקטות יוזמה, מחיות את הבנים בלידתם ואפילו מספקות, ובתחכום רב תירוץ למלך מצריים , מדוע לא הצליחו במשימה שהוטלה עליהן.
אמֶר מֶלֶךְ מִצְרַיִם לַמְיַלְּדֹת הָעִבְרִיֹּת, אֲשֶׁר שֵׁם הָאַחַת שִׁפְרָה וְשֵׁם הַשֵּׁנִית פּוּעָה. וַיֹּאמֶר: בְּיַלֶּדְכֶן אֶת הָעִבְרִיּוֹת וּרְאִיתֶן עַל הָאָבְנָיִם, אִם בֵּן הוּא וַהֲמִתֶּן אֹתוֹ, וְאִם בַּת הִיא וָחָיָה. וַתִּירֶאןָ הַמְיַלְּדֹת אֶת הָאֱלֹהִים, וְלֹא עָשׂוּ כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר אֲלֵיהֶן מֶלֶךְ מִצְרָיִם, וַתְּחַיֶּיןָ אֶת הַיְלָדִים. וַיִּקְרָא מֶלֶךְ מִצְרַיִם לַמְיַלְּדֹת וַיֹּאמֶר לָהֶן: מַדּוּעַ עֲשִׂיתֶן הַדָּבָר הַזֶּה וַתְּחַיֶּיןָ אֶת הַיְלָדִים. וַתֹּאמַרְןָ הַמְיַלְּדֹת אֶל פַּרְעֹה: כִּי לֹא כַנָּשִׁים הַמִּצְרִיֹּת הָעִבְרִיֹּת, כִּי חָיוֹת הֵנָּה - בְּטֶרֶם תָּבוֹא אֲלֵהֶן הַמְיַלֶּדֶת וְיָלָדוּ
מצות פסח
האישה השלישית: יוכבד- יולדת את משה ,מניקה אותו ומסתירה במשך 3 חודשים , תוך סכנה לעצמה ולמשפחתה עד שאין לה ברירה ,היא בונה לו תיבה מגומא ושולחת אותו לשוט ביאור בתקווה שינצל.
והרביעית :מרים אחות משה – שבשמה יש כבר אות לחזון שהיא באה בתקופה שמיררו את חיי בני ישראל והיא תהייה חלק מהגאולה. היא זאת שמציעה לבת פרעה להביא לה מינקת למשה והיא ממליצה על יוכבד שתניק את התינוק
גם בת פרעה זכורה לטובה המצילה את הילד ומגדלת אותו כבנה עד שהוא מגיע לגדולה.
קרדיט תמונה מאתר- depositphotos

קרדיט תמונה מאתר- depositphotos


אז השנה, נקרא כרגיל את הגדת פסח ככתבה וכלשונה, אך בכל דור ודור ,נצרף לשיח ולסיפור ההגדה את סיפורן המופלא של ארבעת הנשים . )שפרה, פועה, יוכבד ומרים) וכל אישה, מסביב לשולחן הסדר, תוכל ללמוד שבכל הדורות וגם בימינו , נשים יוזמות, לוקחת סיכונים ובכוחן לחולל שינויים מרחיקי לכת בכל תחום.
קרדיט תמונה מאתר- depositphots

קרדיט תמונה מאתר- depositphots


חג פסח שמח
הכותבת: אתי כהן חברת מועצת עיר בקרית אונו
וחברת דירקטוריון בעמותת להעצמה נשית