לשנות כיוון - הבלוג של נירה פרי

אריק איינשטיין: שיר אהבה סטנדרטי-סדרה חדשה ב-yes דוקו וב-yesVOD

אריק איינשטיין: שיר אהבה סטנדרטי הינה סדרה חד-פעמית בת ששה פרקים של yes דוקו לציון ארבע שנים למותו של אריק איינשטיין. הסדרה הביוגרפית-מוזיקלית מספרת את סיפורו של אריק איינשטיין – האיש שקולו הוא עוגן משמעותי במקום הזה וסיפורו הוא גם סיפורה של ישראל, העיר תל אביב ואנשיה, של המלחמות ושל ערימות החבר'ה על הדשא, שנוסעים לאט ומתפוררים בקלות, לוקחים ללב אבל גם כאלה שיש בהם הרבה אהבה

נירה פרי

10/11/2017


 

 da2a0fa0-5f

הוזמנתי לפרמיירה של סדרה חדשה של yes דוקו לציון ארבע שנים למותו של אריק איינשטיין , אחד מהאייקונים הישראלים הגדולים שנוצרו פה.

את הסדרה  יצרו יואב קוטנר, אבידע לבני ואסף אמיר תוך שימוש בארכיונים שטרם נראו ובסיפורים שטרם נשמעו.

1234wer3e

במבואה של הסינמטק בתל אביב נרשמה צפיפות הגיעו כל החברים הטובים של אריק, אותם אהב וששיתפו איתו פעולה לאורך השנים- ביניהם ג'וזי כץ, מוני מושונוב, מיקי גבריאלוב, יענק'לה רוטבליט, המעצבת טובה'לה, נתן זהבי, פיטר רוט, אלכס אנסקי, יעל ארד, צבי שיסל, יעל דן ובן זוגה הלל מיטלפונקט, המתופף מאיר ישראל, ישראל גוריון, קוואמי (אייל פרידמן), רמה בורשטיין, נועה קולר, מירי נבו, מתי סרי, גדעון רייכר ועוד.

יואב קוטנר הסתובב בין האורחים עם תקליט חתום שנתן לו אריק.

9f38c048-84f8

היו הרבה הבזקי מצלמות ובתור לכיבוד שמעתי יותר מפעם אחת איך שהזמן חולף מהר קשה להאמין ואריק אם היה חי בטח לא היה מגיע לפרמיירה של עצמו.

הרגשתי צביטה בלב, צרוף מקרים מוזר לפני חודש הייתי בבית הקברות בטרומפלדור ובקרתי את קברו של אריק אז ספרתי לסובבים אותי על השכן משדרות קרן קיימת בתל אביב שהוא וחבורתו היו חלק מנוף ילדותי . ספרתי על צניעותו וכיצד התייחס יפה אלינו הילדים המעריצים שלעיתים המתנו לו בכניסה לבניין ולפעמים גם הרעשנו.

על הסדרה

20171108

 אריק איינשטיין: שיר אהבה סטנדרטי הינה סדרה חד-פעמית, שמביאה את אפוס חייו של האיש המוכר בכל בית בישראל. סדרה ביוגרפית-מוזיקלית חדשה המספרת את סיפורו של אריק איינשטיין – האיש שקולו הוא עוגן משמעותי במקום הזה וסיפורו הוא גם סיפורה של ישראל, העיר תל אביב ואנשיה, של המלחמות ושל ערימות החבר'ה על הדשא, שנוסעים לאט ומתפוררים בקלות, לוקחים ללב אבל גם כאלה שיש בהם הרבה אהבה.

הסדרה עוקבת אחר הקריירה של אריק מאז היותו מוזיקאי צעיר שמקבל בוקר אחד שיחת טלפון מגדול זמרי ישראל ובה ההצעה: "בוא נכתוב קצת מוזיקה ביחד" לאורך 50 שנות פעילותו ו-30 האלבומים שהוציא.

אריק איינשטיין  הידוע בצניעותו, היה איש של שיתופי פעולה. הוא גילה מוסיקאים צעירים, אימץ אותם, יצר איתם מהפכות מוזיקליות ואף דחף אותם לקריירות מפוארות.

פרקי הסדרה

פרק 1

מהילדות בתל אביב של שנות ה-40, אי שם מאחורי הקלעים בתיאטרון האוהל, כשהוא צופה באביו יעקב על הבמה ודרך מגרשי הספורט של בית החינוך לילדים "א.ד.גורדון", צומח לו נער מצחיק, גבוה ויפה תואר (וגם שיאן הארץ בקפיצה לגובה). לאחר שירות צבאי בלהקת הנח"ל עם רפרטואר של מלחמה אחת ו-3 שירי סולו הוא יוצא למסע חיפושים בתיאטרון ("אירמה לה דוס") ובקולנוע ("דליה והמלחים", "סלאח שבתי") שהופך אותו במהרה לכוכב.  אריק עובר משלישיית גשר הירקון האייקונית להקמת שלישייה אחרת שממציאה מחדש את הפופ העברי – החלונות הגבוהים!

בפרק משתתפים: שלמה וישינסקי, ירון לונדון, אלון גלילי, יוסי פרוסט, חיים טופול, רבקה מיכאלי, דינה דורון, עיינה איילון, ישראל גוריון וג'וזי כץ.

פרק 2

אחרי שניצחנו את הצוררים וכבשנו את השטחים -  אריק, שמוליק וג'וזי יוצאים לכבוש את העולם, אך למרות ההצלחה בלונדון הלב אומר לאריק הביתה. מפגש בתל אביב עם חייל בשם שלום חנוך מוליד את אחד הזוגות הגדולים של הרוק הישראלי המתהווה.

בהמשך מחליט אריק לצאת לדרך עצמאית ומקים את חברת ההפקות "הגר" בה הוא וחבריו יוצרים סרט אקספרימנטלי, תקליטים ותכנית מערכונים בלתי נשכחת. רק אל תקראו להם "חבורת לול"!

בפרק משתתפים: ג'וזי כץ, רבקה מיכאלי,  שלום חנוך, שמוליק (שמיילך) בורנשטיין, מיקי גבריאלוב, ועוד.

201711

פרק 3

"למה אתה כותב על מלחמות, אנחנו גדולים וחזקים?", שואלים את אריק איינשטיין אחרי שהוא כותב עם שם טוב לוי את "שיר שאחרי מלחמה" ב-1972 - והתשובה מגיעה די מהר: שלום חנוך עזב לאנגליה ואריק נותר לבדו ולכן הוא משכנע את הבסיסט המופנם של להקת הצ'רצ'לים להתחיל לעבוד איתו.  שיתוף הפעולה בין אריק איינשטיין ומיקי גבריאלוב  מוליד את התקליט "בדשא אצל אביגדור" ואינספור להיטים, אבל שנה לאחר מכן פורצת מלחמת יום כיפור. החרדה הקיומית של  תושבי המדינה  ארוגה היטב בתוך השיר שהפך להמנון בו משלב איינשטיין את הסגריר עם החיילים השוכבים בבוץ והפסדה של הפועל, חרדה ממלחמה האופפת אותנו, אהבה לאשה ולמשפחה, והמשפט הכל כך קלאסי ומלא התקווה: "לא יתחילו בלעדינו – סע לאט!".

בפרק משתתפים: מיקי גבריאלוב, יענקל'ה רוטבליט, יצחק קלפטר, שם טוב לוי ועוד.

פרק 4

 אחרי שחברו הטוב ביותר אורי זוהר ואשתו אלונה ובנותיו שירי ויסמין חוזרים בתשובה, אריק יוצא למסע משלו, הוא סוגר את "הגר" ופונה אל הבחור הגבוה מלהקת כוורת – יוני רכטר. יחד הם עובדים שנה על שיר אחד שכתב חברו הטוב של אביו מתיאטרון האוהל, אברהם חלפי – "עטור מצחך זהב שחור".   ב-1982, רגע אחרי שהקים משפחה חדשה עם סימה אליהו, יוצא אריק לבלות עם חברים במועדון. בדרך חזרה, אוטובוס שלא שם לב מרסק את המכונית בה יושב אריק. הוא נפצע, סימה נפצעה קשה וחברתם הציירת רבקה רובינשטיין נהרגה.  במשך חצי שנה יוצא אריק ונכנס מבתי חולים, וכשהוא מתאושש הוא כותב את אלבומו האישי ביותר, שביר. אחרי האלבום הזה הוא לא חוזר להופיע.

בפרק משתתפים: יוני רכטר, מאיר ישראל, אלי ישראלי, מיקי גבריאלוב, שם טוב לוי, יצחק קלפטר ועוד.

פרק 5

בשנות ה-80 וה-90 כל מה שאריק נוגע בו פורח: שירי אברהם חלפי או שירי ילדים או תכניות מערכונים עם חברו החדש מוני מושונוב- הוא לא נח לרגע. מסרב באופן קבוע לקבל את פרס ישראל, מגדל את ילדיו ונכדיו – בני בנותיו שחזרו בתשובה. נערץ על ידי התקשורת אך ממעט להצטלם – אריק הוא האמן המצליח והאהוב ביותר בישראל. כמו הרבה מתושבי המדינה רצח רבין מכה גם באריק. בעקבותיו הוא משנה את כתיבתו, מנסה לבטא את כאביו ופחדיו בעידן החדש וחוזר לשתף פעולה לאחר 20 שנה עם חברו שלום חנוך במה שיהיה התקליט האחרון שלהם יחד.

בפרק משתתפים: מוני מושונוב, שלום חנוך, ברי סחרוף, יענקל'ה רוטבליט, מיקי גבריאלוב ועוד.

פרק 6

איינשטיין של שנות ה-2000 נמצא במצב אחר לגמרי. הרדיו מפסיק להשמיע את השירים החדשים והאלבומים לא נמכרים. ב-2006 מתקשר אריק למוזיקאי צעיר ואלמוני בשם גיא בוקאטי ומחמיא לו על שיר שלו ששמע. השיחה מתפתחת לקשר חזק, ובוקאטי נבחר להיות הכותב והמלחין של אלבומו החדש של אריק - שהוא גם אלבומו האחרון. בבוקר אחד בנובמבר 2013 יוצאת ישראל למסע הלוויה כואב ולא צפוי. ארונו של אריק איינשטיין, שנפטר במפתיע בגיל 74, עושה את דרכו ברחובות שהוא רץ בהם כילד. זיכרונות אלה, והגעגוע של מאות אלפים למה שסימל אריק הם מרכיבי הסדרה ולכן הסוף הוא גם התחלה...

בפרק משתתפים: גיא בוקאטי, מוני מושונוב, שלום חנוך, שלמה וישינסקי, פיטר רוט ועוד.

לסיכום

בפרמיירה צפינו  בפרק השני  של הסדרה .העיניים שלי היו רטובות הצצתי וראיתי שגם עיני הסובבים אותי מנצנצות. התרגשתי לראות את אריק,  את תל אביב העיר בה גדלתי את השחקנים שהייתי רואה בבריכת גורדון וברחוב דיזינגוף. הרגשתי כאילו מכונת הזמן דהרה אחורה והתחילה להסתובב לאט, לאט קדימה תוך שהיא מעלה תמונות, רגשות,קולות וזיכרונות. רציתי שלא יגמר.

יוצרי הסדרה:

אבידע לבני, אסף אמיר, יואב קוטנר | בימוי: אבידע לבני | עורך תוכן: יואב קוטנר | מפיק: אסף אמיר – "נורמה הפקות" | מפיקה שותפה: תמי כהן | עריכה: תמר קיי | צילום: דוד זריף | תחקירן ראשי: יונתן אברהמי | תחקיר ויזואלי: לילי יודינסקי, דרור נחום | עיצוב פס קול: אביב אלדמע.

הסדרה הופקה עבור yes דוקו בתמיכת קרן רבינוביץ' ומפעל הפיס.

ישראל, 2017

בכורה: ימי רביעי, החל מה-22.11, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

צילום: yes
צילום תמונות מתוך פרק 2: נירה פרי

 

 

 

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים