מה הקשר בין ריהאנה וקים קרדשיאן לשכר שלך?

קים קרדשיאן הצהירה שהיא פמיניסטית, הנשים מחרימות את ההופעה של כריס בראון, פערי השכר בהיי-טק הולכים וגדלים ודעאש דואגים לשוויון ועורפים ראשי נשים - כל מה שעצר או קידם נשים השבוע

שלומית הברון

06/07/2015


ריהאנה וכריס בראון. צילום: Getty Images

הקלות הבלתי נסבלת של האשמת הקורבן

"הרושם שאתה עושה עליי הוא לא של אדם שנשדד, אלא של אדם שעשה שימוש מסוים בכסף שלו כדי להשיג דברים". ככה אמרה השבוע שופטת לאדם שנשדד על ידי הבוס שלו במקום עבודתו וקיבל גיבוי ממקום העבודה שבדק את העניין ואכן קבע שבוצע שוד. עוד קבעה השופטת כי "צריך שניים לטנגו".

אה, רגע לא. זה לא היה ככה. כי הרי אם מישהו נשדד אז ברור שיש תוקף וקורבן - אחד נשדד והשני שודד.

"הרושם שאתה עושה עליי הוא לא של אדם שהוכה, אלא של אדם שעשה שימוש מסוים במכות שקיבל, כדי להשיג דברים". ככה אמרה השבוע שופטת לאדם שהוכה על ידי הבוס שלו במקום עבודתו וקיבל גיבוי ממקום העבודה שבדק את העניין ואכן קבע שהיו מכות. עוד קבעה השופטת כי "צריך שניים לטנגו".

אה, רגע לא. לא יכול לקרות דבר כזה. כי ברור שאם מישהו קיבל מכות ומישהו נתן מכות אז זה שנתן מכות הוא האלים וזה שקיבל מכות לא ביקש אותן, גם אם הגיש את הלחי השנייה.

"הרושם שאת עושה עליי הוא לא של עובדת שהוטרדה, אלא של עובדת שעושה שימוש מסוים במיניות שלה כדי להשיג כל מיני דברים". זה כבר נשמע יותר הגיוני, נכון? זה גם באמת קרה.
כך אמרה שופטת בית הדין לעבודה בתל אביב, אופירה דגן-טוכמכר, לעובדת לשעבר בחברת החשמל שהבוס שלה אמר לה דברים כמו:

"למה את לא מנצלת את העובדה שאני עושה מסאז' מעולה?" וגם "מתי אני בא? היום?" היא אמנם ביקשה ממנו להפסיק אבל הוא אמר "את לא יודעת שאני דלוק עלייך". הכיף הזה לווה במסרונים בעלי תוכן מיני והערות מיניות, כמו שכל אחת מאיתנו "אוהבת" לקבל מהבוס בעבודה.

רק במקרים של אלימות מינית מאשימים את הקורבן שהיא רצתה את זה, יזמה את זה, נהנתה מזה. לעולם לא יגידו בבית משפט שמישהו רצה לחטוף מכות, שמישהו רצה שיטרידו אותו טלפונית, שיעקבו אחריו, שצריך שניים לטנגו כדי להרצח. זה בדיוק הסיפור של מר סמית. בול. וזה פשוט נורא שבשנת 2015 יכולה שופטת להגיד דבר כזה בבית משפט. איזה מסר נוראי לילדות שלנו. איזה תחושה של חוסר הגנה לנו.

 האם ריהאנה רצתה לחטוף מכות?

מעניין מה הייתה אומרת כבוד השופטת לריהאנה אחרי שחטפה מכות רצח מכריס בראון... אולי היא עצבנה אותו? בכל זאת, צריך שניים לטנגו, לא? את ריהאנה אי אפשר לשאול מקרוב את השאלה הזו, אבל את כריס בראון דווקא אפשר כי הוא ינחת פה אצלנו ביולי כדי לתת הופעה וחלקכם הגדול שילמתם ממיטב כספיכם כדי לראות אותו או כדי לשלוח את המתבגרות והמתבגרים שלכם לראות אותו.

שדולת הנשים החליטה להחרים את הארוע ואף פתחה עמוד פייסבוק בשם: "כריס בראון לא מוזמן לכאן". עו"ד קרן גרינבלט, היועצת המשפטית של השדולה, אמרה ל"הארץ" ש"אין חדש תחת השמש - הקהל הישראלי קהה חושים לגבי אלימות נגד נשים וזה לא ממש משנה אם זה כריס בראון או זמר אחר... זו צורת האלימות שהכי פחות מזדעזעים ממנה והייתי רוצה לקוות שנצליח להוביל שינוי תודעתי שיגרום לקהל להצביע ברגליים ולהפסיק לתגמל את אותם גברים אלימים".

בראון החטיף מכות רצח לריהאנה ב-2009. כשהתמונה שלה מפוצצת ממכות התפרסמה ותוקשרה בהרחבה אמרו שהתקרית תחסל את הקריירה שלו. מיותר לציין שהיא לא. בעולם שלנו מותר להכות נשים ולאנוס אותן. הייתי שמחה אם הורים היו אומרים לבנים ולבנות שלהם, "צר לי בני/בתי היקר/ה, אבל אני לא משלמ/ת כסף לגבר שהרביץ לאישה. שקל הוא לא יראה ממני והאמת היא שהייתי מצפה ממך שלא תקשיב למוסיקה שלו גם אם היא אלוהית".

קים קרדשיאן פמיניסטית?

עוד מארה"ב הרחוקה - קים קרדשיאן שנראה, על פי ציטוטים בתקשורת, שהיא עוברת את התהליך שעוברות נשים רבות שקמות בבוקר ומגלות שהן פמיניסטיות. קרדשיאן אומרת באחד הראיונות: "אני מניחה שאנשים יקראו לי פמיניסטית, אבל אני לא אוהבת לשים תוויות על דברים. אני עושה מה שמרגיש לי נוח..." היא הוסיפה באותו ראיון שהיא אוהבת לתמוך בנשים באופן אישי וברמה עסקית אבל מתקשה לאמץ את המילה 'פמיניסטית'".

בראיון אחר אמרה קרדשיאן: "אני מניחה שאתם יכולים לקרוא לי פמיניסטית". לקהל היה מה להגיד על זה והיא נאלצה להצטדק וצייצה:

קים קרדשיאן מצייצת פמיניזם. צילום מתוך טוויטר

קשה, קשה להיות פמיניסטית. אם גם את לא פמיניסטית, אבל מאמינה שמגיע לך לבחור ולהבחר, להחזיק חשבון בנק, לחיות לבד או ביחד, להתחתן ולהתגרש, לרשת כסף, לרכב על אופניים, לעבוד אני מזמינה אותך לקרוא את זה, את זה ואת זה.

ולמי שלא מרוויחה כמו ריהאנה וקים קרדשיאן

אם את קוראת את הכתבה הזו בין עבודה לפקקים, כביסות, וועד הורים בגן, טיפול בהורים, הסעות של הגדולה לצופים, סופר וטיגון שניצלים לחייל שלך - כנראה שאת לא ריהאנה או קים קרדשיאן וחשבון הבנק שלך נראה פחות מרשים.

יש לזה כמה סיבות. קודם כל, את לא כוכבת-על והסיבה השנייה היא - את אישה ולכן מרוויחה פחות.

"בעוד שתעשיית ההיי-טק משתלמת עבור גברים שכירים... הרי שעבור נשים תעסוקה בתחום ההיי-טק כמעט שאינה משתלמת כלכלית, שכן היא מותירה אותן ברמות שכר והפרשות לפנסיה דומות לאלה של כלל השכירות במשק". כך מספר דה מארקר על מחקר חדש של הנציבות לשוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה.

וככה זה נראה:

 פערי שכר בין גברים לנשים בהיי-טק. מתוך דה מרקר

וזה לא הכל - אם את ממוצא אתיופי הסיכוי שלך נמוך בעשרות מונים. מכון טאוב בדק ומצא כי 50% מנשות הקהילה האתיופית בארץ הן עובדות ניקיון... 50 אחוז! איזה מסר עובר לילדה אתיופית שכל עובדת ניקיון שנייה שהיא רואה היא מהקהילה שלה? מה היא חושבת לגבי הסיכוי שלה להיות עורכת דין? מה חושבת על זה ילדה לא שחורה שכל מי שמנקה אחריה במקומות ציבוריים היא שחורה? נורא.

והעתיד לא נראה ורוד - לפי נתוני הלמ"ס בשנת 2013 עמדה משכורתה של אישה על 68% ממשכורתו של גבר, אבל בפנסיה זה נהיה הרבה יותר גרוע. במשרד הכלכלה בדקו וראו שקיים דמיון בין שיעור הנשים המפרישות לפנסיה לשיעור הגברים המפרישים לפנסיה, ואפילו יש יתרון מסוים לטובת הנשים אבל הפערים המגדריים עולים והפער הולך וגדל ונע בין 20%-50%. תלוי במקצוע.

אבל יש מקום אחד שאליו השוויון כבר הגיע - דעאש התחילו לערוף ראשים של נשים.

 .

* שלומית הברון היא ממייסדות "אחת מתוך אחת" ומחנכת למיניות בריאה "מידע אמין על מין"

.

.