הורים ברשת - הבלוג של הורים ברשת

ילדים עם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז בודדים יותר...

אני זוכרת את היום הראשון שהבאתי את בני לבית הספר. לא הייתי בטוחה כיצד הוא יסתדר בהפסקות, האם הוא ימצא מישהו לשבת ולדבר איתו בהפסקה. האם הוא יחוש בנוח לענות לשאלותיה של המורה... ומה יקרה אחרי שעות בית הספר.. נכון, שרוב הילדים יחושו בדידות בשלב כזה או אחר, אך כשממחקרים מראים כי ילדים עם לקויות למידה […]

הורים ברשת

13/11/2014


אני זוכרת את היום הראשון שהבאתי את בני לבית הספר. לא הייתי בטוחה כיצד הוא יסתדר בהפסקות, האם הוא ימצא מישהו לשבת ולדבר איתו בהפסקה. האם הוא יחוש בנוח לענות לשאלותיה של המורה... ומה יקרה אחרי שעות בית הספר..

נכון, שרוב הילדים יחושו בדידות בשלב כזה או אחר, אך כשממחקרים מראים כי ילדים עם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז נתקלים בקשיים חברתיים. חסך במיומנויות חברתיות אינו מאפיין ייחודי של לקות הלמידה אלא תופעה נלוות ללקות הלמידה. אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בהפרעות קשב וריכוז מסבירה מהם הגורמים לכך וכיצד כהורים אנו יכולים לסייע לילדנו להתגבר על הבעיות הריגשיות וההתנהגותיות. 

 

בדידות אצל ילדים עם לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז

בקצרה - ישנם שלושה גורמים עיקריים להתנהלות חברתיות לקויה המשפיעה על תחושבת הבידידות (קראו את המאמר המלא: בדידות אצל ילדים עם לקויות למידה)
  1. חוסר הבנה של רבדים נסתרים של השפה המדוברת, משמע למרות שבעלי לקות למידה ו-ADHD  הם בעל אוצר מילים עשיר ובעלי יכולת להבעה והתנסחות רהוטה, הם מתקשים "לקורא בין השורות". 
  2. חוסר בקיאות והתמצאות במורכבות העולם הרגשי. בעלי הלקות לעתים אינם יודעים לקשר בין הבעת פנים לבין הרגש שמסתתר מאחוריה.
  3. חוסר מודעות לתהליכים בין-אישיים ולדינמיקה של יצירת קשר.
אין ספק כי שלושת הגורמים האלו תורמים בצורה משמעותית לתחושות התסכול והבדידות של בעלי לקות למידה. תחושה אשר הולכות ומתעצמות עד שבשלב מסוים לעתים הם 'מוותרים', מסתגרים וחדלים מניסיונות ליצור קשר. הצורך החברתי שלהם הוא גבוה, הם משתוקקים 'לדעת' ליצור קשרים וחשים אבודים כאשר אינם מצליחים בכך לאורך השנים (שני, 2011).
אורן זך מאמינה כי בדרך כלל ילדים עם לקויות למידה או הפרעות קשב וריכוז אשר חווים תחושת בדידות, על פי רוב, הילד לא ידע להביע זאת במילים לא ידע לשתף וינסה להתמודד עם תחושה זו לבדו. כאשר הילד מנסה להתמודד עם תחושת בדידות לבדו, נוכל לראות כיצד הוא הולך ומסתגר, מתבודד ומצב הרוח שלו לא כאתמול שלשום. כיום, יש מספר דרכים להתמודד ולעזור לילד.
  • טיפול אצל פסיכולוג, או מאמן אישי.
  • טיפול רגשי באמצעות: אמנות, מוזיקה, רכיבה על סוסים וכד'.
  • שילוב הילד בחוגים.
  • לגייס את הילד עם כל המשפחה לפעילות של מוערבות בקהילה. אשר תעצים אותו מול חברים בכיתה
  • יוזמה של הורים למפגשים עם ילדים אחרים.
  • דוגמא אישית. הזמינו אתם חברים שלכם הביתה, הילד לומד דרך דוגמה אישית כיצד להתנהג ומה לעשות. תפגשו עם חברים ומכרים, תחשפו אותו לאינטראקציות חברתיות ולא רק של בני גילו או בני כיתתו.
לסיום, חבקו את ילדכם, תאהבו אותו ללא תנאים, תכירו את התחושות שלהם ותנו להם מקום. תעניקו להם תחושה של הקשבה מלאה ותמצאו את כל הדרכים לחזק ולהעצים אותם.
קראו את המאמר המלא בהורים ברשת