מרת נחת - הבלוג של מרת נחת

נו, באמת - ג'ורג'

איך יודעים שספר ילדים הוא מוצלח? כשצריך להקריא אותו פעם אחר פעם אחר פעם אחר פעם. ככל שהילדים מבקשים לשמוע את הסיפור שוב ושוב זה הסימן המובהק שמדובר בהצלחה

מרת נחת

18/07/2015


אוי-לא-גורג-עדכני

הכלב ג'ורג' ובעליו האריס חיים תחת קורת גג אחת.

יש ביניהם , מן הסתם, קשר עמוק של ידידות ןהערכה. איך אני יודעת ? כי השיח הבלתי נשמע שבין הכלב לבעליו הוא קצר ורב משמעות.

האריס יוצא מהבית ומשאיר את ג'ורג' כלבו בבית. הוא מבקש מג'ורג' להתנהג יפה. ג'ורג' מבטיח ואחר כך מציין לעצמו שהוא "מקוה" שיתנהג יפה.

כשנשאר בבית הוא רואה כמה פיתויים שאינו מצליח לעמוד בפניהם : הוא אוכל את כל העוגה, הוא רודף אחרי החתלתול ברחבי הבית ומפיל רהיטים  והוא חופר באדמת העציץ. כשבעליו חוזר הוא מביע את צערו לנוכח  התנהגות הכלב  אך אינו נוזף בו בחריפות. גם ג'ורג' חש שאיכזב מאד את בעליו ומבין שלא הצליח לעמוד במשימה. הוא מתנצל בפניו בדרכו שלו ומעניק לו מתנה את הצעצוע האהוב עליו. האריס מצידו מבין את הכלב ומציע לו לצאת לטייל מחוץ לבית. כאן, בטריטוריה שהיא יותר חופשית עבור הכלב הוא עומד למבחן ומתגבר על רצונו לאכול עוגה , מתאפק לא לרדוף אחרי חתול רחוב. ולבסוף עומד מול אתגר קשה במיוחד - פח הזבל האהוב עליו כל כך.

כאן מסתיים הסיפור.

לא ברור אם עמד בגבורה בפני רצונו הטבעי להתנפל על הזבל שבפח, או שלא.

ההחלטה לא כתובה . היא נשארת פתוחה ועל הילדים להחליט מה הם חושבים שג'ורג' עשה.

זה המקום גם להמשך הדיון עם ההורים לגבי מהותה של הגבורה , של ההחלטה האישית והרצון החופשי.

בפתח הספר ישנו ציטוט של אפיקטטוס, הפילוסוף היווני

"אדם נעשה חופשי לא באמצעות סיפוקה של התשוקה,

אלא על ידי התגברות עליה.

כי מיהו האדם החופשי? זה שכובש את יצרו."

כריס הוטון הוא סופר, מאייר ומעצב אירי מוערך ועטור פרסים.

הקראתי את הספר לבנות שנה וחצי ושלוש וחצי , שתיהן אהבו את הציורים, את הסיפור ואת הטון שלו : אןי לא, ג'ורג' .... זהו טון ששומעים כל כך הרבה פעמים בכל בית (אך עם שם אחר... והוא מופנה, לכלב , לילד ולפעמים אפילו לאחד ההורים). מיד אחרי הקריאה הראשונה נתבקשתי לקרוא שוב ושוב , כאשר עם כל הפיכה של דף נשמעו הקריאות "אוי, לא , ג'ורג"" , והכל לווה בתנועות ידיים עליזות וצחוק מתגלגל.

הצעירים מאד אהבו את הספר, הוא קצר דיו כדי לא לשעמם, הצבעים והאיורים מקסימים ועליזים, וגם אנו המבוגרים נהנינו לראות את ההזדהות של הקטנים עם הכלב הגיבור . האפקט ה"חינוכי" ש הספר נהיר , בהיר ומרתק.

אהבנו . ממליצים בחום !

אוי לא, ג'ורג' מא כריס הוטול בהוצאת כנרת