6 עובדות מדהימות על חלב אם

כולם כבר יודעים שחלב אם הוא התזונה המומלצת ביותר לתינוק, אבל מחקרים חדשים שמנתחים את הרכבו וסגולותיו של המזון הטבעי ביותר בעולם פשוט לא מפסיקים להפתיע

סיגל פאר

11/03/2015


מטרנה חלב אם הנקה. צילומים: שאטרסטוק

מבחינתי, הנקה היא לא רק הזנה של הילד, אלא הרבה מעבר לכך. מדובר ברגעים אינטימיים, מקרבים ומלאי רגש, בהם אני זוכה לזמן איכות של אחד על אחד עם הבן שלי. ברגעים מסוימים אני נדהמת בעודי חושבת על הפלא הזה - שהגוף שלי מייצר לבדו חלב לתינוק שלי, אבל ברגעים אחרים אני חוששת. אולי החלב שלי לא מספיק עבורו?

כדי להשתחרר מהחששות האלו, פניתי לרננה מזרחי, המנהלת המדעית של מטרנה, שגרמה לי מהר מאוד להשתכנע שמנגנון ההנקה הוא המשוכלל ביותר והמדויק ביותר שאפשר היה לחשוב עליו, ושהתינוק שלי מקבל את התזונה הטובה ביותר שהוא יכול לקבל.

הנה כמה דברים מפתיעים שכנראה לא ידעתן על חלב האם:

1. חלב אם מתאים את עצמו לתינוק החולה

אחד היתרונות המרכזיים שבהנקה הוא התרומה למערכת החיסונית של התינוק. "על פי מחקר שנערך בתמיכת מכון מטרנה למחקר בבית חולים בני ציון, כאשר התינוק חולה חלים שינויים במרכיבי מערכת החיסון בחלב אם זאת כתגובה לזיהום פעיל אצל התינוק".

מהמחקר עלה כי בזמן זיהום פעיל בתינוק היונק עלה מספר התאים הלבנים הכולל, כמו גם רכיבים נוספים המסייעים למלחמה במחלה, בחלב האם המניקה. תוצאות אלו תומכות בקשר הדינאמי שבין צרכיו של התינוק היונק לבין מרכיבי מערכת החיסון המופרשים בחלב האם. ממצאים אלה תומכים בהקפדה על הנקה בזמן מחלה אצל התינוק החולה.

 מטרנה חלב אם הנקה. צילומים: שאטרסטוק

2. חלב אם הוא "מתג הפעלה" למערכת החיסון

מזרחי מוסיפה כי "חלב אם מכיל רכיבים שתורמים לחיזוק ההגנה החיסונית של התינוק. רבים לא יודעים שיש מרכיבים שהם ראשוניים וממש משמשים כמעין מתג הפעלה של מערכת החיסון  - כמו למשל חיידקים פרוביוטיים וחלבונים הפועלים כאנטיביוטיקה טבעית המגנה על הילוד מפני חיידקים שליליים מחוללי מחלות ומרכיבים אדפטיביים כמו נוגדנים שמופרשים בהמשך. עוד  מעניין לציין שתקופת הינקות משמשת חלון הזדמנויות לעיצוב אוכלוסיית חיידקי המעי לכל החיים ושחלב אם תורם להתבססות של חיידקים פרוביוטיים שתורמים להבשלה של מערכת העיכול ולחיזוק מערכת החיסון".

3. טעמים בחלב אם משפיעים על העדפות הטעם של התינוק

יתרון נוסף להנקה קשור לתזונת הילד בהמשך חייו. "העדפות הטעם של התינוק מתחילות עוד לפני שהוא נולד. טעמים ותבלינים בתפריט של האם כמו שום, אניס, קארי, וניל ובננה מגיעים דרך השליה למי השפיר וחושפים את העובר לטעמים עוד בעודו ברחם", אומרת מזרחי. "באופן דומה, גם תינוקות יונקים חווים טעמים בחלב האם ממנו הם ניזונים. כתוצאה מכך,  תינוקות יונקים נוטים לאמץ מהר יותר מזונות חדשים לעומת תינוקות הניזונים מתחליפי חלב ובהמשך גם לרוב מעדיפים את אותם טעמים להם הם נחשפו במהלך ההיריון וההנקה".

4. לחלב האם יש מנגנון ייצור פנימי לפי היצע וביקוש

כמו מפעל משוכלל במיוחד בתוך הגוף שלנו, השד מייצר חלב לפי עקרון של היצע וביקוש. במלים אחרות - השד מתאים את הכמויות לצרכים של התינוק ולרוב הנשים אין בעיה בייצור החלב. "הדרך הטובה ביותר לדעת אם יש מספיק חלב היא לעקוב אחר מדדי הגדילה של התינוק בטיפת חלב ולוודא שהוא מרטיב לפחות שישה חיתולים ביום. יחד עם זאת, אם לא מניקים לפי דרישה אלא לפי שעות, או לעיתים כתוצאה מגודש או מפטמות סדוקות התינוק לא נצמד טוב לפטמה, התינוק עלול לא לינוק טוב ולא לרוקן את השד ואז הגוף מפרש זאת ומפחית את הכמויות בהתאם. אם לא מנהלים נכון את ההנקה ולא מתגברים על משברים אלו, עלולים להיכנס לסיטואציה שתוביל לחוסר הצלחה בהנקה ולירידה בכמויות החלב", אומרת מזרחי.

 מטרנה חלב אם הנקה. צילומים: שאטרסטוק

5. הנקה: לא רק שורפת קלוריות, גם עוזרת לחטב את הגוף לאחר הלידה

אם לא דיי ביתרונות שצוינו, הרי שלהנקה יתרונות רבים גם לאם המניקה. היתרון המוכר ביותר הוא צריכת האנרגיה המוגברת של הגוף בגלל ייצור החלב. למעשה, אישה מניקה שורפת כ-500 קלוריות ליום מההנקה בלבד. בנוסף, מסייעת ההנקה לכיווץ הרחם לאחר הלידה.

6. ההנקה מפחיתה  את הסיכון לסרטן השד

 בנוסף, הנקה היא אחד הגורמים המפחיתים את הסיכון לסרטן השד ועל אף שהסיבה לאפקט המגן  עדיין אינה ידועה, ההשערה היא כי זה קשור לאיזון הורמונלי ולעובדה שההנקה מצמצמת את מספר מחזורי הווסת לאורך חיי האישה. "האפקט המגן של ההנקה קיים בפרט אם מדובר בהנקה מתמשכת מכיוון  שיש השפעה מצטברת למשך ההנקה על הסיכון לחלות בסרטן השד", אומרת מזרחי ומוסיפה כי "נשים עם  רקע משפחתי של סרטן השד נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בו וההערכה היא שכ- 15% עד 18%  מכלל החולות בסרטן השד הן על רקע משפחתי. מכאן שלהנקה יש אפקט מגן כי בנשים עם היסטוריה משפחתית של סרטן השד, ההנקה מפחיתה את הסיכון למחלה לפני גיל המעבר ב-60% בהשוואה לנשים שלא הניקו כלל".