השר אורי אורבך נפטר בגיל 54

הרשתות החברתיות התמלאו בתפילות של אנשים פרטיים, שרים וחברי כנסת, אבל השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך נפטר היום (ב') מסיבוכים של מחלה המטולוגית. מבחר סטטוסים מרגשים וכמה דברים שלא ידעתם על איש הגון, נחמד ומצחיק במיוחד

שלי ניידיץ

16/02/2015


אורי אורבך. צילום מתוך יוטיוב

אורי אורבך, עיתונאי וחבר כנסת, עד לא מזמן השר לאזרחים ותיקים מטעם הבית היהודי, נפטר היום (ב') לאחר שהיה מאושפז במצב קשה מאד בבי"ח שערי צדק בירושלים, בעקבות מחלה המטולוגית ממנה סבל.
לפני מספר שבועות פרסם אורבך בעמוד הפייסבוק שלו את הסטטוס הבא:

"יקיריי, כעת אני חייב להקדיש את הזמן לטיפול דחוף ומשמעותי למען בריאותי. תודה על תפילותיכם ודאגתכם. הימנעו נא מביקורים ומהפצת שמועות. בעזרת ה' ושלוחיו הרופאים אני מקווה לחזור לבריאות איתנה בתוך כל שאר חולי ישראל. אורי שרגא בן פנינה".

מאז פרסום הסטטוס לא נשמע קולו של אורבך בתקשורת, נתניהו מינה לו מחליף על פי חוק עקב נבצרות זמנית בשל אשפוזו. עם ישראל, השסוע והטעון בימים כתיקונם, שמשתלח בכל הזדמנות במי שמעז להביע דעה שונה, שמגיע בהינף מקלדת להסתה קיצונית או קריאה מפורשת לשלילת קיומו של האחר, נוטה להתאחד סביב עצב. ימין, מרכז או שמאל, דתיים או אתאיסטים גאים - הרשתות החברתיות מלאות בתפילות ואיחולי החלמה לכבוד השר הצעיר, חומות המחלוקת נופלות ומפנות את הזירה לאנושיות טהורה. הנה כמה מהדברים היפים שכתבו עליו ועבורו בימים האחרונים, החל מאנשים פרטיים ועד חברי כנסת ושרים. 

ח"כ ציפי לבני

"הרבה בריאות לאורי אורבך. שלא יסור החיוך מפניך במאבק שלפניך, כפי שאתה יודע להעלות חיוך על פנינו גם בעת ויכוח נוקב".

ח"כ יאיר לפיד

"כל משפחת יש עתיד מצטרפת לתפילה ולתקווה לרפואה מלאה של השר אורי אורבך. אני מאחל לאורי עוד שנים ארוכות של בריאות ועשייה ציבורית".

ח"כ איתן כבל

"אנחנו, אני, כולנו נושאים תפילה להחלמתו המהירה של חברי כאח לי, השר אורי אורבך".

השחקן תומש (תומר שרון)

"מתפלל לשלומו של אורי אורבך. פגשתי אותו מספר פעמים ותמיד היה תענוג. ככותב בתכנית המנוחה "המצב" שבה הנחיתי יחד עם אברי וג'קי, הפכנו ממש חברים ונהנינו מאוד זה מזה. אני אוהב אותו ומעריך את חוכמתו וההומור שלו ומקווה שייצא מזה במהרה".

ח"כ שי פירון

"חברים יקרים, השר אורי אורבך הוא חבר, והוא איש מיוחד, ציונות דתית במיטבה עכשיו הוא חולה וזקוק לתפילה ולרחמי שמיים. אנא, התפללו גם אתם לרפואתו. שלכם, שי"

העיתונאית והפובליציסטית חנה קים

"הרופאים נלחמים בשעות אלה על חייו של השר אורי אורבך, עיתונאי וקולגה לשעבר. אני לא מהמתפללים ומהמתפללות, רק מאחלת לו שיצא מזה. עוד נוצרת זכרון מרתק מהופעה משותפת של שנינו בבית כנסת של הרב משה מאיה, ביד-אליהו תל אביב, בהנחייתו של חיים (זיסו) זיסוביץ', חבר ואיש מתוק. לא הסכמנו על כלום, אך לא היתה הרמת קול, אלא דיון קולח בהשתתפות ערה של קהל סקרן וצמא אקטואליה, שהצעירים שבו ניגשו אלינו והפגינו בקיאות בכל מה שכתבנו אז".

אורבך, שנודע בשנינותו ובחוש ההומור הייחודי, כתב בין השאר ספר ילדים בשם "מבטיח, בלי נדר" בסגנון "הילד הזה הוא אני". סיון רהב מאיר פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה קטע מתוך הספר, שפורסם ב-2007:

ספר ילדים של אורי אורבך

עירית לינור, שהגישה לצידו במשך שנים את תכנית הרדיו "המילה האחרונה" בגל"צ, קראה גם היא לתפילה עבור קולגה שהיא מעריכה במיוחד וכתבה בעמוד הפייסבוק שלה:

"הערב יערכו ערבי לימוד ותפילה להחלמתו של אורי אורבך. בישיבות ההסדר, בעיר מגוריו מודיעין, בית הכנסת "מרכז מודיעין" רח' נחל צין פינת נחל פארן בשעה 20:30, וגם בירושלים בבית כנסת הרמב"ן, רחוב אמציה 4 בירושלים, בשעה 19:30.
אפשר להתפלל:
מִי שֶׁבֵּרַךְ אֲבוֹתֵינוּ אַבְרָהָם יִצְחָק וְיַעֲקב משֶׁה וְאַהֲרן דָּוִד וּשְׁלמה הוּא יְבָרֵךְ אֶת הַחוֹלֶה אורי שרגא בן פנינה. בעבור שאנו מתפללים בַּעֲבוּרוֹ, בִּשְׂכַר זֶה הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא יְמַלֵּא רַחֲמִים עָלָיו לְהַחֲלִימוֹ וּלְרַפְּאֹתוֹ וּלְהַחֲזִיקוֹ וּלְהַחֲיוֹתוֹ, וְיִשְׁלַח לוֹ מְהֵרָה רְפוּאָה שְׁלֵמָה מִן הַשָּׁמַיִם לְרַמַ"ח אֵבָרָיו וּשְׁסָ"ה גִּידָיו בְּתוֹךְ שְׁאָר חוֹלֵי יִשְׂרָאֵל, רְפוּאַת הַנֶּפֶשׁ וּרְפוּאַת הַגּוּף הַשְׁתָּא בַּעֲגָלָא וּבִזְמַן קָרִיב. וְנאמַר אָמֵן: וגם מי שלא מתפלל יכול לקוות לטוב, כי זה אורי, והוא חתיכת בחור עקשן.

אורבך, שנודע בהגינות, באנושיות ובכבוד לזולת, חיבר יחד עם אשתו מיכל תפילה לשלום העובדים הזרים שהופצה ברחבי הרשת, כחלק מפרויקט תפילות של יום כיפור עבור Ynet. קטע מתוך התפילה:

 התפילה של אורי אורבך למען העובדים הזרים

שירלי נחמה פרקש, עיתונאית ומוסיקאית, תיארה יפה את קווי אישיותו האמיצים והייחודיים:

"אורי אורבך, אני מתפללת לשלומך כבר ימים ארוכים. כשהייתי בת 15, קראת בפעם הראשונה את הטקסטים המרדניים שלי, עמוק מתוך בני ברק, ובאומץ לב פרסמת אותם. כתבתי על מעמדה של האשה בציבור הדתי, על היחס לאימוץ בציבור הדתי - הכעסתי הרבה אנשים אבל לא שינית לי אפילו מילה אחת. לימדת אותי הרבה על כבוד, ועוד יותר על אומץ. עשית את זה כשאף אחד אחר לא נתן לי צ'אנס להשמיע את הצעקה שלי. קיבלת אותי בידיים פתוחות ובחיוך הביישני הנהדר שלך. אחר כך נתת לי סדרה שלמה של סיפורים מוסיקליים בעיתון "אותיות" וכך ידעתי שאני יכולה לכתוב גם לילדים. אורבך, אם אתה שומע - יש המון אנשים שמתפללים שתקום עכשיו מהמיטה, ותחזור הביתה. תקום, אורי". 

 .

לעמוד הפייסבוק של אורי אורבך

לאתר של אורי אורבך