קפה פילץ - הבלוג של אורנה פילץ

נורמן - סרט גדול

סצנת הנפילה הטראגית של הגיבור בחנות ההלבשה היוקרתית היא ארוכה, מלאת קסם והומור ומייסרת. במהלכה אמרתי לאשל (בשקט) שוב ושוב: "אל תתן לו לשלם לך על הנעליים" אבל הוא לא הקשיב לי. אף אחד לא מקשיב לי

אורנה פילץ

14/03/2017


norman9על מה הסרט? על פוליטיקאים ישראלים יהירים, יהדות ארצות הברית, היחסים בין פוליטיקאים ישראלים לבין הארגונים והאנשים שתומכים בהם בארצות הברית (כולם יוצאים רע מאד) על פרשת אולמרט-טלנסקי (אבל כמו שאנחנו מבינים היום גם הם היו רק פיונים מתחלפים על לוח משחק נצחי). הסרט הוא על כוח, כסף, חולשות אנוש, הרבי הבלתי נמנע, על מנהטן, מגנט הזוהר והאופל.

הסרט הולך בגדולות ולא רק בגלל ריצ'רד גיר וליאור אשכנזי המעולים. הטרגדיה היוונית, התנ"ך והברית החדשה מרחפים מעל כל סצנה. אנחנו מלווים את נורמן ב"דרך הייסורים" שלו בהליכה הקדחתנית ברחובות מנהטן ובסנטרל פארק הקפוא. נורמן הוא ישו עם טלפון נייד ואזניות אבל הוא כל כך ישו עד שאפילו חשבתי לבדוק כמה אנשים יושבים סביב השולחן בישיבת הועד של בית הכנסת שלו. נורמן אופנהיימר, (שהוא כמובן לא ה"אופנהיימר"), המאכר היהודי הניו יורקי העלוקה חסרת החיים וחסרת הבושה מקריב את עצמו למען כל אלה שמנצלים אותו ברמות שונות: האחיין שלו, הרבי שלו, חברי הקהילה שלו וכמובן מיכה אשל ראש ממשלת ישראל.

אשל הוא המצליחן המקסים שאהבתו העצמית המדבקת היא זאת שתפיל אותו מהבחינה המוסרית. יש לו תחושת "מגיע לי" שלא ברור עד כמה היא קשורה לישראליות, לפוליטיקאיות, להיותו גבר יפה תואר במלוא אונו. בכל אופן הקסם שהוא מרעיף על סביבתו סופו שיסנוור גם אותו ויעוור את עיניו. סצנת הנפילה הטראגית של הגיבור בחנות ההלבשה היוקרתית היא ארוכה, מלאת קסם והומור ומייסרת. במהלכה אמרתי לאשל (בשקט) שוב ושוב: "אל תתן לו לשלם לך על הנעליים" אבל הוא לא הקשיב לי. אף אחד לא מקשיב לי. ידעתי שהוא יקבל את המתנה האסורה ושזהו, מעכשיו מתחילה הנפילה. הגיבור בעיוורונו פתח לגורל הטרגי את הדלת והוא, המנוול הכניס פנימה את הנעל. חשבתי על הפסוק מספר עמוס: " עַל מִכְרָם בַּכֶּסֶף צַדִּיק וְאֶבְיוֹן בַּעֲבוּר נַעֲלָיִם." שהוא רק אחד מההיפוכים הרבים של הסרט. דווקא הקונה של הנעלים הכאילו "איש עסקים, מיליונר, אמריקאי" זה שקונה את הנעליים היקרות כל כך דווקא הוא הצדיק חסר הכל האיש שכולם מוכנים למכור אותו. כל הסרט הוא היפוך על היפוך. והיפוך נוסף: על אף שבתוך תוכי אני בעצם חובבת קומדיות רומנטיות לדעתי "נורמן" שאין בו אפילו גרם רומנטיקה הוא סרט חובה.