מפלגות, חפשו את הבוחרת

במציאות שבה אי השיוויון בין נשים לגברים עדיין גדול, ברור ומובהק, היינו צריכים לראות לפחות מפלגה אחת ששמה את צמצום הפערים בין נשים לגברים על השולחן

לימור בר און

05/03/2015


דברו אל הבוחרת. צילום: שאטרסטוק

אז יופי. כמו שנראה עכשיו בכנסת הבאה יהיו הכי הרבה נשים. התקדמנו עוד קצת. אם בוחנים את המומנטום של הרכבת הרשימות של המפלגות השונות אז בכלל אנחנו צריכות להיות בעננים. הטרנד הכי לוהט היה הצבת נשים בחזית, אפילו בפסגה, של נבחרי הציבור בכל מפלגה.

אבל האם זה מספיק? האם אנחנו יכולות להישען לאחור בשביעות רצון? ממש לא. מצבן של נשים בישראל של שנת 2015 עדיין לא מזהיר, בלשון המעטה. הפערים המגדריים עדיין גדולים, והם לרעתנו. העובדה שמפלגות מחזרות אחר נשים עדיין לא אומרת שהן גם פועלות לקידום נשים.

במציאות שבה אי השיוויון בין נשים לגברים עדיין גדול, ברור ומובהק, היינו צריכים לראות לפחות מפלגה אחת ששמה את צמצום הפערים בין נשים לגברים על השולחן. אבל אף אחד לא מרים את הכפפה. ולא שהיו חסרות הזדמנויות - פרשת הניצבים המטרידים שמלווה אותנו בשבועות האחרונים היא זעיר אנפין של מצבן הנורמטיבי, התרבותי, הארגוני והתעסוקתי הבעייתי של נשים, שזועק לשינוי דרסטי ומיידי.

רשות אוכפת חוק, שמעמידה בראשה באופן תמוה ובלתי מובן רק ניצבים גברים שמפירים את החוק למניעת הטרדה מינית כנורמה, הייתה צריכה לחלץ מנבחרי ונבחרות הציבור שלנו אמירות נחרצות, שלא לומר תכנית כוללת לשיפור המצב. ביבי נתניהו אמנם התייחס לעניין, ספק פלט הגיג, ספק הציע פתרון, כשאמר ש"אולי צריך למנות מפכ"לית אישה". אבל איכשהו זה נשמע כמו גימיק.

נשים הן כוח אלקטוראלי אדיר. כקולקטיב, הן מודעות יותר לאג'נדות הרלוונטיות לחייהן. המפלגות שמתחרות על קולו של הבוחר יעשו בחוכמה אם יחפשו את הבוחרת. ידברו אליה. יציגו תכנית ודרך להשוות סופסוף בין שכרה לבין שכרו של עמיתה הגבר, לפתוח עבורה תחומי עיסוק וזירות סגורות, לצמצם את ממדי האלימות כנגד נשים, למנוע הדרת נשים, לדאוג לאפליה מתקנת ולצמצם פערים הולכים ומתרחבים (על פי מדד המגדר של מכון וון ליר) בין שני המינים.

היועצים האסטרטגיים (גם במחלקה הזאת צריך לפעול לשיוויון, זה יעשה רק טוב לפוליטיקאים) של המפלגות המתמודדות, שמחפשים קהלים פוטנציאלים להצבעה, צריכים לגלות יותר ערנות, לזהות את סדר היום הרצוי לנשים ולהסתער על האלקטורט החשוב והגדול הזה, כשהם מצוידים בתכנית מעשית ורלוונטית. דברו אלינו. זה יועיל לכולם.