המפלגות מחזרות אחרי נשים - ובצדק

חברות הכנסת מכל סיעות הבית הוכיחו שהן יעילות, חרוצות ומצליחות הרבה יותר מעמיתיהן הגברים. עלינו לדרוש את הקרדיט המלא על עבודתן האיכותית

לימור בר און

13/01/2015


עדינה בר-שלום. צילום מתוך יוטיוב

עדינה בר שלום. צילום מתוך יוטיוב

 מערכת הבחירות התוססת הזו נפתחה בדיבור חזק על ייצוג נשי. כל ראשי המפלגות פרסמו מודעות ד ר ו ש ו ת. כולם מחפשים נשים מצליחות, דעתניות, מנוסות, קרייריסטיות, אלקטביליות. כחלון היה הראשון להבטיח רשימת ריצ'רץ' של גברים ונשים, בוז'י חיפש ומצא לו עזר כנגדו בצמרת המפלגה, לפיד עדיין תר אחר נשים נוספות ל"יש עתיד", ואפילו בגזרת ש"ס של אריה דרעי נרשם פלרטוט עם רעיון הייצוג הנשי, שהסתיים בהקמת סוג של "מועצת חכמים" נשית בראשות עדינה בר שלום.

שיח הפוליטי הנשי הער הזה יש סיבות רבות וארוכות ימים. אבל אם מסתכלים יותר מקרוב ניתן לאתר את הסיבות המיידיות לכך בהתנהלות של נבחרות הציבור בכנסת האחרונה. חברות הכנסת מכל סיעות הבית הוכיחו שהן יעילות, חרוצות ומצליחות הרבה יותר מעמיתיהן הגברים. שלי יחימוביץ', מירב מיכאלי וסתיו שפיר בעבודה, מירי רגב וגילה גמליאל בליכוד, איילת שקד בבית היהודי, יפעת קריב, קארין אלהרר ועליזה לביא ב"יש עתיד", אורלי לוי ב"ישראל ביתנו" ואחרות בבית המחוקקים הראו לכולנו שבאו לעבוד. הן בלטו בעשייה פרלמנטרית נמרצת ועניינית למען האינטרס הציבורי הרחב, כל אחת בדרכה. לא ניתן היה להתעלם מהכוח הנשי הבולט בכנסת האחרונה.

הפסטיבל הנשי הצבעוני הזה יצר שיח אלקטורלי מיידי עם פיזור הכנסת. ועכשיו נותר לבדוק מה באמת יצא לנו מכל זה? הפריימריס בליכוד התפוצצו לנו בפנים. שתי נשים בלבד שובצו ברשימת הליכוד לכנסת והשמים לא נפלו. מילא השמים, אבל 23 המנדטים שהעניקו הסקרים למפלגת השלטון לפני הרכבת הרשימה נותרו כשהיו גם לאחר שהציגה רשימה דלת נשים באופן מחפיר. הליכוד לא שילם בקולות על הביזיון הזה.

הרצוג ולבני. צילום ארכיון: רויטרס

נתניהו נראה מאושר ככלה בחופתה כשהציג במסיבת עיתונאים את רשימת הליכוד לכנסת. הדרת הנשים המאורגנת ממפלגתו לא הצליחה להעיב על סילוקו של משה פייגלין. נתניהו והקמפיינרים שלו לא זיהו את המחסור בנשים כבעיה אלקטורלית. הכלבים (וגם הכלבות) אפילו לא נבחו כשהשיירה הגברית של חברי הליכוד עברה.

ציפי לבני, שרק לפני כמה שנים בראשות קדימה ניהלה קמפיין עם אג'נדה נשית מובהקת, בחרה לתקוף דווקא את העובדה שרשימת הליכוד לא שינתה את פניה. אף לא מילה על הייצוג הנשי החסר. כמוה גם נשים בולטות אחרות בציבוריות הישראלית לא פצו פה. ההבטחה של כחלון לריצ'רץ' נשי גברי נמוגה ונדמה שלא תתממש. במצעד הפריימריסטים בעבודה, בבית היהודי ובמרצ אין תוספות נשיות משמעותיות, ולפיד כל כך עסוק בהצלת מפלגתו שלא בטוח שימצא זמן לחיפוש רציני אחר אישה נוספת במקומה של עדי קול שנטשה.

משה כחלון. צילום מתוך יוטיוב

כעת, על מנת שהייצוג הנשי בכנסת הבאה לא יישאר רק כהבטחה לא ממומשת אנחנו נדרשות להשמיע קול. אסור שהתקדים הליכודי יחזור על עצמו. עלינו לדרוש את הקרדיט המלא על עבודתן האיכותית של חברות הכנסת שפוזרה. הצביעו למפלגות עם ייצוג נשי משמעותי והולם, זו הדרך היחידה להפוך את הדיבור האופנתי למעשה.

.

* הכותבת היא יועצת אסטרטגית ומומחית לניהול קמפיינים, מרצה בבית הספר לממשל וחברה במכללת הדסה.