קול הקהילה - הבלוג של אתי כהן

המסע לפולין בצל החוק הפולני: חלק 1

את המסע לפולין התחלתי בהתחבטויות בצל החוק הפולני החדש ומרגע שמגיעים לכאן דבר אחד ברור: מורכבות היא חלק בלתי נפרד מהסיפור

אתי כהן

21/02/2018


הגענו לוורשה שבפולין – 370 תלמידי תיכון בין צבי (כיתות י"א) מקריית אונו וכ-30 מבוגרים שהחליטו לצאת למסע יחד עם ילדיהם, כולל סבתא (שעושה את המסע לצד הנכדה), זוג שהתחתן לאחרונה ולא הספיק לצאת למסע בצעירותו, הורה שפספס את המסע עם שלוש בנותיו והגיע עם חבר טוב, מנהלת אגף החינוך בעיר, מנהל האחזקה ואנוכי חברת מועצה (לכל מחזור מצטרף נציג מועצת עיר).

את המסע התחלתי עוד בבית בהתחבטויות בצל החוק הפולני החדש, שיש מי שטוענים נחרצות כי בעקבות חקיקתו יש להפסיק במידי את הטיסות לפולין. מדי שנה, מתוך כשני מיליון תיירים שמגיעים לפולין, יוצאים מהארץ למסע כ-40 אלף ילדים, חיילים, מבוגרים ועוד; ויש מי שהתלבטו בסוגיה הזאת עוד לפני החוק החדש.

אחרי טיסה של כארבע שעות ברכבת אווירית מישראל לפולין הגענו לוורשה; וכשמגיעים לכאן מבינים שמורכבות היא חלק בלתי-נפרד מכל הסיפור.

את קבוצת ההורים מלווה אייל מזרחי, אייל ניחן בידע עצום והוא הצהיר מראש שכוונתו להדריך אותנו ולהעביר לנו מידע בצורה היסטורית-אינטלקטואלית ולא באופן "צהוב"-רגשני. ואכן כבר ביום הראשון הוא יורה לעברנו כמות עצומה של נתונים ונותן לכל אחד מאיתנו להחליט בעצמו ולעצמו בסוגיות שעולות, כמו למשל איך להראות את ה"אין"? איך מתארים היסטוריה ממקום שהוכחד?

בית הקברות היהודי (צילום: אתי כהן)בית הקברות היהודי (צילום: אתי כהן)

לכן לא פלא שהוא בוחר להתחיל את הסיור בבית הקברות היהודי, כי האבסורד הוא שדווקא אותם קברים של מתים הם עדות חיה. בית הקברות ממוקם מול הגטו (כל שנשאר מן הגטו הוא קיר קטן המשמש עדות אילמת). בבית הקברות סיירנו בין חלקות הקברים של אלה שעוד זכו לקבורה, אנשים ששמם חקוק על אבן ושאת סיפורים אפשר עוד לספר (אחד הקברים הוא קברו של י"ל פרץ, שסביר להניח שלא נולד בפולין וההשערה היא שכנראה היה מאנוסי ספרד שהגיעו לוורשה), לעומת קבר האחים במקום, שבו נקברו 40 אלף איש ללא שם וללא זהות וסיפוריהם אבדו.

בית הכנסת האחרון (צילום: אתי כהן)בית הכנסת האחרון (צילום: אתי כהן)

השואה בוורשה מסופרת מבעד לעיניים של אפס עדויות פיזיות. הכול מת. מתוך כ-300 בתי כנסת נותר בעיר בית כנסת אחד; כל תקופת השואה פשוט נמחתה מהמבנים. מתוך קהילה של 380 אלף יהודים (מתוך אוכלוסיה של 1.2 מיליון פולנים) שהתגוררה בעיר לפני השואה, חיים היום בוורשה אולי 2,000 יהודים (מתוך כשני מיליון פולנים). הרובע היהודי הוכחד כולו. עברנו בין חלקת הרבנים הגדולים וחלקת הסופרים וחלקת הרופאים, ובכל חלקה לא נגדעו רק האנשים (שואה גדולה כשלעצמה), אלא נגדעו גם אלפי רעיונות, פיתוחים, אומנות,תרבות ,פריצות דרך ודברי חוכמה.

אנדרטה לזכר יאנוש קורצ'ק (צילום: אתי כהן)אנדרטה לזכר יאנוש קורצ'ק (צילום: אתי כהן)

יאנוש קורצ'ק מונצח בבית הקברות בצורת מונומנט (אין קבר) ונחשב לגיבור גם בקרב הפולנים. קורצ'ק הקדיש את חייו לטיפול בילדים כרופא וכמחנך. לא היו לו ילדים משלו ועוד לפני השואה ייסד וניהל בתי יתומים ליתומים יהודים וליתומים פולנים. כשהגיע הרגע, הוא צעד יחד עם יתומיו  אל מותם, אך על פי שניתנה לו האפשרות להציל את עצמו. בשואה נכחדו 1.5 מיליון ילדים – נתון מהפך קרביים. כהורים, לכל אחד מאיתנו עוברת בראש המחשבה שתפקידנו הוא הרי לשמור עליהם ואיך אפשר בכלל להכיל דבר כזה.

קבר לזכר 1.5 מיליון ילדים שנרצחו (צילום: אתי כהן)קבר לזכר 1.5 מיליון ילדים שנרצחו (צילום: אתי כהן)

ומה לגבי הפולנים: האם הם אנטישמים, כפי שבן זוגי טוען נחרצות ולכן בחר גם לא להצטרף אלי. הם בכלל מנכסים לעצמם שישה מיליון קורבנות שואה (שלושה מיליון פולנים ושלושה מיליון יהודים שמבחינתם היו גם הם פולנים). ורשה, שנכבשה הן על ידי הגרמנים והן על ידי הרוסים (שבניינים שלהם מתנוססים בה עד היום), הוקמה כמעט כולה מחדש. מתוך 24 אלף חסידי אומות עולם 6,000 היו פולנים (רבע), מצד שני משערים ש-200 אלף יהודים נרצחו כי פולנים הסגירו אותם: שכנים שלהם, חברים שלהם, ומי שכבר ביקש לחזור אחרי המלחמה סולק (גם באלימות), כי הפולנים כבר גזלו את בתיהם של היהודים שנלקחו למחנות.

כיום יש כאן ממשלה ימנית קיצונית שלא מקבלת זרים בברכה, אבל לא פוגעת ביהודים ומאפשרת להם חופש פולחן ואפילו תומכת כלכלית באופן חלקי בבית הכנסת שנותר. ורגע לפני שאני מצליחה להניח את הראש ולסגור את היום, המחשבות לא מרפות ואני נזכרת בשורה שהמדריך ציטט מ"שיר האורן" של לאה גולדברג:

אולי רק ציפורי-מסע יודעות –

כשהן תלויות בין ארץ ושמים –

את זה הכאב של שתי המולדות.

אף על פי ששורשי שלי נטועים אי-שם ביהדות מרוקו, הרי ששורשי השואה נצורים וחתומים בכל אחד מאיתנו.

מהגטו נותר רק קיר (צילום: אתי כהן)מהגטו נותר רק קיר (צילום: אתי כהן)

הכותבת: אתי כהן חברת מועצת עיר בקרית אונו
וחברת דירקטוריון בעמותה להעצמה נשית