הכל אפשרי …corny - הבלוג של קרין מילשטיין

תאטרון גשר מציג את "במנהרה"- סאטירה פוליטית ישראלית עכשווית

כששני הצדדים (הישראלי והעזתי) נקלעים למלחמת הישרדות בתוך מנהרה, חייהם תלויים בדילמת הישרדות ובפוליטיקאים. האם יהיה אור בקצה המנהרה?

קרין מילשטיין

04/07/2017


_DSC9636 (Large)
צילום: רדי רובינשטיין

"במנהרה" היא סאטירה פוליטית ישראלית עכשווית שנכתבה על ידי רועי חן, בהשראת הסרט "שטח הפקר".
הסרט "שטח הפקר" בבימויו של דניס טנוביץ זכה בפרס האוסקר ל"סרט הזר" הטוב ביותר לשנת 2001 וכבש את לב הצופים כמשל אנטי מלחמתי מרגש. בסרט חיילים סרבים ובוסנים נקלעים בעת מלחמה לרצועת אדמה בשליטת האו"ם. זהו סרט על איוולות המלחמה.

ההצגה מתרחשת במנהרת טרור בגבול עזה-ישראל, אליה נקלעים צליל ויפתח הישראלים והישאם ומנסור העזתים.
הבמה מחולקת ל-2: החלק העליון, החלק שמתרחש מעל פני הקרקע , והחלק התחתון, מה שמתרחש בתוך המנהרה, מתחת לפני הקרקע.
בזמן שלמעלה מוקרנת תוכנית הבוקר "חמניות", על לייף סטייל ובריאות, למטה מתרחשת לה מלחמת הישרדות. המנהרה עשויה להפוך לקבר של הנמצאים בה.
מלחמת יריות בין הישראלים לעזתים בתוך המנהרה מביאה את שני הצדדים לפציעות ואף אובדן. יפתח הפצוע מונח על ידי מנסור על גבי מוקש, אם יזוז, הוא ומי שסביבו יתפוצצו... במהרה הוא הופך ל"מוקש חי". פתחי היציאה מהמנהרה קורסים וצריך לשרוד עד שיחלצו אותם. מי ינצח במלחמה? מי שישאר בחיים. המצב משתנה ממצב של "הם או אנחנו" ל"כולנו". אם אחד הצדדים יפעל, הוא יפיל גם את הצד השני (זוכרים את דילמת האסיר? ). רק על ידי שיתוף פעולה, הם אולי יצליחו לצאת בחיים. אף אחד לא מתכנן להפוך היום לשאהיד.

_DSC9658 (Large)
צילום: רדי רובינשטיין

ומה קורה למעלה?
שידורי תוכנית הבוקר "חמניות" נקטעים, כדי לשדר משדר מיוחד עם החדשות על שני חיילים נעדרים. מאחר ושדרנית החדשות נתקפה בצירים, מנחת תוכנית הבוקר הופכת להיות היא שדרנית החדשות. משידורי חדשות כפי שאתם מכירים, הם הופכים להיות שידורים מסוג קליל ושונה. ואולי דווקא הם טומנים בחובם פתרון אופטימי?
בכירים בישראל ובעזה מתראיינים ואף נציג האו"ם מגיע. חגיגה שלמה של פוליטיקה ותקשורת מתרחשת לה, כשחיי היושבים במנהרה נתונים בידיהם.

ובחזרה למנהרה...
מתחת במנהרה מסתתרים להם סיפורים אנושיים. בעזרת מריחואנה, שנמצאה בתוך המנהרה, סודות נחשפים. להישאם סיפור של רומיאו ויוליה, סיפור אהבה טראגי שהפך במהרה לסיפור של שנאה.
לצליל אבא פציפיסט ושמאלי, שהתגלה כגבר אלים במשפחה.

DSC_0004
צילום:סרגיי דמינצ'וק

כשהמסכות נופלות (גם זו של נציג האו"ם "הנאצי"), יש סיכוי לפתרון והפסקת אש ואולי אף לראות את האור בקצה המנהרה. המוקש שעליו יושב יפתח מייצג את הפתרון למחלוקת.

האם שני הצדדים למעלה יגיעו להפסקת אש? האם יצליחו לחלץ את יושבי המנהרה בשלום?

ההצגה מעלה את השאלה: מה תפקידה של התקשורת בסכסוך ובפתרון של מצבים? האם היא באמת מייצרת תקשורת בין הצדדים? האם היא מייצגת נכונה את האינטרסים של העם או שמא דווקא אינטרסים של פוליטיקאים?

קסמה הרב של "במנהרה" הוא בהצגת נושא טעון ומורכב בחברה הישראלית של ימינו, בצורה כזו שלא משנה מה דעתו הפוליטית של הצופה, הוא לא יחוש שהיא עושה עוול. באמצעות שימוש בהומור וסטריאוטיפים של כל הצדדים, ההצגה הופכת ל"קלילה" ומצחיקה ומאפשרת לצופה לחשוב על הסיטואציה בצורה פתוחה.

20170703_221128~2 (2)

לפני תחילת ההצגה, חולקו פתקי הצבעה. האם יהיה אור בקצה המנהרה או לא. לקראת סיומה, מוצגות התוצאות של בחירת הקהל. לפי תוצאות הבחירה, כך תסתיים ההצגה. השחקנים מקבלים את התוצאות בזמן האמת ולפיהן הם ישחקו. מי שמצביע משפיע!
איזה סוף בחרנו? את זה אני לא יכולה לגלות ;-)

כמי שלא חובבת פוליטיקה, אומר שההצגה מצויינת. ההצגה היא לא רק פוליטיקה, היא הומור ופסיכולוגיה. היא מבטיחה לכם שעה וארבעים דקות של צחוק ונקודות מעניינות מחשבה...

מאחלת לכם צפייה מהנה!

XOXO

אחת שיודעת ;-)

"במנהרה" מחזה מאת: רועי חן | בהשראת תסריט מאת: דניס טנוביץ | במאי: עירד רובינשטיין | תפאורה: מיכאל קרמנקו | תאורה: אבי יונה בואנו(במבי) | כוריאוגרפיה: עמית זמיר | מוסיקה: רועי ירקוני | עוזר במאי: סשה קריינדלין | מנהלת הצגה: יאנה אדמובסקי | מפיק בפועל: רומן קבטנר | שחקנים: מיקי ליאון / גלעד קלטר, עידו מוסרי, פיראס נסאר, אלכסנדר סנדרוביץ', יובל ינאי, קארין סרויה, אורי יניב, פאולו א.מוארה, נעה הר ציון.