להמנע משיח של שנאה ולחפש את המשותף

יש פוליטיקאים שמנצלים את הפילוג בעם, כשהשיח הציבורי מסלים גם השוביניזם מתעצם, ונשים יכולות לגרום לשינוי אמיתי. ראיון מיוחד לסלונה עם שלי יחימוביץ'

ליאת עיני

16/12/2014


ריח של בחירות באוויר. נראה שהאווירה הכללית בציבור היא של אדישות, יאוש והרגשה שכלום לא יכול באמת להשתנות פה. הפוליטיקאים שהיו עד לפני רגע שותפים לדרך עושים הכול כדי לזכות בעוד קול ובעיקר יש הרגשת חוסר וודאות. בימים אלו, בהם יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, שלי יחימוביץ', החליטה לוותר על עניני אגו ולתמוך ביו"ר המפלגה החדש - בוז'י הרצוג, קיימנו איתה שיחה על המצב, נשים בעמדות כוח, מנהיגים ואינטרסים.

הרשתות החברתיות מציפות את חילוקי הדעות שיש בין כל הפלגים באוכלוסיה. האם יש דרך כלשהי לגרום לאיחוד בעם?

"אנחנו חברה שמחולקת לשבטים וגם לצערי חברה מעמדית עם הרבה חלוקות אתניות ודתיות, ופערים כלכליים קיצוניים בין עניים לעשירים. המשימה המנהיגותית היא ליצור אתוס מכונן משותף ודבק מאחד כדי לייצר שיח שכולל את כל הקבוצות בעם".

נשמע מצוין אבל איך יוצרים את זה?

"לא מוותרים, נמנעים משיח מפלג של שנאה ומחפשים את המשותף. אמנם נשמע כמו קלישאה אבל זה לא. אני בתור פמיניסטית חילונית יכולה לשתף פעולה באינספור עניינים עם חברי כנסת חרדים בנושאים בהם יש לנו תפיסות חברתיות דומות. לדוגמה – במאבק על חלוקת מיסוי הוגנת יותר על משאבי הגז, אמר יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) – 'אני לא שמעתי בשום מקום שהקב"ה ציווה את הגז ליצחק תשובה'. הנושא הזה נוגע לי ולקבוצות רבות באוכלוסיה ולכן שיתפנו פעולה ללא קשר לדעות שלנו בנושאים אחרים".

שלי יחימוביץ'. צילום: יח"צ

מי מרוויח מהמצב הקיים?

"יש בחברה שסעים רבים – בין הימין לשמאל, חרדים לחילונים, ערבים ויהודים ועוד. הרבה פעמים קל למנהיגים פוליטים לשפוך שמן למדורה. קל יותר ללבות שנאה כלפי אחר מאשר להסתכל על הצד החיובי שבו. אין ספק שרצח שלושת הנערים ורצח הנער הפלסטיני היו נקודת התלקחות מסוכנת שממנה השיח הלך והסלים במהירות מפחידה. היו דברי הסתה, אלימות, שנאה וגזענות. בעיקר בתקופות כאלו למנהיגים יש אחריות להרגיע את המצב ולא לרכב על הגל".

הרגשת שהמנהיגים רכבו על גל הגזענות?

"הגבול נמתח מעבר למה שהיה צריך. ליברמן קרא להחרים בעלי חנויות ערבים שהשתתפו בשביתת ההזדהות עם עזה, החלטה שמעוררת בי צמרמורת, ובאופן כללי הייתה שתיקה בקרב פוליטיקאים. הפעם הראשונה שנשמע גינוי של פוליטיקאים, כולל ביבי נתניהו ומירי רגב היה כשראש עירית אשקלון החליט להפסיק עבודות ערבים בעיר. באותו רגע הייתה הרגשה שפוליטיקאים תפסו את עצמם והבינו שזה לא בסדר.

ואיך ההתייחסות של הציבור לנשים פוליטיקאיות בתקופות קשות?

"נשים פוליטיקאיות חוטפות יותר מגברים פוליטיקאים. מיד עולות תגובות סקסיסטיות ברשת עם תאורים מפורטים על 'מה מגיע לך שתקבלי'. ההתייחסות לנשים פוליטיקאיות, ללא קשר למפלגתן, היא ברוטלית וסקסיסטית, וכשהשיח מסלים גם השוביניזם מסלים".

האם יש משהו שנשים יכולות לעשות כדי לגרום לשינוי המצב?

"כשנשים מגיעות לעמדות כוח אני לא רואה הבדל משמעותי בינן לבין גברים בתפקידים בכירים. הבעיה היא שלא מספיק נשים נמצאות בעמדות כוח. דוגמה מוצלחת לנשים שהחליטו להשפיע היא תנועת "ארבע אמהות" שהוקמה על-ידי ארבע נשים במטרה להביא ליציאת צה"ל מלבנון. נשים אלו קיבלו רוח גבית מכרמלה מנשה וממני והשיח שהן יצרו הוביל ליציאה מלבנון".

שלי יחימוביץ'. צילום: יח"צ

צילום: יעל ברזילי

למה לדעתך בתקופה הנוכחית השיח הציבורי אלים יותר מאי פעם?

"אני ממש לא מסכימה עם הקביעה הזו. האלימות גאתה מאמצע שנות השמונים עם רצח אמיל גרינצווייג במהלך הפגנה, ובשנות התשעים רצח יצחק רבין שהגיע לאחר אלימות מילולית קשה. בעבר היו גם מקרים של אלימות נגד נשים וילדים שהקורבנות לא דיברו עליה. היום אנשים יותר ערים וקשובים. אני בת 54 ויש לי פרספקטיבה. אני חושבת שיש היום פחות אלימות נגד ילדים מכיוון שזה נחשב מאוד לא לגיטימי ובצדק רב כמובן. הדור שלי כבר לא הרים יד על ילדים. נשים צעירות מודעות יותר לזכויותיהן למרות שעדיין רוב הנפגעות לא מתלוננות. באופן כללי צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה ואין לנו את הפריבילגיה להיות מיואשים מהמצב. אחד הדברים היפים שנראה פה בעשור האחרון הוא יוזמות של אנשים צעירים שהחליטו לקחת אחריות על גורל המדינה ולפעול. אני מצפה מאנשים להיות פעילים גם ביום יום ולא רק לקראת הבחירות. אם נפקיר את הרחוב לשוליים הקיצוניים נפסיד בקרב".

באיזה מהלך שלך את הכי גאה?

"חוקקתי 46 חוקים אבל אני גאה בעיקר בשינוי שחל בשיח החברתי-כלכלי בעקבות מהלכים שיזמתי".

מה החלום שלך?

"שיהיו לי נכדים!", היא צוחקת. "אבל הילדים שלי בני 24 ו-18, יש לי עוד זמן".

וחלום כללי יותר?

"שיהיה פה צדק, שלום ושוויון".