אמילי עמרוסי מבועתת ומתנצלת

“כולי מבועתת מהעובדה שדראג קווין מופיע בפני ילדים”, אמרה העיתונאית אמילי עמרוסי בשידור חי ויצרה סערה ברשת. הנושא הנלמד בבתי ספר - "האחר הוא אני" מעולם לא היה רלוונטי יותר

ליאת עיני

07/12/2014


[youtube FETVvZzCG-k nolink]

הכול התחיל בראיון קצר בתוכנית הבוקר של ערוץ 10 ביום שישי עם אמילי עמרוסי (עיתונאית דתייה) ואלי ראכלין. תוכנית מנומנמת שצריכים למלא בה אייטמים בקצב מהיר (ממוצע של חמש דקות לאייטם), והנה הגיע הזמן לקדם את הצגות חנוכה. לאולפן הגיע הדראג קווין טל קלאי שמופיע תחת שם הבמה טלולה בונט. הוא היה חביב וחינני וסיפר על ההצגה. את רוב הראיון הוביל אלי ראכלין ושאל שאלות ענייניות אבל אז אמילי עמרוסי אמרה - "אני לא הייתי לוקחת את הילדים שלי להצגה כזאת". קלאי לא איבד לרגע את העשתונות והמשיך לדבר בצורה מקצועית על ההצגה אבל כנראה שהיא עדיין הרגישה שדעתה לא נשמעה מספיק, ואז הוסיפה - "כולי מבועתת מהעובדה שדראג קווין מופיע בפני ילדים". השחקן השיב לה באותו הרגע - "גם אני מבועת ממך".

כך הסתיים לו ראיון בתוכנית בוקר בשנת 2014. מראיינת שמרשה לעצמה לומר את דעתה האישית (ויש שיגידו החשוכה) ללא טיפת סובלנות וכבוד למרואיין שלה. עמרוסי כתבה בדף הפייסבוק שלה שהיא התנצלה לאחר הראיון בפני השחקן כי הבינה שהוא נפגע, ואף כתבה סטטוס ארוך באותו היום על כך שבאותה התוכנית התראיינו שלושה מבני קהילת הלהט"בים, שזכו ליחס נעים ומכבד ושאין לה שום בעיה עם הקהילה. והוסיפה -

מתוך הפייסבוק

זכותה של אמילי עמרוסי לבחור לא לקחת את ילדייה להצגה כזו או אחרת, אך להשתמש במילה הכל כך עוצמתית - "מבועתת" בשידור ישיר זה בוטה, מעליב וחסר רגישות. למילים יש כוח עצום ואנשים שנמצאים בעמדות מפתח חייבים לבחור אותן בקפידה יותר מכל אדם אחר. השחקן לא קיבל את התנצלותה של המגישה. אפשר להבין אותו, הנזק נעשה והראיון הסתיים. אני בטוחה שגם אמילי עמרוסי אומרת לילדיה - "צריך לחשוב לפני שעושים או אומרים משהו, לא אחרי". אז לפני ששומרים על הילדים מסוגי תכנים שאולי עשוים להיות בעיתיים או לא מתאימים לגילם (למרות שבמקרה זה אני חושבת שאין שום בעיה, להיפך), צריך ללמד אותם לכבד אנשים אחרים, לקבל את השונה ולחשוב טוב טוב לפני שמוציאים דברים מהפה.

הדראג קווין טל קלעי זכה לתמיכה נלהבת מאנשים רבים מהקהילה ומחוצה לה, ובנוסף ליח"צ שהשיג להצגה "עמי ותמי הרפתקאה מתוקה", הוא גם הצליח לקדם נושא כל כך חשוב ומהותי.

השחקן איציק כהן:

izik

גל אוחובסקי:

gal

הצלמת ענת מוסברג:

anat

אם אנחנו רוצים לחיות בעולם קצת יותר נעים ומקבל, כדאי להפסיק לחשוב על התנצלויות, סליחות וגישורים ופשוט הגיע הזמן שכל אחד יתחיל לחשוב על המילים שיוצאות לו מהפה וההשפעה שלהן על הסביבה.