עלינו על סחרחרה - ואין דרך חזרה

הולכים לבחירות נגד האינטרס של האזרח הפשוט, נגד הצרכים האמיתיים של הכלכלה, נגד התקציב, נגד משבר הנדל״ן, נגד משבר יוקר המחיה. נגד אזרחי ישראל.

טל שניידר

03/12/2014


יאיר לפיד ונפתלי בנט, (צילום: Uriel Sinai/Getty Images)

עלינו על סחרחרה ואנחנו מוקפים בילדים המשתעשעים על הנדנדות. אין מי שיעצור את הנדנדה. הולכים לבחירות נגד האינטרס של האזרח הפשוט, נגד הצרכים האמיתיים של הכלכלה, נגד התקציב, נגד משבר הנדל״ן, נגד משבר יוקר המחיה. נגד אזרחי ישראל. כל נסיון לשחק ברולטת ההאשמות בשלב הזה הופך למאוס ומיותר. נתניהו אומר שחתרו נגד, לפיד וליבני אומרים שהוא פלירטט עם החרדים. באמת, מה זה משנה?

הקואליציה של נתניהו הפסיקה לתפקד בראשית המלחמה והצהרות אגרסיביות, כולל פיצול סיעות ישראל ביתנו וליכוד באקט הפוליטי הציני ביותר שהיה כאן, לא גרמו לנתניהו לפטר את החתרן דאז, שר החוץ שלו. אז מי באמת מאמין שההתבטאויות של לפיד או לבני וששת מנדטיה נגד ראש הממשלה, הן שהטריפו את ראש הממשלה?

אפשר למעשה לחלק את מהלכי הפיטורים באופן הבא:

שרים הנמצאים ימינה יחסית לנתניהו לא פוטרו על חתרנותם לכאורה.

שרים הנמצאים במרכז המפה הפוליטית יחסית לנתניהו כן פוטרו על חתרנותם לכאורה.

כלומר, נתניהו לא שקל לעשות מהלך פוליטי שיכול היה להזיק לו בקרב ה׳בסיס׳ הפוליטי שלו.

 לקראת הקדמת הבחירות אני מעלה פה שאלות פתוחות:

  1. נתניהו קיטר אתמול על כך שלא נותנים לו לנהל והוא זקוק ליותר מנדטים. אבל רגע, היו לו 31 מנדטים בראשית הקדנציה. מי אחראי על כך שהוא נמצא היום על 18 ללא יכולות ניהול? אולי אם ראש הממשלה היה מנהל את תהליך בחירת נשיא המדינה בקצת יותר שקיפות ויעילות (כלומר, לא גורם לליברמן להיראות כה מגוחך בהתנגדותו הנחרצת לריבלין) אז הסיעות המאוחדות היו ממשיכות לפרוח ולנהל עד עצם היום הזה.
  2. לנתניהו קשה לעמוד בראש סיעה של 18 כשאין מי ששר למרותו. אבל איזה מן ההצלחות הביצועיות שלו בשנים האחרונות גורמות לו לחשוב שרשימת הליכוד לכנסת (שרובה מורכבת מאותם הגברים) תצליח להסעיר את הקהל הישראלי ולספק לו המון המון מנדטים? נתניהו קורא סקרים יותר מכולם ומבין שמצבו לא קל.
  3. האם הציבור הישראלי מבין שנפתלי בנט עשוי להיות ראש הממשלה הבא? אם הפערים בין הליכוד לבית היהודי יצטמצמו, זו אחת מן האופוציות. שימו לב להצטרפות סופיה רון מוריה למפלגה. בקרב ציבור דוברי הרוסית היא שם דבר. ההליכה שלה לזרועות בנט ממחישה עד כמה ליברמן אינו רלוונטי ושהבית היהודי ממצמצת חזק גם לחילונים דוברי רוסית.
  4. האם אריה דרעי וש״ס למדו את הלקח מסיבוב הבחירות הקודם ולא יתייצבו אוטומטית לצידו של נתניהו? אריה דרעי אמר בעבר בראיון לפלוג שהוא טעה, טעות ברורה, בכך שבמשך כל מערכת הבחירות ב - 2013 ידע מראש את התוצאות. זה גם צמצם את מספר המנדטים של ש״ס, וגם בזבז לדרעי קלף מיקוח.
  5. האם הולך להיות כאן קמפיין מאסיבי של ׳רק-לא-ביבי׳? ההצבעה על חוק "ישראל היום" לפני כמה שבועות, במיוחד מטעמם של אנשי סיעת ישראל ביתנו, הוכיחה שנתניהו אינו שולט יותר בתהליכים בכנסת. הוא לא סומך על אף אחד וגם ביום ב׳ האחרון, בהצבעת אי-אמון שגרתית, דרש במפתיע הצבעה שמית כי חשש שחברי הקואליציה שלו יצביעו נגדו.
  6. האם יאיר לפיד הפנים את המצב החברתי הקשה, במיוחד את אווירת הגזענות הבוטה נגד ערבים, ולכל הפחות ינסה לתקן בביתו באמצעות הכחדת הערת ׳זועבי׳ס׳ (עליה כבר התנצל)? ובצורה יותר ישירה - האם לפיד ישלב מועמד דובר ערבית במקום ריאלי ברשימתו?
  7. לאן תלך לבני? מי יקח את הסיעה בת ששת המנדטים, שהסקרים מעניקים לה כיום 4 מנדטים, כלומר קרוב מאוד לאחוז החסימה החדש כי במצב הפוליטי החדש, 4 יכול להיות גם שווה אפס.
  8. מה יקרה במפלגת העבודה, שם המצב לא מזהיר, בלשון המעטה? עם 15 ח״כים בכנסת המכהנת הם מדשדשים סביב ה - 12-13 מנדטים בתמיכה הציבורית ונראים אבודים.
  9. איך יקראו לרשימה הערבית המשותפת וכיצד כל התנועות המרכיבות את הסיעות בל״ד, רעם-תעל וחד״ש יצליחו ליישב את המחלוקות ביניהן? סקרים שנערכו בחודשים האחרונים בשפה הערבית הביאו את הפוליטיקאים הערבים למסקנה שהם חייבים, ממש חייבים, להתאחד לרשימה אחת, כי זה מה שהציבור הערבי רוצה.