תערוכות חדשות: הכל הולך

צילומי שחור-לבן של זיו קורן, קולקציית תיקים מיוחדת, תערוכת מחווה לגפילטע פיש, אמנות המחול בארץ ועוד – התערוכות הבולטות של דצמבר

אודית לורן בלקין

01/12/2014


Aeon Profit – Piano Forte – תערוכה חדשה במחלקה לצורפות ואופנה, בצלאל ירושלים

השבוע נפתחה תערוכה קבוצתית של חברי A5 השבדיים. הקבוצה הביאה עימה 145 ק"ג של תכשיטים שהינם פרי מחקר בנושא הפסנתר וניסיון לייצר לו זהות חדשה תוך הפרדתו מהפונקציה האנושית וחיבורו מחדש לגוף האנושי כתכשיט (עד: 14/12)

Aeon Profit – Piano Forte – תערוכה חדשה במחלקה לצורפות ואופנה, בצלאל ירושליםAeon Profit – Piano Forte

.

Omtura - תערוכה חדשה בגלריה פריסקופ בתל אביב

השבוע נפתחה תערוכת יחיד של אנטון אדלשטיין, בוגר המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר, שמציג קולקציה ניסויית ואוונגרדית של תיקים בעיצובו. התיקים עשויים מעורות מסיביים בעבודת יד מוקפדת ומדויקת המשלבת חדות וחדשנות תוך הבלטת השחור (אוצר: ישעיהו איש גבאי. עד: 27/12)

Omtura - תערוכה חדשה בגלריה פריסקופ בתל אביבעבודה של אנטון אדלשטיין

.

קוטור חדש. איריס ואן הרפן – תערוכה חדשה במוזיאון לעיצוב חולון

השבוע נפתחה תערוכת יחיד לאיריס ואן הרפן, כוכב עולה בשמי העיצוב ומי שנחשבת, כבר בגיל 30, כמעצבת אופנה פורצת דרך. בתערוכה מוצגות תשע קולקציות המשלבות בין מלאכות מסורתיות ועבודת יד לבין טכנולוגיה עתידנית (אוצרים: מארק ווילסון וסו-אן דר זיפ. עד: 7/3)

קוטור חדש. איריס ואן הרפן – תערוכה חדשה במוזיאון לעיצוב חולוןעבודה של איריס ואן הרפן

.

סירי מולדת, זיכרונות ממטבחה של סבתא – תערוכה חדשה במוזיאון הפלשתים באשדוד

השבוע נפתחה תערוכה שכל כולה התרפקות על מסורות בישול תוך חשיפה לסיפורי מטבח וארוחות חווייתיים. בתערוכה, המזון נתפס לא רק כחוויה קיומית אלא ככזה שנושא עמו משמעויות סמליות של קהילות, תרבויות וזיכרונות. (אוצרת: יעל ויזל, אוצרת מישנה: שרה שחק. עד: 31/8)

סירי מולדת, זיכרונות ממטבחה של סבתא – תערוכה חדשה במוזיאון הפלשתים באשדודמחורר למצות. עבודה של חיים יפים ברבלט

.

עד אשר נמצא מקום – תערוכה חדשה במוזיאון ישראל ירושלים

ביום שלישי, 2/12, תפתח תערוכה בנושא המעגל באמנות המחול בישראל. התערוכה, לרגל 25 שנה למרכז סוזן דלל, מציעה התבוננות על מוטיב המעגל על השינוי שהתחולל בו במשך השנים. בתערוכה יוצגו צילומים, סרטי וידאו, רישומים וכרזות מימי ראשית המחול בישראל ועד ימינו (אוצרת: טליה עמאר. עד 28/2)

עד אשר נמצא מקום – תערוכה חדשה במוזיאון ישראל ירושליםרננה רז מתוך "קראו לנו ללכת", 2002. צילום: אייל לנדסמן

.

גפילטערמה – תערוכה בפסאז' אלנבי 94 בתל אביב

עד יום חמישי, 4/12, מוצגת בפסאז' תערוכת מחווה לדג האהוב/שנוא שמטרתה לייצר חגיגה ממהותו החשובה / נלעגת. העבודות עושות שימוש בצורתו האיקונית ומתייחסות למושגים כמו יהדות, גלותיות, אשכנזיות, וכדומה. התערוכה מוצגת על קירותיה של מסעדת פופ-אפ חד פעמית של גפילטע-פיש כמחווה לדג וגלגוליו (על הארגון: רוית לוית)

גפילטערמה – תערוכה בפסאז' אלנבי 94 בתל אביבעבודה של נועם לווינסון

.

Writing With Light – תערוכה חדשה ביריד המזרח נמל תל אביב

ביום חמישי, 4/12, תפתח תערוכת יחיד לצלם זיו קורן שבמרכזה התייחסות לחשיבותו של האור כחומר גלם עקרי באמנות הצילום. בתערוכה יוצגו 60 צילומים בשחור-לבן, אותם צילם בעשור האחרון בארץ ובעולם, שחושפים פן פחות מוכר של קורן (אוצרת: סיגל קשקש. עד: 31/12)

Writing With Light – תערוכה חדשה ביריד המזרח נמל תל אביבצילום של זיו קורן

.

תערוכת מכירה - תערוכה חדשה בגלריה P8 בתל אביב

בימים ששי-שבת, 5-6/12, תתקיים תערוכת מכירה קבוצתית של מיטב האמנים למען ספריית גן לוינסקי. כמאה אמנים, ותיקים וצעירים, ימכרו את עבודותיהם בסכום אחיד של 1,500 שקל כשההכנסות הכספיות יתועלו להמשך הפעילות הקהילתית, התרבותית והחברתית בספרייה (אוצרת: רווית הררי)

תערוכת מכירה - תערוכה חדשה בגלריה P8 בתל אביבעבודה של דניאל לנדאו. רקמת יד

.

People You May Know– תערוכה חדשה בבית הנסן בירושלים

במוצאי שבת, 6/12, תפתח תערוכת יחיד ראשונה לאמנית ליאת סגל שעוסקת בקשר שבין האנושי והטכנולוגי וכן בשאלת ייצוג העצמי במדיה החברתית. ארבעה מיצבים מאירים את שאלת הממד האישי והחברתי בסביבה הטכנולוגית. סגל עושה שימוש בפייסבוק כבמקרה מבחן ממנו היא דוגמת מידע, מנכסת אותו ומסבה אותו לכדי מידע חדש באמצעים של שיבוש, התערבות, דחיסה והשטחה (אוצרת: קרני בזילי. עד: 8/1)

People You May Know– תערוכה חדשה בבית הנסן בירושליםעבודה של ליאת סגל

.

עדות מקומית / World Press Photo – תערוכות חדשות במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב

ביום שלשי, 16/12, יפתחו שתי תערוכות קבוצתית במסגרת אירוע הצילום המרכזי בישראל. בתערוכה "עדות מקומית" יוצגו מיטב צילומי העיתונות מישראל בקטגוריות: חדשות, דת וקהילה, אורבניזם ותרבות, טבע וסביבה, ספורט, סיפור מצולם, קיץ 2014 (אוצרת: ורדי כהנא). בתערוכה World Press Photo, החשובה והפופולארית בתחומה בעולם, יוצגו ממיטב צילומי העיתונות בעולם (שתי התערוכות עד 24/1)

עדות מקומית / World Press Photo – תערוכות חדשות במוזיאון ארץ ישראל בתל אביבצילום של ג'וליוס שראנק

.

עוד ארכיב – תערוכה בגלריה נגא בתל אביב

תערוכת היחיד של האמן יוסף קריספל חושפת לראשונה סדרת עבודות נייר העשויות הדבקה, הנחת צבע, כיסוי, הסתרה, חשיפה ושרבוט. חלק גדול של היצירות נעשה על גבי כריכות ספרים או דפים שנתלשו מספרים והן עוסקות בעולמות בהם מבקר האמן כמו מיתולוגיה, מדע, ארכיאולוגיה, תנ"ך, היסטוריה ואמנות (עד: 20/12)

עוד ארכיב – תערוכה בגלריה נגא בתל אביבעבודה של יוסף קריספל

.

עמק העצבות – תערוכה בגלריה העירונית בכפר סבא

תערוכת היחיד של מנשה קדישמן, חתן פרס ישראל, מאגדת כמאה רישומים קטנים משלוש השנים האחרונות שיוצגו לראשונה לקהל הרחב לצד כמה מפסליו. התערוכה היא מעין סיכום ביניים שמייצג נושאים העומדים במרכז יצירתו ומדגישים זיקה לטבע, לנוף ולארץ כמו גם נגיעה בזיכרונות ונושאים כמו לידות, מקוננות, שקיעות ושלכת – בהם עסק לאורך השנים (אוצרת: מאירה פרי להמן. עד: 15/1)

עמק העצבות – תערוכה בגלריה העירונית בכפר סבאעבודה של מנשה קדישמן

.

צורות חיות: ז'אן מירו, מקס ארנסט – תערוכה במוזיאון תל אביב לאמנות

התערוכה מציגה מספר הדפסים שיצר ז'אן מירו לספרים וכתבי עת ואת האלבום של מקס ארנסט – 'ידיעות טבע' משנת 1926. העבודות מוצגות אלו לצד אלו ברוח שיתוף הפעולה ההדוק בין אמנים וסופרים סוריאליסטיים. בעוד מירו שקע ברישום וקולאז'ים, העבודות של ארנסט לבשו אופי דייקני במידה שלא תיאמן (אוצרת: אירית הדר. עד: 1/2)

צורות חיות: ז'אן מירו, מקס ארנסט – תערוכה במוזיאון תל אביב לאמנותעבודה של ז'אן מירו

.

למעלה באוויר – תערוכה במוזיאון תל אביב לאמנות

תערוכת היחיד של האמן האמריקני טום פרידמן היא מיצב ענק המורכב ממאות פריטים התלויים מהתקרה ב'מפל האור', אטריום ענק במוזיאון. כל החפצים נוצרו בעבודת יד קפדנית, שקדנית וסבלנית ואוגדו לכדי תוצאה מרהיבה שפזורה כמו מובייל באוויר (אוצרת: רותי דירקטור. עד: 15/3)

למעלה באוויר – תערוכה במוזיאון תל אביב לאמנותעבודה של טום פרידמן

.

גוף עבודות / מסיגי גבול – שתי תערוכות בבית בנימיני בתל אביב

התערוכה הקבוצתית "גוף עבודות" היא מיצב פיגורות מורכב של חמש אמניות המוצג כמכלול שלם של עבודות ויוצר כך מערך יחסים ביניהן (אוצרת: שלומית באומן). בתערוכת היחיד "מסיגי גבול", של האמן מקס אפשטיין, מוצגים בחלל הגלריה 13 חתולים כשלכל אחד תנועה והבעה משל עצמו (אוצרת: טלי כהן גרבוז)

גוף עבודות / מסיגי גבול – שתי תערוכות בבית בנימיני בתל אביבגוף עבודות