בתל אביב יודעים שצריך נשים

מכאן תצא הבשורה: היום, 9.11, עיריית תל אביב-יפו תואר בספרות 1325, לציון אימוץ תכנית פעולה כוללת שתשלב את החלטת האו"ם בדבר שילוב נשים במוקדי קבלת החלטות. כי הגיע הזמן שנחליט על הביטחון שלנו

עו"ד גבי לסקי

09/11/2014


ב-31 לאוקטובר 2000 קיבלה מועצת הביטחון של האו"ם החלטה היסטורית 1325 במסגרתה היא קבעה כי על כל המדינות החברות באו"ם לשלב נשים בכל מוקדי קבלת החלטות, לפעול להגנה על נשים מפני אלימות ושמירה על שלומן וזכויותיהן של נשים ונערות.

חמש שנים לאחר מכן, ישראל עושה היסטוריה כשהיא מאמצת לראשונה בעולם את החלטה 1325 תחת חוק שיווי זכויות האישה. מעשה פורץ דרך זה העמיד את ישראל ברשימת המדינות המתקדמות בעולם בחקיקה מגדרית.

14 שנים לאחר מכן, בסמיכות ליום ההחלטה החגיגי, ישראל שוב תעשה היסטוריה כאשר עיריית תל אביב-יפו תאמץ בהתאם להצעה שהגשתי, את החלטה 1325, ותגבש תכנית פעולה מוניציפאלית להטמעת עקרונות ההחלטה. על ידי כך תהפוך להיות העירייה הראשונה בעולם שתעשה כן.

flayer mysecurity-page-001

אין זה מפתיע שדווקא עיריית תל אביב-יפו היא הראשונה לעשות כך. ראשית, כעיר השנייה בגודלה בישראל, שגם עיניי העולם נשואות אליה, עומדת עליה החובה להוות מודל והשראה לערים אחרות בארץ ובעולם. שנית ה"בועה" התל אביבית אותה הגדרה שהפכה כמילה נרדפת לניתוק מקשיי היום יום, אינה מייצגת את כלל מרקם תושביה של תל אביב יפו הפועלת כמדינה קטנה קוסמופוליטית המורכבת מתושביה היהודים, חרדים וחילונים, ערבים, חברי הקהילה הלהטב"קית, מהגרים, פליטים ומבקשי מקלט.

מאחר שהחלטה 1325 ותכניות הפעולה שאומצו בעקבותיה בעולם מציבה כיעד מרכזי את עקרון השוויון והכללת נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה, עיריית תל אביב יפו אשר רכשה לעצמה מוניטין בעבודה משולבת זו תוכל לפעול עם ולמען כל קבוצות האוכלוסייה שלרוב מודרות גם ברמה הארצית.

בנוסף, עבודת תשתית ועומק מגדרית שכבר מוטמעת בעיר בתחומים רבים תוכל למצוא את דרכה לתכנית הפעולה ולהסדיר את הפעילות שחלקה עוד בשלב ניסויי. כמו למשל: הכשרה חינוכית מגדרית בבתי ספר, לסייעות בגני ילדים ועוד'. לצד גיבוש תקציב מגדרי, תכנון מגדרי ועוד'

ביום ראשון מועצת העיר תאשר את המהלך החשוב הזה ובניין העירייה יואר בספרות 1325. עבור ארגונים פמיניסטיים רבים מהלך זה מסמל צעד חשוב ומשמעותי לפעילותן ברמה הארצית. אמנם ישראל הייתה הראשונה לחוקק את ההחלטה אך עדיין לא הטמיעה תכנית פעולה כוללת, כפי שעשו כבר 47 מדינות בעולם ביניהן גם ארה"ב, ליבריה, הפיליפינים ועוד. חשיבות אימוץ תכנית פעולה נעוצה בכך שהחוק פורץ הדרך ייושם, ובמלואו.

בניית תכנית פעולה מוניציפאלית מהווה אתגר גדול ויש להניח כי ערים נוספות בעולם ילכו בדרכנו לו נצליח לשלב את כוונת המחוקק גם בהיבט המקומי. לשמחתנו ההחלטה מותירה מרחב פעולה רב למדינות או עיריות המבקשות לחסות בצלה ולפעול ברוחה.

לאחר אישור ההצבעה על ידי מועצת העיר תל אביב יפו נצא למסע מרתק וחשוב של גיבוש תכנית הפעולה ונזמין את תושבי ותושבות העיר לקחת חלק בתהליך כמו גם את הארגונים הפועלים בשדה האזרחי. המטרה לבצע מהלך רחב וארוך טווח בדומה לזה שהתקיים על ידי הארגונים למען תכנית ממשלתית ולשלב נציגות מכל קבוצות האוכלוסייה בגיבוש התכנית המוניציפאלית.

 כולנו אמונה כי תל אביב-יפו תוביל לא רק מהלך הצהרתי פורץ דרך אלא תהליך משמעותי שיהווה מודל עבודה לממשלת ישראל, ערים ומדינות העולם.

ע"ד גבי לסקי, יו"ר הוועדה לקיום מעמד האישה בעיריית תל אביב-יפו, חברת מועצת העיר מטעם מרצ

***

אנו מזמינות אתכםן לכתוב לנו מהו ביטחון או חוסר ביטחון עבורכןם? את התשובות שתפו ברשת החברתית בצירוף התיוג m#1325mysecurity טורים נבחרים יפורסמו גם פה באתר סלונה. ככל שיהיו יותר סיפורים כך נדע כמה פנים יש למושג הביטחון ומהו ביטחון עבור נשים וגברים בישראל