אסיה - הבלוג של אסיה

הסיפוק שבחיים דווקא בקשיים

החיים האמיתיים נמצאים שם בחוץ, ולא בבית החם והנוח. אין צורך ו\או למה לחכות כדי שיקרו דברים מסוימים כדי לקחת יוזמה ולהחליט לקנות בית, רכב, שיהיה מספיק כסף, להתחתן, ללמוד או כל דבר אחר.

אסיה

17/12/2010


פרשת ויחי

פרשת 'ויחי' מסיימת את חומש 'בראשית' ומעניקה לנו תמונה שלמה, מראשית עד אחרית, מקלקול לתיקון, מגלות לגאולה. כשיעקב אבינו יורד אל תוך מצרים הוא מראה לנו דרך כיצד להביא את האור אל המקומות הצרים והחשוכים בחיינו.

פרשת "ויחי" מגיעה בדיוק בזמן כדי לחזק אותנו. 12בניו של יעקב אבינו מסמלים את 12 המזלות וחודשי השנה, וכשיעקב מברך את בניו אנו שואבים מהברכה את הכוח והברכה לכל השנה, ומקבלים את הכוח להתעלות מעל גלגל המזלות ולהצליח למרות הקשיים. כל מטרת הבריאה היא להטיב עימנו הברואים ילדיו של בורא עולם, ובפרשת ויחי שמסיימת את ספר בראשית מחברת אותנו לכוח החיים של הבריאה. כולנו נולדנו כדי לחיות, וברגע שאנו מתגברים על קשיים ויוצאים מתוכם מחוזקים, הסיפוק מורגש במלוא המשמעות והעוצמה.

מה אנחנו יכולים ללמוד מהפרשה על ימנו אנו?

אם נבחן את חיי יעקב ויוסף, אי אפשר יהיה להתעלם מקווי הדמיון של חייהם רצופי עליות ומורדות. יעקב עזב את בית הוריו החם והנוח בצעירותו ויצא למשפחת לבן עובד האלילים. יוסף לעומתו עזב את בית אביו הנעים והמפנק ונמכר למצרים מלאת הטומאה. שניהם אולצו שלא מבחירה חופשית לעזוב את ביתם. יעקב ברח מחשש נקמתו של עשו ויוסף נמכר כעבד למצרים.

שניהם עוברים קשיים ויורדים הכי נמוך בשני מישורים הן ברוח ובפיזי, ועוברים בדרך תלאות ותככים מהולים בשקרים כשם שיעקב רומה ועבד שבע שנים נוספות בעבור ייקח את רחל לו לאישה, וחווה עוגמת נפש בעקבות אונס ביתו דינה ו"מותו" של יוסף בנוי האהוב. לעומתו יוסף נזרק לבור ונמכר לעבד וישב בכלא במצרים. למרות הקשיים והתלאות ששניהם עברו, הם גם הגיעו לשיא הצלחה. יוסף מצא עצמו במעמד גבוה לצד פרעה מלך מצרים, ואילו יעקב קיבל מחדש את רוח הקודש שנעלמה מעליו 17 שנה עם ידיעתו על "מות" יוסף, והגיע לדרגה גבוה מאוד של נבואה.

נשאלת השאלה למה דווקא במצרים יוסף ויעקב מצליחים, ולא בביתם החם, הנוח והמפנק?

ובכן התשובה היא שדווקא במצרים הטמאה הם זוכים להצלחה רבה, היא משום שהחיים מורכבים מעליות וירידות וההצלחה האמיתית חייבת לעבור דרך קשיים. החיים האמיתיים נמצאים שם בחוץ, ולא בבית החם והנוח. מה שנקרא לצאת מאזור הנוחות כי ההזדמנויות נמצאות במקומות הקשים והצרים = מצרים. כיום אנשים נוטים להרים ידיים ולדחות החלטות ומחכים לעיתוי נוח כדי לקום ולעשות מעשה, אך הם ימשיכו לחכות כי אין עיתוי כזה. אין צורך ו\או למה לחכות כדי שיקרו דברים מסוימים כדי לקחת יוזמה ולהחליט לקנות בית, רכב, שיהיה מספיק כסף, להתחתן, ללמוד או כל דבר אחר. ועל ידי כך הם מפספסים הרבה מאוד הזדמנויות שנמצאות היכן שקשה וצר.

יעקב אבינו ויוסף הצדיק הצליחו להפוך את הקשיים להזדמנויות, והצליחו להגיע לדרגת ויחי דווקא במקום הכי קשה וטמא במצרים. דבר זה בא ללמד אותנו שהחיים האמיתיים אינם נמצאים במקום הנוח, החם והנעים, כי אם נמצאים הם במצבים הכי פעילים ומשתנים ובכך לנו היכולת להפוך מצבים קשים למצבים מוצלחים הרבה יותר, דווקא מתוך הקושי שבעשייה באה הברכה וההצלחה, ונפתחות עוד דלתות לעוד הזדמנויות ואפשרויות כמו במטה קסמים וזהו הסיוע ממעל. כשבורא עולם רואה אדם עושה בכל רצונו וצעדיו פותח הוא בפניו דלתות ושערים שהיו חסומים והדרך הופכת ברוכת שפע הצלחה.

אחים ואחיות יקרים באשר אתם, קבלו באהבה את הקשיים והמורדות כי לא לחינם נמצאים הם בחייכם. עליכם ללמוד את השיעור שבכל מצב ומצב ולהבין כי הכוח והעוצמה נמצאים בתוככם ועליכם להוציאם אל הפועל על ידי עשייה בתוך ומתוך המצב הקשה, ובכך תפתחו "סתימות" שחסמו ומנעו מכם לתת לאור החיובי להיכנס אל תוך חייכם. התחברו לכוח הברכות שבפרשה ועקרו מעליכם כל קושי ושנו כיוון לעליות ברוכות שפע אור והצלחה, אמן!

חזק, חזק ונתחזק!