תערוכות חדשות: הסצנה בועטת

תערוכות לקראת חודש האופנה בחולון, צבע טרי – העונה השביעית, צילום, קומיקס וטכניקות מעורבות - התערוכות השוות של חודש נובמבר

אודית לורן בלקין

30/10/2014


אדריכלות וגנטיקה – תערוכה חדשה במוזיאון תל אביב לאמנות

השבוע נפתחה תערוכת יחיד לאדריכל דוד ינאי, מראשוני המשתמשים במחשב ככלי לתכנון אדריכלי ובין הראשונים שבחנו את הזיקות שבין אדריכלות וגנטיקה. בתערוכה 60 פרויקטים, בהם המכון לחקר הימים והאגמים ובית הלוחם בחיפה (אוצר: ד"ר אדריכל ערן נוימן, עד: 21/2)

אדריכלות וגנטיקה – תערוכה חדשה במוזיאון תל אביב לאמנותעבודה של דוד ינאי. צילום: יח"צ

.

האמת הפוטוגרפית אמת טבעית היא – המחלקה לצילום בצלאל בירושלים

השבוע עלתה בבצלאל תערוכה שתעסוק בנושא "הדימוי הנעדר". התערוכה מעלה את כרוניקת לימודי הצילום לאורך השנים (אוצרת: נועה צדקה. עד: 27/11)

האמת הפוטוגרפית אמת טבעית היא – המחלקה לצילום בצלאל בירושליםעבודה של יעקב שופר

.

קומיקס קום איל פו – תערוכה חדשה במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון

השבוע נפתחה תערוכה של המאייר והקומיקסאי המוביל מישל קישקה, שחושף מגירות סודיות המכילות יותר מארבעים שנות יצירה. התערוכה מתמקדת בקומיקס שיוצר קישקה לילדים באמצעות טורים קבועים שמתפרסמים במגזינים. המבקרים ייחשפו לדרכי עבודתו של קישקה המשלבות סיפור, עיפרון, דיו וצבע (אוצר: אסף גמזו, עד: 14/2)

קומיקס קום איל פו – תערוכה חדשה במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולוןעבודה של מישל קישקה

.

זה לא פשוט – תערוכה חדשה בגלריה YH4 בירושלים

השבוע נפתחה בחלל העבודה והתצוגה החדשני לאדריכלים, תערוכת יחיד לצלם אריק רמות שעוסק בפרטים שחומקים מאיתנו, ביופי שבווירטואלי, בפשוט ובמקרי (עד: 13/11)

זה לא פשוט – תערוכה חדשה בגלריה YH4 בירושליםעבודה של אריק רמות

.

כולם רוצים להיות מאושרים – תערוכה חדשה בגלריה רואו ארט בתל אביב

היום נפתחה תערוכת יחיד של האמן הבריטי ג'יימס אונסוורת', שחושף את פרשנותו למחזור החיים תוך עיסוק במין, מוות ואוכל. התערוכה מורכבת משלוש סדרות: "הנערים המתים", "כולם רוצים להיות מאושרים" והדפסי רשת. יחד מתקבל מראה מאוחד של גרוטסקי ואסתטי תוך הפגשה בין המטריד ליפה, הקשוח והמעודן, המורכב והישיר (אוצרות: נוגה דוידסון והילה קופר, עד: 6/12)

כולם רוצים להיות מאושרים – תערוכה חדשה בגלריה רואו ארט בתל אביבעבודה של ג'יימס אונסוורת'

.

פצע וחבורה ומכה טרייה – תערוכה חדשה בבית הנסן בירושלים

היום נפתחה תערוכת יחיד של האמן יצחק גולומבק, זוכה פרס אילנה אלוביק בצלאל לשנת 2014. בתערוכה מוצגות עבודות פיסול ורישום המסודרות בתיבות תצוגה הפזורות על הרצפה ומזמינות לשוטט ולהתבונן במה שנראה כמו מצבורי מרכולתו של רוכל סדקית ביריד עממי או בין מגשי תקרובת בפיקניק הזוי של חסרי בית (עד: 21/11)

פצע וחבורה ומכה טרייה – תערוכה חדשה בבית הנסן בירושלים עבודה של יצחק גולומבק

.

מתווה הזחילה הביתה – תערוכה חדשה בגלריה ארטסטיישן בתל אביב

היום נפתחה תערוכת יחיד של האמנית הרב תחומית איה אליאב שעוסקת במושג "יער", שמקורו בעיסוק בעץ הבודד כאופן לחיפוש זהות ושורשים. חלק מהעבודות אינפורמטיביות ואיקוניות ואילו אחרות רגשיות ואפוקליפטיות (עד: 13/12)

מתווה הזחילה הביתה – תערוכה חדשה בגלריה ארטסטיישן בתל אביבעבודה של איה אליאב

.

אנשי הכנרת – תערוכה חדשה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב

ביום שישי, 31/10, נפתחה תערוכת צילומים של נפתלי אופנהיים, הצלם מעין גב שתיעד את היישוב העברי בעמק הירדן בתקופת המנדט הבריטי. אופנהיים דאג לצלם נושאים שמחים כמו חיי יומיום בקיבוץ, הקמת ישובים, שווקים וכדומה (אוצר: גיא רז, עד: 28/2)

אנשי הכנרת – תערוכה חדשה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביבצילום של נפתלי אופנהיים

.

שלושת אלפי עולמות / שדה של נייר – שתי תערוכות חדשות במוזיאון וילפריד בקיבוץ הזורע

ביום שישי, 31/10, יפתחו התערוכות "שלושת אלפי עולמות" של האמן הסיני ז'אנג שיאוטאו שמציג ארבע עבודות וידאו של אנימציה תלת ממדית המשלבת ציור, צילום, מדיה דיגיטלית ווידאו היוצרים חיזיון מרהיב ומורכב. שיאוטאו הוא אמן בעל אמירה חברתית-פוליטית, המתייחס בעבודותיו לתהליך המודרניזציה המהיר שעובר על סין וגובה מחיר יקר מהפרט. בתערוכה השנייה, "שדה של נייר", מוצגות עבודותיה של כרמל אילן, שיוצרת נופים מרצדים המורכבים משורות צפופות של נייר מקופל. הדימויים, שיוצרים תחושה של קצב ותנועה מתמדת, מדברים על מעגליות ועל רעיון הבר חלוף (אוצרת: שיר מלר ימגוצ'י. עד: 31/3)

שלושת אלפי עולמות / שדה של נייר – שתי תערוכות חדשות במוזיאון וילפריד בקיבוץ הזורעשלושת אלפי עולמות. מתוך הוידאו "הרפתקאות ליאנג ליאנג"

.

צבע טרי 7 – יריד לאמנות עכשווית בהיכל הספורט העירוני

בין התאריכים 4-8/11, יתקיים יריד האמנות צבע טרי זו הפעם השביעית. השנה יתקיים היריד במתכונת של פרויקטים כך שגלריות ומוסדות יציגו תערוכות בעלות נושא אוצרותי. בנוסף יציגו אמנים עצמאיים במסגרת "חממת האמנים", ויקבלו כך הזדמנות לחשיפה. תחום העיצוב יקבל גם הוא ביטוי רחב זו הפעם השנייה במסגרת "עיצוב טרי" שיציע תמונת מצב עדכנית של עולם העיצוב העכשווי בישראל. הפעם יופעל גם לראשונה סלון אמנות לילדים שבו סדנאות ייחודיות וכיתות אמן (מנהלת אמנותית ואוצרת: יפעת גוריון, מנכ"ל: שרון טילינגר. הכניסה בתשלום. לפרטים: http://www.freshpaint.co.il/he)

צבע טרי 7 – יריד לאמנות עכשווית בהיכל הספורט העירוניעיצוב טרי. צילום: רן גולני

.

הוספתי את שמי בברזל – תערוכה חדשה במחסן 2 בנמל יפו

ביום חמישי, 6/11, תיפתח תערוכת יחיד של הפסלת אורנה בן עמי שעושה שימוש בטכניקות חדשניות במטרה להמחיש את נצחיותם של חפצים אל מול חיי האדם הזמניים. בתערוכה מוצגים חפצי ברזל המשתלבים יחד עם צילומי משפחה ישנים וכן פסלים ומיצבי פיסול גדולים המתארים מצבים ותמונות בקו רישומי מינימליסטי (אוצרת: חנה קופלר, עד: 6/12)

הוספתי את שמי בברזל – תערוכה חדשה במחסן 2 בנמל יפועבודה של אורנה בן עמי. צילום: יח"צ

.

ספורט אלגנט / שידור חוזר / קוטור חדש - תערוכות חדשות בחולון לקראת שבוע האופנה בעיר

במוצ"ש, 15/11, תיפתח בגלריית המשכן בית מאירוב התערוכה הקבוצתית "ספורט אלגנט", שבודקת את השפעת עולם העיצוב, הטכנולוגיות והחומרים על בגדי ספורט (אוצרת: חנה הרצמן, עד: 3/1). ביום רביעי, 19/11, תיפתח בגלריה חנקין תערוכת יחיד של האמנית והמעצבת נאזה קרמן, "שידור חוזר", שתציג תכשיטנות ואמנות שימושית אקולוגית. התכשיטים משלבים ניסויים עם חומרים, מרקמים וצורות המבוססים על שימוש בצבעים רבים (עד: 27/12). ביום שלישי, 25/11, תיפתח במוזיאון העיצוב תערוכת יחיד של מעצבת האופנה איריס ואן הרפר, "קוטור חדש", שתציג תשע קולקציות משנת 2007 ועד היום. ואן הרפן משלבת את עולם החי, העולם המיקרוסקופי, תופעות טבע וחומרים נוזליים בעולם עיצוב הבגדים (אוצרים: מארק וילסון וסו-אן ואן דר זיפ. עד: 7/3)

ספורט אלגנט / שידור חוזר / קוטור חדש - תערוכות חדשות בחולון לקראת שבוע האופנה בעירשידור חוזר. עבודה של נאזה קרמן. צילום: יח"צ

.

צורפים בקפה – תערוכה חדשה בארומה, קניון רמת אביב

עד יום ראשון, 16/11, תתקיים תערוכה פרי שיתוף פעולה בין רשת ארומה והסדנה לצורפות של יעל שקדי. בתערוכה יוצגו תכשיטים שיוצרו תוך חיבור לעולם הקפה ובהם אלמנטים המזכירים פולי קפה, כוסות קפה וכדומה.

צורפים בקפה – תערוכה חדשה בארומה, קניון רמת אביבתכשיטים של משה מנטל. צילום: איילת שטרן

.

הזדמנות שנייה – תערוכה במתחם העיצוב Home Design באזור התעשייה פולג

עד סוף דצמבר מוצגת במתחם תערוכת יחיד של האמן והמעצב רונן וסרמן, שבה הפכו חלקי פח של רכבים ואופנועים שיצאו משימוש, מוחזרו, נחתכו, רותכו ונצבעו מחדש לכדי רהיטים מעוצבים. הכוונה היא לעשות שימוש בחומרי גלם נפוצים וזמינים במטרה לקדם מודעות למחזור ולשמירה על הקיים.

הזדמנות שנייה – תערוכה במתחם העיצוב Home Design באזור התעשייה פולגעבודה של רונן וסרמן. צילום: אביב קורט