מג'נגלת - הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מה אתם קראתם בכיפור?

לפני כל כיפור אני מכינה לעצמי רשימת ספרים..

Ya'arit Trabelsi

05/10/2014


יודעים מה אני הכי אוהבת ביום כיפור? שיש לי זמן אמיתי לקרוא.. אני מתה על קריאה וביומיום פשוט לא מצליחה כמעט למצוא לזה זמן (וגם אם כן- אני כבר ככ מותשת כשאני מגיעה לזה, שאני פשוט נרדמת אחרי עמוד או שניים). אבל יום כיפור.. יום כיפור זה קודש הקודשים של הקריאה. הכל שקט, אין הפרעות בדמות טלויזיה/ פייסבוק/ טלפונים. הקטן מסתובב כל היום על האופניים עם חברים בחוץ ואני? משלימה המון המון שעות קריאה.
לפני כל כיפור אני מכינה לעצמי ערימה של ספרים שאותם אני רוצה לקרוא. טקס בחירת הספרים הוא לכשעצמו טקס מענג עבורי. אני קוראת את התקצירים שלהם ומנסה לתעדף לפי התקציר שמשך אותי ביותר ולפי הסגנון אליו בא לי לשקוע באותו זמן. נכון, אני בדרך כלל מספיקה רק שניים מהרשימה, אבל השאר כבר סיקרנו אותי מספיק והבטחתי לעצמי שאני חייבת, פשוט חייבת למצוא לי זמן לקרוא את כולם.

אז הנה ערימת הספרים שלי:

"מעטפת הלב", מאת אסף ציפור, הוצאת "כנרת זמורה-ביתן"

download (64)

זה ספר מיוחד על אהבה. רומן שמסופר בארבע וריאציות שונות, כשהסיפור הוא אותו סיפור ורק גילם של הגיבורים משתנה- 18, 28, 40 ו-50. זה נורא יפה בעיניי לראות איך אותה סיטואציה מביאה איתה תובנות אחרות והתנהלות שונה בכל גיל. אהבתי מאוד את סגנון הכתיבה הזה. גם כי אני (בדומה לכותב) מגיעה מתחום הקולנוע ומאוד אוהבת סוג של "עריכה מקבילה" מהסוג הזה וגם בגלל שזה מתחבר מאוד לאמונה שלי שהחיים שלנו הם בעצם ספירלה- אנחנו כל פעם מגיעים לאותה סיטואציה, אבל ממקום אחר, גבוה ובוגר יותר.

"החודש ה- 13", מאת משה אלעד, הוצאת "אוריון"

download (63)

ספר לא קל, אבל מרתק שכולו מסע של נפש מיוסרת. הספר עצמו אמנם בנוי מסיפורים על ארבע דמויות שונו, אך כולן הן חלק מחיוו של יוני, הגיבור הראשי של הספר. יש המון קטעים בספר שרק מי שחווה אותם או מכיר את הסיטואציה, יבין את המשמעות העמוקה שלהם. מי שלא עלול לחשוב שזה בדיוני ממש. הספר מעלה המון תהיות על החיים ועל המוות, אך בבסיסו הוא אופטימי ואמיתי ומביא בצורה הכי כנה וישירה את מה שעובר לכולנו בראש לפעמים (גם אם בצורה קצת קיצונית). מרתק..

"נערת ההרדוף", מאת צ'יטרה בנרג'י דיוואקרוני, הוצאת כנרת זמורה-ביתן

download (62)

למי שלא זיהה את שמה של הסופרת- זו הסופרת האראית על יצירת הקסם "אדונית התבלינים", שהוא אחד הספרים המקסימים שקראתי. לכן הייתי חייבת לקרוא את הספר הזה והוא לא אכזב.
גם כאן עלילת הספר מתרחשת בין הודו לארצות הברית ומגולל את מסעה של צעירה יתומה המחפשת אחר אהבת אמת ומתגלגלת לחיפוש אחר האמת של חייה. מומלץ בחום!

"אגדת ברונו ואדלה", מאת אמיר גוטפרוינד, הוצאת "כנרת זמורה-ביתן"

download (61)

מעין ספר בילוש שעוקב אחר חקירת מקרה רצח על ידי חוקר קצת מוזר ומתגלגל לכל מיני מקומות, עם כל מיני אנשים לא שגרתיים. זה ספר שעטיפתו היא בילוש, אבל המהות שלו הם אותן דמויות "לא שגרתיות" ומעקב מקסים אחרי אורח חייהם. אותי ריתק להציץ לעולמם של טיפוסים "דרום תל אביביים" שונים שבאופן טבעי תמיד סקרנו אותי ואף פעם לא ממש יצא לי להכיר באופן אישי..

מה אתם קראתם?