לקום אתמול בבוקר

זאת רק אני או שרק לפני מספר שבועות אמרו לנו ש" צריך למוטט את חמאס", ש"הרסנו והחלשנו את חמאס" וש "הם יצטערו על כל טיל שהם יורים לעברנו"? ואם המציאות לא משתנה - אולי משהו צריך להשתנות אצלנו?

עדי בלדרמן

21/08/2014


אני ממש מבולבלת. אתמול קמתי בבוקר ופחדתי שמשהו אצלי השתבש. הרגשתי כאילו אני באחד הסרטים ההוליוודיים האלה שהגיבור קם בבוקר וחוזר אחורה בזמן וחווה שוב  ושוב את אותו היום.

קמתי בבוקר, נסעתי לבאר שבע, בדרך כבר קיבלתי הודעות בוואטסטפ המשפחתי שמבקשות שאני אזהר "בשטח אש". הרדיו מספר על גיוס מילואים, הגעתי לבאר שבע, לסטודנטים שאמרו אחד לשנייה "הייתי בטוח/ה שאף אחד לא יבוא".

כאן כבר דאגתי. את כל זה כבר חייתי בעבר. אבל השיא היה במסיבת העיתונאים של רה"מ ושר הביטחון - שם כבר בדקתי דופק, שאלתי את בן זוגי שאלות שיוכיחו לי שאני בסדר. זאת רק אני או שרק לפני מספר שבועות אמרו לנו במסיבת עיתונאים זהה(!!) ש" צריך למוטט את חמאס", ש"הרסנו והחלשנו את חמאס" וש "הם יצטערו על כל טיל שהם יורים לעברנו"?

יותר מטריד אותי, שמשהו בזיכרון שלי אומר לי, שהיינו במסיבת עיתונאים נוספת בעבר. כזאת שאמרה לנו שאת חמאס כבר הבסנו, שפגענו בתשתיות שלהם, שהם הבינו שאנחנו "חזקים", כי אתם יודעים, ערבים הרי, מבינים רק כוח.

צילום: רויטרס

אכן כן, קמנו אתמול למזרח תיכון חדש. עולם אחר. הכוח הוכיח את עצמו, אנחנו בהחלט הבסנו את חמאס, והם הבינו שאתנו לא מתעסקים.

וכאן תרשו לי לצטט את ח"כ מירי רגב : "כפייייםםםםם" (ובכיף תוסיפו את הדגל).

שום דבר לא השתנה. קיבלנו קצת אויר לנשימה וזהו. חזרנו לאותה נקודה. אותה נקודה מייאשת. אפילו לא עברו שנתיים כפי שחשבו הפסימיים כמוני. עבר שבוע! ואנחנו באותו מקום.

הכוכב ההוליוודי מבין שאם הוא חווה את אותו יום שוב ושוב , זה אומר דבר אחד, משהו צריך להשתנות ואז הוא יחזור לחיים הנורמליים שלו.

אותו הדבר אצלנו, משהו צריך להשתנות. ומהר. חייבים להבין שחמאס בטוחים (ולצערי אני פעמים רבות חושבת שהם גם צודקים) שאנחנו מבינים רק כוח. ואנחנו, אנחנו מוכיחים שהם צודקים. זה חייב להשתנות. איך? חייבים לדבר עם הנשיא מחמוד "את מי הוא מייצג" , "חלש" "יהרגו אותו בעזה" עבאס. אבל לא לדבר כמו שדיברנו בעבר, לדבר עם רצון להגיע להסכם אמיתי. לא לדבר כדי להראות לעולם ש"זה לא אנחנו, זה הם".

צריך להבין שאין פתרון אחר מלבד פתרון שתי המדינות . אין פשוט אין. אנחנו כאן לנצח. וגם הם.

עד שלא תהיה להם מדינה – לנו לא יהיה שקט.

צריך להראות לכולם שאנחנו מבינים את השפה של המתונים, אנחנו מבינים רק את מי שרוצה אותנו כאן ואומר את זה בפה מלא.

ביבי אמר אתמול משהו אחד שהבהיר לי שאני לא רואה הקלטה של מסיבת עיתונאים אחרת: "אופק מדיני חדש". אז ביבי אני פונה אלייך, אל תקשיב לאף אחד. תעשה מה שאמרת, תביא לנו אופק מדיני חדש.

הכותבת היא חברת ועד מנהל בתנועת “קול אחד” הפועלת לקידום פתרון שתי המדינות ומרצה במדע המדינה באוניברסיטה הפתוחה