משפרה ועד טל ובחזרה: אלה תולדות הפרידמנית

זוכת "האח הגדול" 6, הטבעונית האנטי ממסדית, מייצגת סוג חדש של אליטיזם ישראלי. אם שיפרה קורנפלד הסתפקה בלסרוג על עצים, לטל גלבוע זה ממש, אבל ממש, לא מספיק

פז מור

14/08/2014


אחרי מספר שנים בהן הסתובב השם ‘בובליל’ כסטריאוטיפ בחברה הישראלית ובתקשורת, חזר בשבת לפריים טיים לעבודתו המקורית ב”אח הגדול” – להילחם בפרידמנים. הפרדימנית התורנית לשנת 2014 היא טל גלבוע, תל אביבית, טבעונית ולוחמת צדק. שש שנים חלפו מאז העונה הראשונה והמדוברת בה התפוצץ על המסך אחד מהקונפליקטים החריפים ביותר בחברה, קרב האשכנזים מול המזרחים, “בובליל מול שפרה” כפי שקראו לזה בזמנו. עינב, בתעודת הזהות שלה בכניסה לעונה הנוכחית, ציינה שהמלחמה הייתה נגד התנהגות ששונה מהם ולאו דווקא מול העדה האשכנזית. גם עינב בובליל יודעת שבישראל כיום חיים דורות שלישים ורביעים לאנשים שנולדו בגולה והקרב שמתחולל כביכול בין אשכנזים למזרחים היום הוא קרב בין צברים מוחלטים. עבורה ה’פרידמנים’ זאת התנהגות שונה לחלוטין ממה שלימדו אותה בבית, ממה שראתה כל חייה, ממה שהיא מאמינה בו ומהדת שלה.

talpost87

הבובליל בגרסתה החדשה דומה הרבה יותר לשפרה מלפני 6 שנים, היא רגועה יותר, אלגנטית במראה, מתורבתת יותר וחושבת כמה פעמים לפני שהיא מתעצבנת. האופי עדיין נשאר מאותה הילדה הפרועה שצפינו בה נלחמת בכל דבר שזז, אבל, ושלא תשמע אותי אומרת את זה בקול רם, אפשר לומר שהיא "השתכנזה". הדבר מוכיח שהיום בישראל העדה היא לא פרמטר להתנהגות שלך, אלא אורח החיים שלך. הפרידמנית מודל 2014 היא טבעונית שלא שמה על החוק בשביל לקדם את המטרות שלה, לא לובשת מותגים, לא רואה טלוויזיה, והשם ישמור, לא מאמינה במשכורות מנופחות שבאות על חשבון מעמד הביניים. טל היא פרידמנית משודרגת ועוקצנית. אם שיפרה הייתה דתייה לשעבר שרוצה להראות צורות שונות של חשיבה שמחוץ למיינסטרים, את החשיבה היצירתית ואת המחאות שלה הביעה באמצעות סריגה על עצים. טל היא הישראלי החדש שנמאס לו מאיך שהמדינה נראית, נמאס לו מהבובליל ובועט בכל דבר שזז.

לפני 6 שנים הקרב היה לכאורה בין אשכנזים למזרחים, כעת הקרב הוא בין הישראלי המיינסטרימי שעדיין מאמין במדינה לבין הישראלי שאוהב אותה אבל החליט שנמאס לו ובועט בממסד מכל עבר. אם הבנות היו כעת בחוץ כל אחת הייתה נעמדת עם דף נייר, בסגנון מחאת רשות השידור, ומביעה עמדה שונה לחלוטין על איך צריך להתייחס למדינה. הפערים בין אנשים שרוצים להיות עממיים ומיינסטרימים לבין מתנשאים ובועטים תמיד יהיו. אם האח הגדול יהיה כאן עוד חמש שנים, אני יכולה להעריך שהבובלילית החדשה תהייה דתייה יותר והפרידמנית החדשה תהיה... מהיורדים החדשים?

עדכון 30.8.2014: 6 שנים אחרי ששפרה קורנפלד זכתה ב"אח הגדול 1", טל זכתה ב"אח הגדול 6". המעגל נסגר והושלם. ומה עכשיו?

ach318car