איך האמונות שלך הורסות את תהליך ההרזיה?

קל לרדת אבל קשה לשמור, רזות הן ביצ'יות ושמנים נהנים יותר, הן רק חלק מאמונות המגבילות להגיע למשקל הרצוי. אפשר גם אחרת ואפילו די בקלות - המלצות שכדאי ליישם

שרון יוגב

22/06/2014


אמונות, ביכולן לבנות ולהרים וביכולתן להרוס, לתקוע, להגביל. כמה כוח יש באמונה ואני לא מדברת על השתייכותכם לדת זו או אחרת. נלך ישר לדוגמה דווקא מתחום האמונות על כסף בכדי שאהיה מובנת: אדם שאומר "נו טוב, כסף עושים רק מכסף". מה למדנו עליו? למדנו שהוא רוצה כסף אבל בגלל שכסף עושים רק מכסף ואין לו כסף דבר אחד ברור: עד שהוא לא ינתץ את האמונה הזו גם לא יהיה לו כסף. כי כסף עושים רק מכסף ולו אין כסף כדי לעשות כסף.

תהליך הרזיה. צילום: שאטרסטוק

למעשה אמונות הן התרוץ או בשפת ה-nlp "הכוונה הטובה" שלנו למה לא לעשות את מה שאנחנו רוצים ולפעמים גם צריכים. ועכשיו נלך לתחום ההרזיה שזרוע באמונות מגבילות כשדה אורז בסין:

- לרדת זה קל, לשמור זה קשה

- אנשים שמנים תמיד שמחים

- רזות הן ביצ'יות

- נותנים לך: תיקח!

ועוד רבות וטובות.

כל הנ"ל הן אמונות. אתם לא בהכרח מודעים להם ואתם משחררים אותם כלאחר יד למוכר בקיוסק אבל הן מנהלות אתכם ובעיקר מגבילות ומונעות מכם להגיע לאן שאתם באמת רוצים.

לפני שנמשיך תעצרו לכמה רגעים ותשאלו את עצמכם: במה אתם מאמינים? מה אתם חושבים על כסף, על אהבה, על זוגיות, משפחה, אנשים שמנים, אנשים רזים, אוכל, דיאטות? ממש תעשו רשימה. תופתעו לגלות בכמה אמונות שלא ידעתם לזהות אתם מחזיקים. הכי חשוב שתשאלו - מה אתם מאמינים על עצמכם, באיזה אמונות אתם מחזיקים כשמדובר בכם אישית, מה אתם חושבים על עצמכם, על הכוחות שלכם?

גיליתם איזה אמונות מגבילות אתכם ואתם צריכים להתחיל לבטל אותן? גיליתם איזה אמונות מחזקות אתכם וצריך להמשיך ולאחוז בהן? מי שמאמין שלשמור זה קשה לא יהיה אף פעם רזה באמת. דקה לפני משקל היעד הוא יתחיל לעלות חזרה כי לשמור זה קשה. מי שמאמין שאנשים רזים הם לא נחמדים או שרזות הן ביצ'יות (תתפלאו, שמעתי את זה לא אחת וברצינות גמורה) צריך להתחיל להבין את הכוונה הטובה, שלו בתוך האמונה הזו.

ועכשיו לשאלת מילון הדולר: אז איך מפריכים אמונה? קודם כל מבינים מבינים למה החזקתם בה מבינים את הכוונה הטובה שלה מבינים למה אפשר להתחיל לשחרר אותה. אחר-כך הולכים לחפש. לחפש אדם אחד בעולם שמפריך את האמונה: עשיר אחד שאיננו מושחת, רזה אחד שהוא גם נחמד, מישהו ששומר על המשקל כבר שנים ארוכות וקל לו לשמור. אם מישהו אחד יכול גם אני יכול ואז מתחילים לשנות את האמונה: אנשים רזים הם אנשים נחמדים, לשמור זה קל וגם לשנות אמונה זה קל. תאמינו לי עשיתי את זה לא אחת.

*****

שרון יוגב היא מאמנת ואנלפיסטית הרזיה ובעלת סדנאות וקבוצות תמיכה.