מה אתם רוצים מאשתו של אבו מאזן?

אמינה עבאס אושפזה ב"אסותא" וח"כ איילת שקד מזדעקת - אז מה אם מדובר בהליך רפואי פרטי, שלא עולה למדינה שום דבר? העיקר שאפשר להסית ולחרחר מלחמה

הדס בשן

16/06/2014


כשרוחות המלחמה מנשבות, המוזות שותקות. אבל לא צריך הרבה מוזות כדי להבין שהמתקפה הנוכחית על אשתו של אבו מאזן, היא בליל נדיר במיוחד של טמטום, בורות, אכזריות והסתה פרועה.

אמינה עבאס אושפזה השבוע בבית החולים הפרטי "אסותא" שבתל אביב, עקב ניתוח אורתופדי ברגל. ההליך הרפואי שעברה, הוא חלק מהסכם "תיירות מרפא" שיש לישראל עם הרשות הפלשתינאית, במהלכו מובאים לכאן פציינטים, בתמורה לכסף שמגיע מביטוחי הבריאות של הרשות, ומארגונים הומניטריים סביב העולם. נושא תיירות המרפא בישראל מוצג לאחרונה בדרכים שונות, למטרות שונות. כאשר דובר על תיירות מרפא מרוסיה, נחשף בתחקיר "המקור" בערוץ 10, הנושא החמור של השחיתות שבהכנסת שוחד פרטי לידי הרופאים המטפלים, כדי לתת עדיפות לחולים הזרים. כשמדובר על ההסכם עם הרשות, לפתע הכל נראה מטעמים הומניטיים ושוחרי שלום, כשישראל מוצגת כמתגייסת לטפל במי שפוגעים בה (עם קשר קלוש לעובדה ש-47 שנות כיבוש השאירו את האזור בלי תשתית רפואית הולמת, אבל את זה נעזוב כרגע). אבל המקרה הנפוץ הוא לא כאן ולא כאן, אלא איפשהוא באמצע: תיירות המרפא היא פשוט ביזנס. עסק כלכלי שנועד להכניס כסף לבית החולים. הכסף של אמינה עבאס לא שונה מהכסף של כל אחד ואחת מאיתנו.

הלב כואב ומצפה לסימן חיים מגיל עד, אייל ונפתלי. אבל אין לכל זה קשר עם ההליך הרפואי הפרטי שאמינה עבאס מקבלת. מדינת ישראל לא מממנת אותה יותר משהיא מממנת כל חולה פרטי אחר - כלומר, לא מממנת בכלל. "המיטה שהיא תופסת" בבית החולים, איננה על חשבון ילדה יהודייה מסכנה בדרך להשתלת לב, אלא פשוט כי היא הייתה בתור לפני מישהו אחר שמשלם בדיוק כמוה. זה אולי הזמן לתהות על המקום המרכזי שהרפואה הפרטית מקבלת בישראל, על הקפיטליזם שבלע אותנו - אבל כשמדובר בבית חולים פרטי כמו אסותא, שמלכתחילה לא נועד לרפואה ציבורית  - זו היתממות מטורפת.

ובכל זאת, אפשר להתנפל, אז למה לא? גדודים של נערים כבר מתקבצים ומפגינים מול בית החולים על כך שהוא מעז לטפל בעבאס. ח"כ איילת שקד שוב מפליאה בבורותה, כשהיא מכריזה: ""זה בדיוק ההבדל בינינו לבינם. יש מי שמחלק סוכריות כשחוטפים ילדים, ויש מי שמטפל באויב". כאילו כל המערכת הבריאותית בישראל התגייסה להציל את הרגל של גב' אבו מאזן. אם יש משהו מערכתי בכל הסיפור הזה, הרי הוא רק האישור שניתן לה להגיע לכאן, משום שהיא לא מהווה סיכון בטחוני. המילה "בטחון" נאמרת הרבה מאנשי הבית היהודי, אבל כנראה ברגע האמת זה לא הבטחון שמציק להם, כמו פשוט גזענות ישנה וטובה - עבאס ערבייה, מי שחטפו את הנערים היו ערבים, אז כל הערבים צריכים לסבול.

אם כל כך מטריד את ח"כ שקד שיש אצלנו תיירות מרפא, תסור נא לשרת הבריאות היושבת איתה בתוך הקואליציה, ותשאל אותה מה היא עושה כדי  להציל את הרפואה הציבורית הישראלית הקורסת. גם שר הכלכלה בנט, יו"ר מפלגתה של שקד, יכול לעזור לענות על זה. אבל זה לא באמת מה שמעסיק את איילת שקד. לא חולים יהודים מעניינים אותה, כמו המלחמה שהיא ומפלגתה מחרחרים בהתלהבות בימים אלה, למרות שגם הם יודעים, כמו כולנו, שאין קשר בין אבו מאזן לחטיפת הנערים.

וכשמחרחרים מלחמה, שום דבר לא נמוך מדי וכל האמצעים כשרים.