חדשות העיצוב: מדליקים את האור

פסטיבל האור חוזר לירושלים, פסלים ישנים של תומרקין שמעולם לא הוצגו, דיוקן חיפאי ועוד. כל תערוכות חודש יוני, חלק ב'

אודית לורן בלקין

10/06/2014


>> לחלק א' של תערוכות חודש יוני 

Big Bambu – מיצב חדש במוזיאון ישראל בירושלים

ביום שלישי, 10/6, יושק במוזיאון מיצב אדריכלי פיסולי ענק של האחים סטארן. המיצב, שכבר היה בניו יורק, רומא ויפן, מכיל אינספור מוטות במבוק ומיתרי טיפוס והוא נבנה על ידי 25 מטפסי הרים בגובה של 16 מטרים. המבקרים יוכלו לטפס, לשוטט בתוכו, לגעת ולחוות את יצירת האמנות המיוחדת (עד: אוקטובר)

עבודה של האחים סטארןעבודה של האחים סטארן

.

חוצים גבולות – תערוכה במרכז האקדמי ויצו חיפה

עד 11/6 מוצגת תערוכה קבוצתית של חמישה מעצבים מתחומים שונים שיצירתם מטשטשת את הגבול שבין עיצוב ואמנות פלסטית (אוצרת: ענת גטניו)

חוצים גבולות. עבודה של דניה צ'למינסקיעבודה של דניה צ'למינסקי

.

תומרקין שלפני תומרקין – תערוכה בגלריה דן בתל אביב

עד יום רביעי, 11/6, יוצג אוסף מפסליו המוקדמים של האמן יגאל תומרקין. 31 העבודות, משנות ה-50 של המאה הקודמת, מעולם לא הוצגו ונשמרו באוסף פרטי. העבודות הללו הן שביססו את הקרקע עליה פרחו פסליו הידועים של תומרקין משנות ה-60 ואילך.

תומרקין שלפני תומרקין – תערוכה בגלריה דן בתל אביבעבודה של יגאל תומרקין

.

אור ירושלים 2014 – פסטיבל האור הבינלאומי השישי בירושלים

בין התאריכים 11-19/6 יתקיים פסטיבל האור בעיר העתיקה שהינו יוזמה של הרשות לפיתוח ירושלים בשיתוף המשרד לירושלים והתפוצות, עיריית ירושלים ומשרד התיירות. השנה הדגש יושם על מיצגים אינטראקטיביים בהם עשרות מגדולי אמני האור בארץ ובעולם שיציגו מיצגי ענק. בין היתר, יוצגו מיצגים תלת ממדיים, יוקרנו מיצגי וידאו וכן יוצג שיתוף ראשון עם המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל שבו יציגו הסטודנטים גופי תאורה בפרשנות אישית. הפסטיבל מותאם לכל המשפחה וכולל ארבעה מסלולי הליכה ופעילויות לכל המשפחה (ניהול: חברת אריאל)

אור ירושלים 2014 – פסטיבל האור הבינלאומי השישי בירושליםמיצג בית הקלפים, במסגרת תערוכת האור בירושלים

.

Rhythm 0, 1974 – תערוכה חדשה במוזיאון תל אביב לאמנות

ביום חמישי, 12/6, תיפתח תערוכת יחיד של האמנית מרינה אברמוביץ', מאמניות המיצג הגדולות בעולם. העבודה שתוצג היא מהמוקדמות שלה ושייכת לקבוצת מיצגים משנות ה-70 בהם בחנה את היחסים בין האמן והקהל ואת גבולות הגוף האנושי (אוצרת: סמירה רז, עד: 14/2/15)

.

אירוע סליידלאק – אירוע חד פעמי בגלריה אלפרד בתל אביב

ביום חמישי, 12/6, יתקיים אירוע ייחודי שמשלב מזון, אמנות ומינגלינג. לאחר שעתיים שמוקדשות למינגלינג וארוחה שמורכבת ממנות שהמשתתפים מביאים מהבית, יעומעמו האורות ותחל מצגת של עבודות אמנות של אמנים ישראלים ובינלאומיים. ארגון slideluck נולד בניו יורק ומטרתו ליצור מפגשים בין אמנים וחובבי אמנות עכשווית ייחודית (אוצרת: האמנית מולי סורנו, האירוע בתשלום)

אירוע סליידלאק – אירוע חד פעמי בגלריה אלפרד בתל אביבסליידלאק

.

לאכמו – תערוכה בגלריה RawArt בתל אביב

עד 14/6 מוצגת תערוכת יחיד של האמנית תמרה ריקמן שמפגישה בין עבודות ישנות וחדשות ובין מדיה שונים בעבודתה. הלאכמו מתייחס לעניין של ריקמן בצורות דו ותלת ממדיות שהתפתח למבע גיאומטרי שאינו ניתן להגדרה (אוצרת: טלי תמיר)

לאכמו – תערוכה בגלריה RawArt בתל אביבעבודה של תמרה ריקמן

.

נעמי לשם – תערוכה חדשה בגלריה נגה בתל אביב

ביום חמישי, 19/6, תיפתח תערוכת יחיד לצלמת נעמי לשם, שתציג עבודות העוסקות בנוף. הנוף הוא אובייקטיבי, אך עצם המבט בו הופך אותו לסובייקטיבי, והצילום המתווך שלו הוא פרשנות אישית שמבטאת תפיסת עולם (עד: 25/7)

נעמי לשם – תערוכה חדשה בגלריה נגה בתל אביבעבודה של נעמי לשם

.

/

COME TO BAT YAM – תערוכה בבית ריבק בבת ים

במסגרת סטודיו של הסטודנטים במחלקה לאמנות רב תחומית בשנקר נבחנו היחסים שבין האמן והעיר הגדולה. בתערוכה מוצגות בין השאר פסל מונומנטלי של "בן ים", מסע וידאו על אופנוע, ציורים על בניינים ועוד (אוצרים: לארי אברמסון ויהושע סימון, עד: 19/6)

COME TO BAT YAM – תערוכה בבית ריבק בבת יםעבודה של לימור תמיר, יעל לוינסקי והדר עזריה

.

קצה הגן – תערוכה בגלריה אלון שגב

עד יום ששי, 4/7, מוצגת תערוכת יחיד של האמן עוזי קצב שבה ציורים מהשנים האחרונות ובהם דימויים שנלקחו ברובם מהפארק הלאומי ברמת גן (אוצרות: עוזי קצב והגלריה)

קצה הגן – תערוכה בגלריה אלון שגבעבודה של עוזי קצב

.

מנעד זמנים – תערוכה בגלריה זהזהזה לאדריכלות בנמל תל אביב

עד 5/7 מוצגת תערוכה שבה העשייה המקצועית בתחום אדריכלות הנוף, התכנון והעיצוב העירוני כפי שהיא באה לידי ביטוי בעבודותיו של משרד "מנעד" הפועל בארץ מזה כחמישה עשורים. התערוכה עוסקת בעיקר בנושאים כמו חיבור בין אדריכלות לאמנות, תכנון לאורך זמן, פער דורות, עבודה במגוון קנה מידה במקביל ועוד (אוצרים: משרד מנעד - אדריכל נוף שלומי זאבי, אדריכל יאיר אביגדור)

מנעד זמנים – תערוכה בגלריה זהזהזה לאדריכלות בנמל תל אביבמנעד זמנים

.

געגועים לשם / דיוקן חיפאי – תערוכות באקדמית גורדון בחיפה

עד סוף יולי מוצגות במקום שתי תערוכות. הראשונה, געגועים לשם, ובה ליטוגרפיות של האמן משה ברנשטיין על פי ציורים שלו שמאופיינים בסגנונות הכתמים והנקודות. השנייה, דיוקן חיפאי, של איוון הלמריך – אמנית חיפאית עכשווית שמציגה קטעי נוף של נופי העיר (אוצרת: רבקה ויס-בלוק)

געגועים לשם / דיוקן חיפאי – תערוכות באקדמית גורדון בחיפהעבודה של איוון הלמריך

.

זרים בינינו – תערוכה בבית הגפן בחיפה

עד אמצע אוגוסט מוצגת במרכז תרבות ערבי יהודי תערוכה קבוצתית שבוחנת מושגים של זרות ביחס לתפיסות לאומיות, פוליטיות, אתניות, דתיות ואסתטיות (אוצר: דוד גז)

זרים בינינו – תערוכה בבית הגפן בחיפהעבודה של הקטור זמורה

.

מראות טבריה והכנרת – תערוכה במוזיאון הימי הלאומי בחיפה

עד סוף אוגוסט מוצגת תערוכת הדפסים שמתארים את חופי הכנרת, את העיר טבריה, את מרחצאותיה והמקומות הקדושים לנצרות בסביבתה במאות ה- 17-19 (אוצר: אבשלום זמר)

מראות טבריה והכנרת – תערוכה במוזיאון הימי הלאומי בחיפהעבודה של הנרי הרפר

.

תמונת טבע 2 – מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב

עד סוף אוגוסט מוצגת תערוכה בשיתוף מערכת "עדות מקומית" שהינה תוצאה של תחרות צילומי חיות בטבע בישראל. בתערוכה, שהצילומים בה נבחרו מתוך אלפים שהוגשו, ניתן ליהנות מהתבוננות מעמיקה ומלמדת בחיות בטבע וממגוון צורות חיים ומערכות אקולוגיות באזורנו. התערוכה מתקיימת בשיתוף רשות הטבע והגנים והאגודה הישראלית לצילום בטבע. צילום השנה: משפחת שועלים ביער בן שמן, אלכס גייפמן (אוצרת: מורן שוב)

תמונת טבע 2 – מוזיאון ארץ ישראל בתל אביבהצילום הזוכה של אלכס גייפמן

.

המאסטרים הגדולים – תערוכה במוזיאון מאנה-כץ בחיפה

עד נובמבר מוצגת תערוכה קבוצתית של מיטב האמנות היהודית מהמאה ה-19. אותם אמנים, ששאפו להפוך למאסטרים הגדולים של האמנות היהודית החדשה ורכשו השכלה באקדמיות ובבתי הספר לאמנות באירופה. בתערוכה ציורים של אותם מאסטרים לצד ציורים של גדולי אמני אירופה מאותה תקופה (אוצרת: סבטלנה ריינגולד)

המאסטרים הגדולים – תערוכה במוזיאון מאנה-כץ בחיפההמאסטרים הגדולים

.

רכישות חדשות מאוסף דובי שיף – תערוכת קבע מתחדשת במלון מרינה בתל אביב

במלון מוצגות דרך קבע יצירות אמנות ישראליות ובינלאומיות שמתחדשות מעת לעת ומהוות את פריטי האוסף של דובי שיף, בעלי המקום. בתערוכה, שממוקמת בחללים הציבוריים של המלון, מוצגות היצירות אותן ניתן לראות באפן חופשי או בתיאום מראש בסיורים מודרכים המוצעים במקום (אוצרת: איריס ברק).

רכישות חדשות מאוסף דובי שיף – תערוכת קבע מתחדשת במלון מרינה בתל אביבעבודה של ג'ון מקרתי