מיריק שניר: בזכות החינוך

היא אם ל-9 ילדים ומחנכת את כל ילדי ישראל באמצעות עשרות סיפורים. מיריק שניר מסתכלת על החיים בצורה שוויונית, ומנסה להעביר את המסר גם לדורות הבאים

נגה כהן

04/05/2014


מיריק שניר. צילום מסך מתוך יוטיוב

פרויקט יום העצמאות בסלונה: בהשראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שיהיה השנה בסימן "זמן נשים", בחרנו את הנבחרות שלנו שראויות להכרה, בזכות העשייה שלהן למען נשים וצדק חברתי. 

למה בחרנו אותה?

מיריק שניר היא סופרת ילדים שכתבה מעל ל-90 ספרים ומורה לחינוך מיוחד ממושב חיבת ציון. בדיעבד, נראה שמיריק לא יכלה שלא להפוך להיות האישה החמה, הערכית והמחנכת שעל סיפוריה גדלים ילדי ישראל. היא נולדה ב-1948, בקיבוץ כפר גלעדי, בתוך מרפאה צבאית. שמה ניתן לה על-שם מרים, חברת נפש של אמה שנהרגה במלחמת השחרור, והיא גדלה עם אמא מורה. בנסיבות האלה, האם מיריק יכלה שלא לגדול כאישה שאוהבת את הארץ, אוהבת את האנושיות ואוהבת לחנך? ילדותה המאושרת, שבה הנחילו לה ערכים של אהבת אדם וציונות, הפכו אותה לאישה אוהבת ילדים ואם ל-9 (ארבע בנות וחמישה בנים שאחד מהם נפגע בראשו ונזקק לשיקום ארוך), שרוצה לעצב את חייהם כפי שזכתה שיעצבו את שלה.

 מה תרומתה למען שוויון ו/או צדק בחברה?

ערכים שמנחילים לנו בילדות משפיעים ומעצבים את כל חיינו. כילדות, אנחנו כל הזמן מבקשות ללמוד על הסביבה ומפנימות קודים של ערכים ושל התנהגות. לכן, כאשר מיריק מסתכלת על החיים בצורה שוויונית ולא מבדילה בין מסלול חיים של בנים למסלול חיים של בנות, היא מייצרת הזדמנות שווה לילדים ולילדות, בתוך עולם שמנסה להבנות אותם לכיוונים שונים מאוד.

במה היא בולטת בתחום עיסוקה?

מיריק מנגישה את החיים ואת השפה לילדי ישראל. במקום להתייחס אל העולם כאובייקט סטטי שהילדים צריכים להתאים את עצמם אליו, היא פועלת לפלס את הדרך ולאפשר לילדים להבין, ללמוד ולאהוב את מה שהם חווים בתהליך. כך לדוגמה, היא מקדמת מיזם לקירוב סיפורי התנ"ך לילדים. בנוסף לחינוך לילדים, מיריק מחנכת גם את החברה. היא מרצה למחנכים ולהורים על חינוך ועל רכישת מיומנויות שפה והיא אף זכתה במגוון פרסים על פעילותה, ביניהם פרס ראש הממשלה ופרס מוזיאון ישראל.

מה היינו מצפות לראות ממנה בעתיד?

מיריק נולדה ב-1948, מה שמאפשר לה כבר עכשיו לצאת לפנסיה. אנחנו מקוות שאת החינוך הפורמלי והלא פורמלי שהיא נותנת לילדים ולמחנכים, היא תמשיך לתת בהצלחה רבה.