יום המעשים הטובים: הרהורים תוך כדי עשייה

יום התנדבות בגן ילדים הוביל לחברות חדשה בין 5 נשים, הנאה מהעשייה ובעיקר מחשבות על שוויון, אהבה, כוח וכמובן יחסים בין גברים ונשים. חבל שיש יום כזה רק פעם בשנה

אדוה אלזון

13/03/2014


השעה שמונה בבוקר אני עולה על האוטובוס בדרכי לפעילות אליה התנדבתי - צביעת גן ילדים של ויצו. אני מסתכלת בפייסבוק ובדיוק כשעולה בי המחשבה של למה יש רק יום אחד כזה אני רואה פוסט שמישהי כתבה על מדוע זו פעילות שמתקיימת רק פעם בשנה, הרי ת'כלס אנחנו זקוקים להרבה יותר מעשים טובים אצלנו במדינה משנה לשנה.

מגיעה למקום בשכונת התקווה ותחושה היא של עיר אחרת. מורגש שאני כבר לא בתל אביב, שם לכל אחד יש מה לומר על כל דבר ובקול רם. אני פוגשת את הבנות שמסבירות לי מה עלינו לעשות, ואז מגיעה עדנה, האחראית על הגן - אישה בולדוזרית אמיתית, נעימה, אמהית ובתוך זה יודעת בדיוק מה היא רוצה. היא לא מתביישת להפשיל שרוולים ולעזור לנו ביצירה.

יום המעשים הטובים

אנחנו חמש נשים שהגענו להתנדב. כל אחת מגיעה ממקום אחר ומשלב אחר בחיים אך נוצר בנינו חיבור טוב ונעים אנחנו צובעות, ותוך כדי מתחילה שיחה על החיים. אני מרגישה את האמרה שאישה מתבגרת מוקדם יותר מגבר. תמיד תהייתי מדוע זה נכון שפעם לצערי האישה הייתה אחראית על הבית והיום אנחנו משחקות בתפקיד כפול - גם חזקות גם עובדות ובוא נודה באמת לנו יש את הטון בבית הרי ממי באים הילדים לבקש רשות לפני אבא ברור שמאמא.

אני חושבת שבגלל זה רוב צוותי הגן מונים יותר נשים מגברים, זה כאילו עוד בבטן אנחנו מבינות את גודל האחריות שנופלת בקירבינו .טוב אז בעודנו צובעות הדעות ברחוב התחלקו לשתיים - הנשים שעברו אמרו כל הכבוד ואילו הגברים היו חייבים לתת "משפטי חיזוק" - תחזיקי ככה או ככה, לא ככה כן ככה, את יכולה לבוא לצבוע גם אצלי, ושיא השיאים עבר גבר ושאל למה אין יום שבו גם הגברים יכולים להתנדב.

עדנה הייתה נחמדה והסבירה לגברים שזהו יום בו כולם יכולים להתנדב. מעולם לא הצלחתי להבין את אותם גברים שחשוב להם להבהיר כי בלעדיהם אנחנו אבודות ויש עבודות שנועדו להם. אני תמיד חשבתי שאנחנו פשוט יותר צנועות אבל יודעות את העבודה טוב מהם.

יום המעשים הטובים

לפני מספר ימים מצאתי את עצמי מסבירה לאחד החברים שלי שטען שבסופו של דבר גברים הם אלו ששולטים בעולם, שלכל אחד מאותם גברים יש אישה והיא מחליטה היא פשוט לא זקוקה לטפיחה על השכם (האגו) על כל החלטה ומשפט שיוצא לה מהפה.

המסקנה שלי מההתנדבות היא שנתינה זו חוויה מדהימה. האהבה והרצון לגדל את הילדים המגיעים שם לגן מבחינת הצוות מקסימה. אני בהחלט הייתי שמה את הילדים שלי בגן הזה. זה הזמן של הילדים לגדול וללמוד שלא לכולם יש ושכולנו שווים וביחד אנחנו כוח. יש צורך לשנות את פניה של המדינה לחברות, שוויון ואהבת המולדת כי באמת שאין לנו ארץ אחרת.