מעורב - הבלוג של יונית צוקרמן

אמא זה אמא- יום האם של המגזר הערבי

כבר לפני החג רציתי לפרסם את המאמר הזה.באותו יום חמישי שפגשתי בסלמה  אבל חגים...בישולים, הכנות...אירוחים  ברח לי מהראש.  [לא יפה, אני יודעת ]  אבל כשראיתי אתמול שוב את סלמה במרפאה נזכרתי והחלטתי שהיום אני לא שוכחת.  כי אמא זה אמא. ולא חשוב מאיזה דת או גזע הגעת.                                              *  ביום חמישי כמעט לפני שבועיים פגשתי […]

יונית צוקרמן

03/04/2013


כבר לפני החג רציתי לפרסם את המאמר הזה.באותו יום חמישי שפגשתי בסלמה 

אבל חגים...בישולים, הכנות...אירוחים 

ברח לי מהראש. 

[לא יפה, אני יודעת ] 

אבל כשראיתי אתמול שוב את סלמה במרפאה נזכרתי והחלטתי שהיום אני לא שוכחת. 

כי אמא זה אמא. ולא חשוב מאיזה דת או גזע הגעת. 

                                            * 

ביום חמישי כמעט לפני שבועיים פגשתי בסלמה בחדר ההמתנה של המרפאה שאני עובדת. 

סלמה הייתה עם זר פרחים ענק ומתוך הרגל ומחשבה שאולי יש לה יום הולדת 

מסרתי לה מזל טוב.היא אמרה לי תודה ,והסבירה לי שזה מיועד לאמא שלה כי גם להם יש יום האם. 

יום האם שאלתי? 

 היא חייכה ואמרה לי כן גם לנו יש ואצלנו זה אחרת

ישבתי איתה כמה דק והיא הסבירה לי את חשיבות היום הזה והיא הפנתה אותי למאמר של סוזאן מזאווי.

שמסביר יותר טוב ממנה.

בגלל "הבורות " שלי חשבתי שכמו שאני לא יודעת, סביר להניח שעוד הרבה לא יודעים.

לכן ביקשתי רשות לשתף את המאמר והנה הוא :

לא נגעתי הבאתי אותו כמו שהוא!

 

לא מה שחשבתם 

מאמר מאת: סוזן מזאווי, אשת תקשורת במגזר הערבי 

יום האם של המגזר הערבי יחול ביום חמישי הקרוב, 21 במרץ. כאמא לשלושה ילדים היום הזה מרגש אותי במיוחד. בשונה מיום האם של המגזר היהודי (שכבר ממזמן נקרא 'יום המשפחה'), במגזר הערבי יום האם הוא יום חג - כל המשפחה מתאספת לארוחה, בני המשפחה נותנים מתנות לאימא ובמוסדות החינוך מציינים את היום בטקסים ושירים. 

מחירי המתנות נעים בין 50 ₪ לאלפי שקלים אצל משפחות אמידות. מדובר בהשקעה כספית עצומה במגזר הערבי באותו יום שכן יש 300 אלף בתי אב וכולם, בלי יוצא מן הכלל, קונים מתנה ביום האם. 

אבל תמיד למתנות יהיה מצורף זר פרחים. זהו כלל ברזל! המתנות הפופולאריות ביותר הן בשמים ופרחים. 

בימים שלפני יום האם צידי הכבישים מתמלאים בדוכני פרחים ועולים ברדיו, בעיתונות ובאינטרנט קמפיינים פרסומיים המיועדים ספציפית ליום האם. בנוסף החברות מברכות "יום האם שמח" במודעות פרסום ייעודיות ליום זה. 

יום האם במגזר הערבי הוא יום חג גם במוסדות החינוך: בגני ילדים מתקיימים טקסים, הצגות ומחזות זמר שמיועדים לאמהות (שמגיעות לגן לבד, בלי בני הזוג) ובסוף האירוע עורכים ארוחה מסורתית. 

בבתי הספר מקדישים שיעורים מיוחדים לחג, מלמדים בהם שירים על יום האם (יש הרבה מאוד שירים על יום האם במגזר ובעולם הערבי בכלל), כותבים ברכות לאמהות ומציירים להן ציורים. 

אין דבר כזה שמשפחה ערביה לא יודעת לכבד את האמא ביום האם. 

אין דבר כזה שלא מביאים מתנה ומציינים את החג. 

ככל שהמשפחות הן במעמד סוציו אקונומי גבוה יותר, כך המתנה הולכת ונהיית מודרנית יותר: חבילת ספא, סופ"ש במלון, טיפולים קוסמטיים ועוד. המגזר הערבי עובר תהליך של מודרניזציה - מרכישת סחורות לרכישת מותגים: ללין, קסטרו, סבון של פעם, H&M, הם רק חלק קטן מהמותגים שנהיו כל כך פופולאריים במגזר. 

לציבור הערבי חשוב שהיהודים יבינו כי הם באים מתרבות אחרת, עם קודים תרבותיים שונים, אבל באותה נשימה חשוב להם להדגיש כי יש נקודות דמיון רבות  וכי הם חשופים להשפעות תרבותיות מערביות, ואין בכך סתירה. 

המגזר הערבי ראה את כוכב נולד וסטאר אקדמי הרבה לפני שזה הגיע לישראל. 

האישה הערבייה מובילה את משפחתה לפתיחות ולקדמה, ממקום של כבוד והערכה לתרבות ולמסורת ממנה היא באה בניהול מערכת חיים מסורתית מחד, והובלת דפוסי חיים מתקדמים ומודרניים מאידך. היא משקיעה מאמץ גדול כדי להיות ה"סופר וומן" שתוכל לגשר בין השאיפות שלה להתקדם ולנהל קריירה ולהיות אמא ואישה למופת. 

האשה הערביה היום מהווה פוטנציאל להוביל במגזר. 58% מהסטודנטים הערבים לתואר ראשון הם נשים. הנשים היום יותר עצמאיות – 24% בקרב הנשים מעל גיל 18 עובדות וזה לפי הנתון הסטטיסטי בלי לחשב חלק גדול מנשים שעוסקות בקוסמטיקה וטיפוח וגם בהכנת אוכל, תבשילים מתחת לבית. האישה הערביה מכינה קפה ערבי בדרך ובטעם המיוחדים לה ובערב היא יוצאת עם בעלה לבית קפה בישוב שלה או בישובים היהודיים הסמוכים לשתות קפה הפוך על בסיס חלב. האישה הערביה, מובילה היום את מגמת הבריאות ואיכות חיים במגזר. מקפידה לצרוך ולקנות למשק הבית שלה, מוצרי בריאות ולעשות פעילות גופנית. הנשים הערביות הן האחראיות לכך, ששיעור החדירה של מטרנה 'אקסטרהקר', מוצר יקר ועם ערך מוסף בריאותי גבוה יותר בהשוואה לשיעור החדירה שלו במגזר הכללי. 

אני מזמינה אתכן  לגלות את הגשר האיתן לחיבור למגזר הערבי. אני מזמינה  אתכן  לגלות את האישה הערביה ודרכה להתחבר למגזר. 

סוזן מזאווי מנצרת, בעלת משרד יחסי ציבור במגזר הערבי, בעלת ניסיון של מעל 14 שנים ביחסי ציבור ותקשורת, זוכה לאהדה רבה בתקשורת הערבית. 

נשים רבות במגזר רואות בסוזן כמודל לחיקוי, כמישהי שמגשרת ופתוחה למערב. 

סוזן היא דמות נשית חזקה ומעניינת, מכירה היטב את עולם הפרסום והשיווק, מנהלת הרבה מעגלי חיים וכיום היא מובילת דעת קהל במגזר הערבי.