מה לחפש כשאת מחפשת עבודה?

לפני שאת מתחילה מקום עבודה חדש, כדאי לבדוק אם סביבת העבודה מתאימה לך. דניאלה פורת פנסו, מאמנת אישית ומומחית בתחום משאבי אנוש, עם 10 שאלות שחשוב לברר לפני חתימת החוזה

דניאלה פורת פנסו

04/03/2014


ונתחיל במבזק חדשות - מעסיקים מחפשים עובדים בדיוק באותה מידה שעובדים מחפשים תעסוקה. נשמע מוזר, אבל זה נכון. אחת התובנות המשמעותיות שלי מעיסוק בגיוס והשמה ב-11 השנים האחרונות היא שיחסי הכוחות בין מעסיק למחפשי תעסוקה הם שווים. שני הצדדים רוצים את אותו הדבר, ולראשון לא בהכרח יותר קל. עובדים טובים, מסורים ובעלי ערך הם יקרי המציאות, וזאת המחשבה הראשונה והחשובה ביותר שאת יכולה להכניס לתרמיל חיפוש העבודה.

דברים נוספים שכדאי לחשוב עליהם בתחילת התהליך הם - מה חשוב לך במקום העבודה? מה ההעדפות שלך? האם נוח לך לעבוד בסביבה נשית/גברית? מה הצרכים שלך מבחינת שעות עבודה, עניין, הגשמה, תרומה לעולם? כל אלה, ועוד רבות אחרות, הן שאלות שתרצי לשאול לפני שאת מתחילה לשוטט באינטרנט או לסמן בעיגול מודעות בעיתון. ואם תהית, השאלות האלה רלוונטיות גם אם מציאת עבודה נראית לך דחופה ונואשת, כי אם הבחירה לא תהיה נכונה, ה"נישואין" לא יחזיקו מעמד זמן רב, וחבל.

10 שאלות חשובות

אוקיי, הגעת לשלב הראיון ואת אפילו מבורכת בכמה הצעות. הגיע הזמן לרחרח ולבדוק כמה המעסיק הפוטנציאלי שלך מאפשר סביבת עבודה מכבדת ומתאימה לאישה שאת. הצ'ק ליסט (החלקית) המובאת פה היא רנדומלית למדי וללא סדרי עדיפות, משום שאני מאמינה שלכל אישה ההעדפות שלה. אז תרגישי חופשי לאמץ מה שנכון לך:

1. ונתחיל מהבנאלי ביותר - האם באזור העבודה שלך יש תאי שירותים לנשים? כמה ביחס לגברים? האם הם מופרדים מהגברים? האם הם נקיים ונעימים?

2. האם את האישה היחידה בצוות? האם יש עוד נשים/אמהות בסביבת העבודה? אם זאת עבודת משמרות, האם את האישה היחידה בצוות משמרת הלילה?

3. האם יש מנהלות בכירות בארגון, בהנהלה, בדירקטוריון?

4. האם נהוג לתת לאמהות טריות שעת הנקה (שמאפשרת לך לצאת שעה קודם ולשלם לך את השעה - לפחות 4 חודשים אחרי החזרה מחופשת הלידה)?

5. האם כשיש לעובדת רכב חברה נהוג להשאירו אצלה גם בחופשת הלידה?

6. מתי מתרחשות פגישות עבודה, הדרכות, ישיבות הנהלה ואסיפות עובדים? האם בשעות אחר הצהריים המאוחרות, או בשעות הבוקר או צהריים מוקדמים?

7. האם קיימת מדיניות של שעות גמישות? האם אפשר להתחיל יותר מאוחר או לסיים יותר מוקדם ולהשלים שעות מהבית (ולקבל עליהן תשלום)?

8. האם שעות מהבית נחשבות ומשולמות כשאת חייבת להישאר בבית, למשל, כשהילדים חולים, ואת עובדת על המחשב מהבית?

9. מה מדיניות הרווחה של החברה? האם היא מוכוונת משפחה? האם יש מתנות לילדי העובדים, למשל, עם פתיחת שנת הלימודים? האם יש קייטנות או מסגרות לילדים בחופשה?

10. האם הבוס/ית שלך נוהג/ת לצאת לפחות פעם בשבוע יותר מוקדם כדי להיות עם משפחתו/ה?

ואיך מתבצע הרחרוח? איך תדעי את כל הדברים האלה? קודם כל תשאלי. כן, מותר לך לשאול את המעסיק שאלות ומותר לך לברר עליו באינטרנט או בכל דרך אחרת. הראיון הוא שיחה, ואת באה לראיין את המעסיק בדיוק כפי שהוא מראיין אותך. זוכרות שאמרתי ששניכם רוצים את אותו הדבר? את יכולה גם לבקש לדבר עם נשים אחרות בתפקיד דומה (עדיף בטלפון ולא במקום העבודה עצמו, כדי שירגישו בנוח לומר לך הכל).

להקשיב לכל מילה

סמכי על תחושות הבטן שלך. בקשי לעשות סיבוב במפעל/ארגון/משרדים, ובדקי מה את חשה באוויר. מניסיוני, נשים בדרך כלל לא מפספסות בתחושות, אבל לא תמיד מאמינות לעצמן. אם מאוד לא נעים לך, אל תקחי את העבודה - זה כנראה לא המקום בשבילך. אם הראיון הוא עם המנהל או המנהלת הישירים, תחושי גם מה קורה מולם. כמה נראה לך שהחיבור סביר ומכבד. ותאמיני לתחושות.

בנוסף - הקשיבי. מה שואלים אותך בראיון הטלפוני או בראיון הפרונטלי. האם מתעניינים לגבי כמה ילדים יש לך, באילו גילאים ו"איך תסתדרי"? האם את מוכנה לעבוד הרבה שעות? וכולי. שימי לב לניואנסים. מה מספרים לך על החברה, במה מתגאים, במה מזלזלים, כמה טורחים לספר לך וכמה, אולי, מסתירים. כל מילה חשובה.

ואם יש לך תחושות טובות, הרגשה טובה, התנאים הפיזיים והבדיקות שלך נותנים ציון גבוה, שווה אפילו להתפשר על שכר, אבל זה כבר לשיחה אחרת.

*****

דניאלה פורת פנסו היא מאמנת אישית וזוגית בשיטת סאטיה (מבית אמושיין), מאמנת בתחום תעסוקה ליחידים: הכוונה תעסוקתית, ליווי בחיפוש עבודה, הכנה לראיונות עבודה וקידום חיבורים תעסוקתיים ועסקיים, ומנהלת ויועצת משאבי אנוש לעסקים (התמחות בתעשייה).

לקריאת תחקיר סלונה על 10 מקומות העבודה שהכי טובים לנשים - לחצו כאן