עכשיו תורי - הבלוג של Liron Ben Yaakov

הצד שלי

יואב אבן, כתב הבריאות של חדשות ערוץ 2 פרסם השבוע ספר זיכרונות המתעד את החוויה האישית שלו בעקבות תלונה במשטרה שהוגשה נגדו, על ביצוע אונס ומעשי סדום, לפני כארבע שנים. הספר, "הצד שלו", פורסם באינטרנט וניתן להורדה חינמית, או בתשלום וולונטרי. אז הורדתי. קראתי את הספר בתחושת בחילה ומאוד התלבטתי אם לכתוב את דעתי על […]

Liron Ben Yaakov

18/06/2015


יואב אבן, כתב הבריאות של חדשות ערוץ 2 פרסם השבוע ספר זיכרונות המתעד את החוויה האישית שלו בעקבות תלונה במשטרה שהוגשה נגדו, על ביצוע אונס ומעשי סדום, לפני כארבע שנים.

הספר, "הצד שלו", פורסם באינטרנט וניתן להורדה חינמית, או בתשלום וולונטרי. אז הורדתי.

קראתי את הספר בתחושת בחילה ומאוד התלבטתי אם לכתוב את דעתי על הספר, על התיאורים המאוד מפורטים של כל התהליך והחוויה ועל עצם פרסומו. עיקר החשש שלי נבע מכך שאני עובדת בתחום התקשורת, גם מולו יצא וגם מול כתבים אחרים מחדשות ערוץ 2.

אך היות ועצם החלטתו המודעת והמושכלת של אבן לפתוח שוב את הפרשה באמצעות ספר תיעוד - משמעה להעמיד את הנושא לדיון ציבורי. כמתנדבת בארגון נשים שמטרתו לקדם נשים ובראש ובראשונה כאישה – אני לא יכולה, לא מסוגלת ואסור לי להתעלם. בסופו של דבר החלטתי להתייחס.

הספר מהווה סוג של כתב הגנה סקסיסטי מעורר חלחלה, המגולל שוב את המעשים בפירוט מזעזע ומדכא. ההתנהגות המינית שהוא מתאר, השימוש בקשריו, אופן עיבוד הנתונים וההצטדקות הפומבית הזו מעלים בי תחושת קבס. ואני רק יכולה לדמיין מה עובר על הבחורה שהגישה נגדו את התלונה.

אבן בחר להעלות פרשה שנשכחה באוב מתוך אינטרס מובן לנקות את שמו, אך בא לברך ויצא מקלל. בכישרון רב הוא מחזק ומטביע בדיו את גווני הכתם שהוא כל-כך התאמץ למחוק, ממש הופך אותם לחדים וברורים.

״הצד שלו״ חשוב ולו רק כדי להיחשף למהי התנהגות מינית אלימה חוצה קווים שיש להוקיעה מכל וכל. רווקות תל אביבית במלוא עליבותה.

התיק נסגר מחוסר ראיות. אולי היה אונס ואולי לא. חוקית ומשפטית הוא זכאי.

בדין פומבי וחברתי, המסמך הזה מעלה סימני שאלה בדבר התנהגותו והלגיטימיות של מעשיו.

אישה בוכה