עריכת דין ומשפטים - הבלוג של sadeatengel

צו קיום ירושה מהו ולמה הוא חשוב?

בדרך כלל ענייני ירושה הם פשוטים למדי בכל משפחה, וברוב המקרים ברור מאליו מי יורש ומי זכאי לעיזבון לאחר הפטירה. אולם קורה לעתים שההליך מסתבך כאשר אנשים מגלים התנגדויות לצו הירושה משום שהם חושבים כי גם הם זכאים לחלק ממנה או משום שהחלוקה אינה נראית להם צודקת. כאן מתחילה הבעיה שיש לטפל בה בעזרת המומחים […]

sadeatengel

14/04/2019


בדרך כלל ענייני ירושה הם פשוטים למדי בכל משפחה, וברוב המקרים ברור מאליו מי יורש ומי זכאי לעיזבון לאחר הפטירה. אולם קורה לעתים שההליך מסתבך כאשר אנשים מגלים התנגדויות לצו הירושה משום שהם חושבים כי גם הם זכאים לחלק ממנה או משום שהחלוקה אינה נראית להם צודקת. כאן מתחילה הבעיה שיש לטפל בה בעזרת המומחים המשפטיים. יש חוקים והליכים מסודרים כדי לקבל ירושה ויש ליישם זאת במקרים שבהם יש התנגדויות. יש לדעת כי לפי חוק, במקרה שיש לנפטר צוואה הם אמורים להגיש בקשה לקיום צוואה, כלומר לתת לה תוקף משפטי מחייב על ידי צו שמוציא רשם הירושה או בית המשפט. במקרה שאין צוואה כזאת, היורשים אמורים להגיש בקשה למתן צו ירושה ולקבוע במסגרתו מיהם היורשים ומהו חלקם בעיזבון.

חשיבותו של ליווי משפטי בתהליך

כל בקשה למתן צו ירושה אמורה להיות מוגשת כראוי, בלוויית המסמכים הרלוונטיים, במילוי כל הפרטים המדויקים במסמך הארוך מבלי לפסוח על שום סעיף, לפרט כל מה שצריך לפרט ולצרף כמה שיותר מסמכים כמו תעודות לידה ונישואין וכל מה שיש לכם כדי להוכיח את הקשר שלכם למנוח.
הסיבה לכך היא שההליך אורך זמן רב יחסית אצל רשם הירושות ולכן כל טעות או מסמך חסר מעכב עוד יותר את ההליך לאישורכם כיורשים חוקיים. מובן כי במקרה כזה גם כל חלוקת הרכוש מתעכבת וזה עלול לגרום לנזק כספי במקרה של ירושה עסקית.

מה קורה כשחלק מהרכוש הושמט?

ישנם מצבים שבהם הצוואה אינה מתייחסת לכל העיזבון, אלא רק לחלק ממנו כמו חלוקת כספים אך לא נדל"ן, למשל.
במקרים כאלה יש להגיש בקשה למתן צו קיום צוואה ולצרף אליה בקשה למתן צו ירושה, כאשר כל אחת מהבקשות מתייחסת למה שרלוונטי לה. על אחת כמה וכמה שיש להיעזר בייעוץ משפטי כדי לא לבזבז זמן אבל גם כדי לשמור על הזכויות שלכם. זהו בדרך כלל מצב שמאפיין יחסים מורכבים במשפחה.

מה קורה לאחר הגשת הבקשה?

במקרים שאינם סבוכים הצו יינתן על ידי רשם הירושות לאחר בדיקת הבקשה למתן צו קיום צוואה או הבקשה למתן צו ירושה. אישורם נותן תוקף של פסק דין לצווים ולכן אם יש התנגדויות הן חייבות להיות מוגשות בזמן לרשם לענייני ירושה כדי למנוע זאת. כמובן שעדיף לעשות זאת בעזרת עורכי דין מנוסים בתחום זה כדי למנוע טעויות והפסדים.