אובדת בבית - הבלוג של מאיה רענן

החוזקות שלכם לא מעניינות את המעסיקים, הן צריכות לעניין אתכם.

רגע, רגע, למה שהחוזקות שלנו יעניינו את המעסיקים? לא, הן לא מעניינות אותם. הן מעניינות אותנו, המועמדים. לפני מס' ימים כתבה אורנה רודי, כותבת מוערכת ומומחית בתחום העבודה  את המאמר הזה    https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001235397   בגלובס. במאמר היא טענה שהחוזקות שלנו לא מעניינות את המעסיקים, שהרי הם לא בוחנים את החוזקות של המועמדים אלא את קורות החיים שלהם. זה […]

מאיה רענן

13/05/2018


רגע, רגע, למה שהחוזקות שלנו יעניינו את המעסיקים? לא, הן לא מעניינות אותם. הן מעניינות אותנו, המועמדים. לפני מס' ימים כתבה אורנה רודי, כותבת מוערכת ומומחית בתחום העבודה  את המאמר הזה    https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001235397   בגלובס.

במאמר היא טענה שהחוזקות שלנו לא מעניינות את המעסיקים, שהרי הם לא בוחנים את החוזקות של המועמדים אלא את קורות החיים שלהם. זה נכון. אי אפשר להתווכח עם העובדה שהמעסיקים מסתכלים קודם כל על הנסיון המקצועי (ובהחלט אפשר להתווכח אם זו גישה נכונה ורלוונטית, אבל זה לפוסט אחר), אבל בכל זאת הושמט מידע חשוב- הניסיון המקצועי לא רלוונטי אם המועמד לא ביצע את התפקידים שלו היטב, הוא לא רלוונטי אם הכישורים והיכולות של המועמד מנוגדים לתחום שבו הוא עסק בשנים האחרונות.

תחום הגיוס הוא תחום המתפתח תדיר, ישנ מגייסים הממשיכים להחזיק בתפיסת ה"ניסיון זה הדבר היחיד שמעניין אותנו" ונופלים שוב ושוב ויש מגייסים אחרים שמחפשים את האדם שמאחורי הניסיון. בכל מקרה קורות החיים לא ישקפו דבר, הם כרטיס הכניסה למופע שאתה הכוכב הראשי שלו ומהרגע שהכרטיס הגיע לידיים שלך, לא יעזור הניסיון היבש אלא כלל המרכיבים ההופכים אותך לעובד משמעותי בתחחומך- הכישורים, החוזקות, יכולות ההתמודדות עם קשיים, עם משברים, עם שינויים, סף התסכול שלך, המוטיבציה שלך, המניעים שלך ועוד.

כשמעסיק מקבל את קורות החיים שלך הוא רואה ניסיון מקצועי, כשאתה מחפש עבודה- אתה צריך לראות את המכלול. לדעת מי אתה. איך החוזקות שלך ישרתו את התפקיד והחברה, איך החוזקות שלך יהפכו אותך לעובד מעולה, איך החוזקות שלך ישרתו אותך בניהול הקריירה שלך.

כשאדם יודע מי הוא והבחירות המקצועיות שלו מנוהלות על בסיס ההבנה הזו (וההבנה הזו, כאמור, מורכבת ממכלול שלם, בוודאי שלא רק חוזקות)- סביר שימצא עבודה מספקת עבורו וסביר להניח שהוא גם יצליח בה. המונח- "המקצוע שלו" אותו מזכירה רודי במאמר הוא מושג משונה להשקפתי. מהו המקצוע הזה? האם זה מקצוע שאליו התגלגל העובד במקרה? האם זה המקצוע שבו בחר לפני עשרים שנה כשהכיר את עצמו ואת עולם העבודה באופן חלקי ביותר? האם הוא נדון להמשיך ולעסוק באותו התחום לאורך כל חייו המקצועיים גם אם לא נהנה ממנו? גם אם לא מצליח בו באופן יוצא דופן? רק כי הוא שם? בוודאי שלא.

ההתייחסות שלנו לעבודה צריכה להיות כאל אירוע מתמשך, דינמי, משתנה, חי ובועט. אנחנו משתנים לאורך השנים, לומדים על עצמנו עוד ועוד דברים, מבינים את העולם המקצועי שבו אנחנו משתכשכים ולומדים את החוקים שלו ביחס אלינו, אנחנו חייבים להבין מהן החוזקות שלנו, כמו מהן המגבלות שלנו, מהם החסמים שעומדים בפנינו, מהם הכישורים שלנו ומה מניע אותנו (וגם זה כמובן- על קצה המזלג בלבד). המעסיקים פחות רלוונטיים בשלב הזה של החקירה- אנחנו צריכים להבין את זה.

ההבנה מי אנחנו, למה אנחנו זקוקים ומה אנחנו מביאים אל השולחן,  היא הצעד הראשון בתהליך שלם של בחירת מקצוע וניהול קריירה. לא כל דבר שנעשה טוב יתאים לנו, לא כל דבר שנרצה לעשות יתאים לנו ולא כל דבר שנרצה לעשות ויתאים לנו יתגלה כרלוונטי בעולם התעסוקה, אבל זה כבר הצעד השני ואליו צריך להגיע מוכנים.

מפת חשיבה קריירה