תרגיל יח"צני? חברות פוסי ריוט שוחררו

שתיים מחברות להקת פוסי ריוט קיבלו חנינה ושוחררו מהכלא הרוסי. בתגובה הן טענו שהשחרור המוקדם הוא תרגיל יח"צני ושהן ימשיכו לפעול למען זכויות האדם ברוסיה

נגה כהן

24/12/2013


בשנת 2012 שלוש מחברות להקת "פוסי ריוט" הרוסית נשפטו והוכנסו לכלא, אחרי שהן הצטלמו שרות נגד נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בכנסייה במוסקבה. הן הואשמו בחוליגניות. פוסי ריוט, להקת נשים רוסית הלוחמת למען זכויות אדם, נשים ולהט"ב ונגד השלטון של פוטין, שלתפיסתן הוא דיקטטור. את המלחמות שלהן הן מבצעות דרך השירים וההופעות שלהן, שמתקיימות במקומות ציבוריים לא שגרתיים ולאחר-מכן מועלים לאינטרנט. ההופעה שבגינה נשפטו ונאסרו הייתה ביקורת על קשריו של פוטין עם הכנסייה הרוסית האורתודוקסית.

משפטן עורר ביקורת ציבורית רבה מחוץ לרוסיה, בגלל הריח הרע של הפגיעה בחופש הביטוי ובזכויות אדם שעלה ממנו. אתמול, שתיים מחברות הלהקה קיבלו חנינה ושוחררו (השלישית שוחררה כבר קודם לכן) מספר חודשים לפני תאריך השחרור המקורי, שנועד להיות במרץ.

המבקרים של פוטין טוענים שהחנינה נועדה להרגיע את הביקורת המערבית החריפה למצב זכויות האדם ברוסיה, לקראת אולימפיאדת החורף הקרבה. אלה, ובפרט זכויות הלהט"בים, מעוררים ביקורת חריפה בעולם המערבי. להט"בים ברוסיה חווים אלימות קשה ונוראית ברחוב ומצד הממשל, שכוללת אונס, רצח, השפלות פומביות ומאסרים. כמו כן, החוק אוסר על הפגנות או על הפגנת להט"ביות בפומבי.

פוטין מצדו טוען שהכל בסדר ברוסיה ושהמאסר של פוסי ריוט מוצדק, כיוון שחברות הלהקה פעלו בחוסר מוסריות ושפעולותיהן משפילות נשים. בתגובה לשחרור, שתי חברות הלהקה, מריה אליוכינה ונדייז'דה טולוקוניקובה, טענו שהשחרור המוקדם הוא תרגיל יחצ"ני ושהן ימשיכו לפעול למען זכויות האדם ברוסיה.

ומה בין רוסיה לישראל?

לאחרונה, בעקבות הצעת החוק של ח"כ עדי קול להשוות את נקודות זיכוי המס בין זוגות הומואים לזוגות הטרוסקסואלים בעלי ילדים, החל ברשת דיון ציבורי אודות האחריות של מאבק של מיעוט אחד על המאבקים של מיעוטים אחרים: הקהילה הלהט"בית מתווכחת האם עליה להיאבק גם למען אוכלוסיות אחרות.

ברוסיה, כיוון שהממשלה נאבקת בכולם - התרת דמם של להט"בים, שנאת נשים שלא ממלאות את תפקידיהן המסורתיים, השתקת ביקורת והכנסה שרירותית למאסר - ברור שהמאבקים שזורים זה בזה. גם חברות להקת פוסי ריוט הבינו את זה, ובהופעותיהן הן נאבקות למען כולם. הן מגדירות את עצמן כפמיניסטיות ומצטטות סופרות ואקטיביסטיות (אולי ביונסה למדה מהן), לצד קריאות נגד שחיתות ונגד אלימות כלפי להט"בים ולצד הבטחה לפעול למען זכויות אדם של אסירים. למעשה, המאסר של חברות להקת פוסי ריוט מגלם את המאבק של הממשל בכל קבוצות המיעוט.

ראוי שאצלנו ניקח דוגמה מלהקת פוסי ריוט, ושהויכוח של הקהילה הלהט"בית יוכרע לטובת תפיסת אחריות על כלל המאבקים. בישראל כמו ברוסיה, תפיסות של חוסר הכרה בלהט"בים, הצבעה נגד השוואת ההכרה בנשים עובדות כמו בגברים עובדים ומאסר שרירותי של פליטים שזורים זה בזה, כפי שכבר חלק מהקהילה הגאה מבינה. למעשה, ראוי שכולנו ניקח את הדוגמה הזו מפוסי ריוט, ונמצא את הגרסה שלנו למילים שלהן: "גאווה גאה נשלחה לסיביר בשלשלאות, ראש הקג"ב, הקדוש הראשי שלהם, מוביל מפגינים למאסר... נשים צריכות ללדת ולאהוב... הבתולה מריה, אמא של אלוהים, תהפכי לפמיניסטית."