אמא ירוקה - הבלוג של מיה מיטב-מגן

שני ספרי קומיקס חדשים / יומן קריאה

קהילת הקומיקס בארץ פורחת, ואלו הן חדשות נהדרות לחובבי הז'אנר.

מיה מיטב-מגן

26/05/2017


עולם הקומיקס הישראלי עובר בשנים האחרונות טרנספורמציה. הרבה בזכות פועלם של קומץ משוגעים לדבר, לצד פזילת ההוצאות הגדולות לספרי קומיקס הזוכים להצלחה מעבר לים. סדרות מתורגמות כמו: "בון", "שהאזאם" ו"באטמן" הרואות אור בהוצאת כנרת, תחת כנפיה של העורכת הידועה בחיבתה לז'אנר - מיכל פז-קלפ, סדרת "הקמע" הרואה אור בהוצאת כתר, וסדרות שכבר הפכו לקלאסיקה כמו: טין טין ו"אסטריקס" כבר זכו לאהדת הילדים, אפילו אלה שלכאורה 'לא אוהבים לקרוא'. זהו אחד מיתרונות הקומיקס – הוא באמת מדבר אל כולם. גם ספרים מקומיים מתחילים לצבור תאוצה, דוגמת: "מיקו ובל" מאת ליאת רוטנר וארז צדוק, "אדירי התכלת" של עופר זנזורי ולאחרונה מצטרפת אליהם סדרת "הסייר העשירי" המבטיחה של דורית מיה גור.

אך בואו נזכור שכל המהלכים האלו לא היו מתממשים אם לא היה פה קהל של ילדים, נוער ואף מבוגרים המשווע לספרי קומיקס משובחים. ויש פה. לא מיליונים, בכל זאת אנחנו ארץ קטנה עם שפם, אבל יש קהילה ויש קומיקסאים/ות מצוינים. יעידו על כך כל שוחרי פסטיבל אנימיקס שחל בכל קיץ בסינמטק תל אביב, המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון המציג תערוכות קבועות ומתחלפות ומרכז פעילויות בנושא, וכמה חנויות ייעודיות אליהן עולים לרגל מכל רחבי הארץ, במיוחד ביום הקומיקס הבינלאומי בו משתרכים תורים שלא היו מביישים את הפירמה.

מכת ברק, מסדרת הסייר העשירי | כתבה ואיירה: דורית מיה גור | הוצאת כנרת

תוצאת תמונה עבור הסייר העשירי

דור גרין בן ה-11 מזמין את חבריו למסיבת יום הולדת שאמו ארגנה ואף אחד לא בא. כך נפתח ספר הקומיקס המצויין של דורית מיה גור, קומיקסאית ותיקה ומעבירה סדנאות קומיקס לילדים.

בראיון ל'ישראל היום', סיפרה גור שלקחה את ההשראה לגיבור הסיפור קיבלה מילד שפגשה באחת הסדנאות: "אחרי שנתקלתי בילד מקסים בכיתה ג' עם רעמת תלתלים, שבכה לאחר שאף אחד מהילדים בכיתה שלו לא הגיע למסיבת יום ההולדת שלו. הכנסתי את זה לספר כדי לכתוב על בדידות, על רצון לקשר ועל חברות בלתי רגילה."

תוצאת תמונה עבור הסייר העשירי

החיים של דור על הפנים, אביו - הטייס אדם גרין - סרן בסוכנות החלל הישראלית, נעלם בלילה חורפי וסוער והילד שובר את הראש בניסיון לפענח את התעלומה. אף אחד לא בא למסיבה שלו. בצר לו הוא מתגלגל לביתו הנטוש של פרופסור אייזן, שם הוא מוצא רובוט מפורק ומרכיב אותו. הרובוט לוקח אותו להרפתקאות מדהימות ומוציא אותו מהבדידות שלו, וכמובן שיעזור לו לחפש את אביו האבוד, ועל הדרך יעזור לילד למצוא כוחות מיוחדים משלו.

תמונה קשורה

הספר מצויר בחן ובהקפדה ועומד בסטנדרטיים בינלאומיים, כלומר, הוא נראה כמו הדבר האמיתי. הסיפור קולח ומותח ומסתיים בציפייה לספר הבא. שני הילדים פה אהבו את הספר ובלעו אותו במהירות. וגם אני, למרות שאני אישית לא מחובבי הז'אנר.

-

פרויקט הקריסטל הקסום | דן TDM | הוצאת ידיעות ספרים

תוצאת תמונה עבור פרויקט הקריסטל הקסום

כוכב היוטיוב האהוב בכל העולם, דן TDM, מוציא ספר קומיקס חדש וחביב וזו כבר סיבה למסיבה. בשנים האחרונות הפכו יוטיוברים לכוכבי על של ממש בקרב הילדים, ולאחרונה הם מתחילים לחצות את גבולות המסך אל הפרינט. הראשונה היתה זואי סאג המוכרת כ:"זואלה" עם רב המכר "נערה מחוברת", שהוגדר כרומן נעורים קליל ושבר את שיאי המכירות בבריטניה מיד עם צאתו לאור. השערורייה לא אחרה להגיע, כאשר הופצו שמועות שסופר צללים כתב עבור "זואלה" את שני הספרים והרשת געשה.

התעלול השיווקי כאן ברור כשמש וצריך לוודא שהוא לא עושה שימוש ציני בילדים, אשר צורכים יוטיוב בחינם ושולח אותם לבזבז כסף על (עוד) שטויות.

ובחזרה לספר. דן מידלטון, מוכר בכל העולם בזכות ערוץ היוטיוב הפופולרי שלו עם כ- 15מיליון מנויים ואינספור צפיות, אשר התחיל כערוץ משחקים המתמחה ב"מיינקראפט" ועם הזמן שינה את שמו ל-DanTDM  והוא שופע בסרטונים משעשעים וחברים מאוירים.

  

העלילה: קריסטל רב עוצמה נוחת במעבדה של המדען טריאורוס ועוזרו הנאמן, האלטר אגו של דן TDM, וביחד הם יוצאים לחפש את הקריסטלים האחרים. אבל מסתבר שהם לא היחידים שמחפשים אותם... [מוסיקה דרמתית] יש טיפוסים מרושעים, מכונת שיבוט, חזירים מדברים, כדור פורח, מתח ואיום עולמי ומה הסוף? תגלו לבד.

האיורים חביבים ביותר, העלילה משעשעת, בשורה התחתונה – הילדים אהבו אותו.

-

למי שלא מכיר/ה -
מוזמנות לבקר בבלוג שירי הילדים שלי,
המאויירים בחינניות על ידי שרית עציץ, ממש כאן.