קול קורא ליאיר לפיד

"אתה עומד בראש המפלגה הכי דיקטטורית שהיתה פה אי-פעם. כן, יותר מהחרדים. הם לפחות נשענים על תורה בת אלפי שנים. אפשר לחלוק עליהם ועל דרך חייהם, ועדיין בשלב הזה בהתפתחות שלך אתה על-דיקטטור מסוכן וקפיטליסט קיצוני"

ניר גונטז

20/10/2013


נכון, הסתלבטנו עליך, יאיר לפיד מאז שנבחרת. ירדנו לחייך, בדקנו כל פיפס שיצא לך מהפה.

אבל הי, יאיר, טייק איט איזי.

זה טבעי. אין דרך אחרת. הרי הגעת חסר נסיון.

חסר נסיון בטחוני, חסר נסיון כלכלי, חסר נסיון בנושאי בריאות, וחברה.
חסר נסיון, חביבי. כן, אתה חסר נסיון חיים.
לא עברת את המסלול שרובנו עברנו. תמיד היתה לך דרך-קיצור.
לא עמדת בסכנת חיים בגבולות ומעבר להם, לא ראית הורים מתוחים כל-כך על רקע כלכלי.
מעולם לא קבלת מעטפה ורודה ובה התראה כל שהיא, מחברת החשמל, או מהעירייה.
לא ניהלת זוגיות תחת לחץ כלכלי. לא הולדת ילדים לתוך לחץ כלכלי.
לא התקשית למצוא עבודה.

הרי אבא, הפוליטיקאי המקושר, העיתונאי רב ההשפעה, מנכ"ל רשות השידור, תמיד היה שם בשבילך.

גם אם אמר פעם, "יאירי, הפעם תסתדר לבד", הוא עשה בשבילך את מה שצריך מאחורי הקלעים. גדלת יאיר ולא הצלחת (ומי בכלל היה רוצה) להתנתק מאורח החיים הזה.

החיים כל כך הרבה יותר שקטים ככה. יש לאדם פנאי לעצמו ולעולמו.
מטבע הדברים התחברת לכל מי שחווה ככה את החיים בגלגול הזה.

התחברת כך גם כ"עיתונאי" (שהרי מעולם לא היית עיתונאי. מעולם לא עמדת שעות וימים בשמש קופחת ממתין למוצא פיו של אב שכול, וכיצו"ב. גם לא קבלת טקסט מכפיר של כתבים ונאלצת תחת דד-ליין מטורף להפוך אותו לראוי לפרסום. גם כאן, עשו אחרים בשבילך את המלאכה). אז התחברת לבעלי ההון, לאליטות הביטחוניות, לעשירים, לאליטה הישראלית השבעה, חלקם אגב, כמוך, ירשו את ההצלחה והמעמד מהוריהם.

אם היינו בהודו, היית נחשב לבן הקסטה העליונה.

את מה שיש לך, אי אפשר לקחת ממך. נשים טוענות שאתה סקסי (זה מוזר בעיניי, אבל זו כנראה עובדה), סיגלת לך הליכה מעניינת, אתה עמוק-מחשבה, חביב, נראה טוב (תתחדש על הכרס) וחד-לשון ועט באופן פנטסטי. אתה חכם. מאוד חכם. אתה יודע לדבר אל ההמון.

בקיצור, הגעת ככזה שאחנו צריכים לשים עליו עין, וזה מה שאנחנו עושים. שמים עליך עין.

וwow כמה טוב ששמנו עליך עיניים.
אתה מתגלה כפלספן בשקל. ממש, תסלח לי, הסטלן של החבורה.
אתה מדבר טוב ודבריך נשמעים ונקראים בשקיקה. אתה יודע לדבר, אבל מי שמכיר אותך, יודע שאתה בעיקר דיבורים.

עכשיו כולנו מסתכלים עליך, ועכשיו גם יכולים להגיב. ותכלס אתה מדבר את השטויות שהחברים החזירים-הקפיטליסטים שלך ואתה, מדברים בארוחות הערב שלכם.

בעינייך זו השקפת עולם מוצקה. אני יודע.

בעיננו כאן, זו השקפת העולם שעליה יתפרסם ב- 2045 הספר בעל שני הכרכים "עלייתה ונפילתה של העבדות-המודרנית".

עכשיו תראה: הצלחת בקמפיין הבחירות שלך לבלבל ציבור ענק. פשוט אמרת את מה שההמון רצה לשמוע. נבחרת ובגדול

אתה צריך להבין: אתה ממשיך להיות ניזון מהאליטות. אנחנו בשלב הזה, רק מבקשים ממך להקשיב גם לנו. תקשיב למומחים, פרופסורים, מומחי-כלכלה, וסופרים שלנו. אתה הרי לא רוצה להזיק לנו, אבל זה מה שאתה עושה. בינתיים אנחנו לא מצליחים באמת להגיע אליך, אז אנחנו צועקים. אבל אז אתה אומר לנו שאין צעקת-מגפון שנשמעת בחדר הממשלה. אז אנחנו צועקים בפייסבוק. אבל אתה משתיק אותנו, מוחק תגובות, מזלזל ומתנשא.

אתה באמת רוצה להיות ראש-ממשלה? סבבה. אבל תקשיב לנו. אנחנו בטוחים שנצליח לשכנע אותך ולהביא אותך להיות, אולי, המנהיג הגדול ביותר בדור הזה (הרי זה מה ש"מקורביך" "הבינו" שאתה "הבנת" מהאמריקאים). גדול הדור הבא הוא מי שיחזיר להמון את היכולת להתפרנס בכבוד וברווחה ויצמצם את הפערים הקיצוניים במדינה. רק תקשיב לנו. אם מישהו יביא אותך לשם ובגדול, כשתהיה מוכן לזה - הם אנחנו.

בשלב הזה, תבין, אתה מסוכן לנו. יש לך כח פוליטי חסר-תקדים.

תקנון המפלגה שלך –שכמעט כתוב עליו "לקחיו הפוליטים של טומי לפיד"- הוא לא-דמוקרטי בצורה מחפירה.  אתה מחזיק בחברי מפלגתך כבחיילים. חוץ מחובת ההצדעה-לך יש בו הכל. אתם מסוכנים לנו יאיר לפיד. אתה והשנאוצרים שלך: (ששש, שב, עופר, שב! טובה..).

אתם מסוכנים לנו ומסוכנים לילדנו. אין לנו ברירה אלא לראות אתכם ככאלו.

אתה עומד בראש המפלגה הכי דקטטורית שהיתה פה אי-פעם. כן, יותר מהחרדים. הם לפחות נשענים על תורה בת אלפי שנים. נשענים על רבנים (שאינם פחות חכמים מפרופסורים וכו'). אפשר לחלוק עליהם ועל דרך חייהם, ועדיין בשלב הזה בהתפתחות שלך אתה על-דיקטטור מסוכן וקפיטליסט קיצוני.

כן, זה מה שאתה. אין לנו ברירה אלא לראות אותך שכזה. כזה אתה, ככה אתה מתנהג.
אין כאן כוונה להעליב אותך או משהו. כזה אתה, גם אם בעינייך אתה אחר. אתה לא בשר-מבשרנו, אתה לא בשר מבשרה של החברה הישראלית, את בשר-מבשרה של האליטה הישראלית. וזה כבר משהו אחר

גם אם תהיה בטוח שתצליח להשתיק אותנו, ולשמור בלעדינו או להעצים את כוחך- אתה לא.

גם אנחנו יודעים לדבר אל ההמונים. אנחנו בונים בעשור הזה את הכוח הפוליטי שלנו. אנחנו עוד לא שם. יש לנו עוד דרך ארוכה. אנחנו מפוצלים, ומפוצצים באגואים.
גם בתוכנו עוד לא כולם הבינו איך עושים את זה.
לנו שלא כמוך, אין חברים שיתרמו לנו ויערבו ויתנו לנו את השקט הכלכלי להתארגן.

גם כאן, כמו בצבא, כמו בלימודים (גם בלימודים ניסית את הדרך הקלה לעקוף אותנו. אבל הי, זה היה הניצחון הראשון שלנו עליך), כמו בזוגיות ובקשיי הפרנסה,  גם כאן אנחנו נאלצים להתמודד עם מה שאתה בכלל לא מבין.

בכל אופן, יאיר לפיד, תתעורר, עדיף לך להקשיב לנו וללכת איתנו יד ביד. לא אבדנו בך בטחון באופן מוחלט. שאחרת, כשיהיה לנו מספיק כוח פוליטי, אתה תסולק מכאן בבושת פנים. אתה ושכמותך תתבישו לפננו כמו ששום דור של מנהיגים לא התבייש לפננו.

אתה, איך לומר בפרפרזה על מה שאבא אמר, תצטרך בסוף לרכב על גבה של דולצינאה לקנוסה

תודה,
ניר גונטז'