עוטפת בארז - הבלוג של מירית וולך

אף חבר ממשלה לא השתתף בלוויות

בישראל של ימינו אין מגדל שן אקדמאי, הוא הופל, אבל יש מגדל מזהב פוליטי. מסתבר שאפילו ללכת לחלוק כבוד אחרון לחייל שנרצח בפיגוע הוא דבר שחברי הממשלה לא יעשו ללא נוהל מיוחד. אבל האם נוהל הוא התשובה?

מירית וולך

10/01/2017


5555

 

ראש הממשלה, מר "הוא לא ידע", שמע בצער ובדיעבד כי אף חבר ממשלה לא השתתף בהלווית החיילים שנרצחו בפיגוע.

כאילו הוא אחרון הטוקבקיסטים ולא ראש הממשלה, האדם שאמור לנווט ולהוביל.

הוא מיהר ליידע כי הנחה על גיבוש נוהל כך שהנ"ל לא יישנה.

רציתי להזכיר לראש הממשלה שלנו שיש נוהל, נוהל פיגועים, מיוני 2007. הנוהל אומנם עוסק באזרחים שנרצחו בפיגוע אבל לא נראה לי שיש סיבה מהותית להבדל ולשוני אם הנרצח הוא לא אזרח אלא חייל. הנה, חלקים מתוך הנוהל שמצאתי בחיפוש פשוט בגוגל וערכתי למען ראש הממשלה:

4444

 

 

למקרה שהקריאה קשה בואו נדגיש את החלק הכי חשוב בהקשר שלנו: אחריות משרד ראש הממשלה - תיאום השתתפותו של נציג המדינה בטקס הלוויה.

כל הנוהל הזה, האמת, מזכיר לי את החלק מ"מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" בו אחת הדמויות בונה בית משוגעים לעולם כולו, כי עולם בו כותבים איך לנקות שיניים עם קיסם שיניים הוא עולם שהתחרפנה עליו דעתו.

האם לא ברור שמין הראוי לכבד חלל שנפל בפיגוע בהלוויתו? האם המשפחה לא זכאית לדעת שהממשלה איתה? בתחומים הקרובים ללבו של ראש הממשלה (או לדעתם של מצביעיו) הוא יודע להרים טלפון או להיפגש אישית, האם חייל הרוג אינו קרוב ללבו כאח שכול בעצמו? האם הנתק בין הממשלה הנבחרת לציבור בוחריה רב כ"כ עד כי ללא נוהל מסודר לא יעלה בדעתו של איש משרינו לחלוק כבוד לנרצחים?

השמועות (שלא בדקתי, אבל אמינים עליי האנשים מהם שמעתי כך) אומרות כי לא היו נציגים רשמיים בהלוויות ובשבעה של האזרחים שנפגעו במהלך צוק איתן בעוטף עזה. טוב, אני מניחה שזה לא הוכרז כפיגוע אלא כמבצע, אז גם הם לא נפלו בתוך גבולות הנוהל. מעניין יהיה לבדוק את יישום הנוהל בפיגוע בו מעורבים אזרחים.

לסדום דמינו, כעמורה היינו.